Góra Zamkowa w Grudziądzu. Fot. Arch. Muzeum.

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu przygotowało na czas wakacji w mieście specjalną ofertę „MUZEUM NA LEŻAKU”, która skierowana jest do starszej młodzieży oraz odbiorców dorosłych. „MUZEUM NA LEŻAKU” to nowy wakacyjny cykl spotkań z muzealnikami – tym razem zarówno w przestrzeni Muzeum, jak i w mieście. Wtorkowe popołudnia latem, więc będzie trochę leniwie, ale na pewno nie nudno! Muzealnicy z grudziądzkiego Muzeum zapraszają grudziądzan i turystów do wspólnego poznawania miasta poprzez spacery urokliwymi uliczkami, wędrówkę szlakami artystów uwieczniających na swych pracach Grudziądz, a także do wspólnych twórczych działań warsztatowych. Na wszystkie spotkania – wstęp wolny!

Program spotkań:

6.07.21 r. godz. 16:30

Łukasz Ciemiński – miejsce spotkania: plac przy Flisaku

„Wiślane pieśni” – spotkanie poświęcone muzycznemu folklorowi flisaków – pieśni o urokach i trudach żeglugi, a także o świętych, którzy bronili i chronili podczas pracy na rzece.

13.07.21 r. godz. 16:30

Marika Szczepanowska, Marta Bolek-Maszewska – miejsce spotkania: dziedziniec Muzeum

Fotografia otworkowa – warsztaty dla dorosłych

20.07.21 r. godz. 16:30

Wioletta Pacuszka, Magda Kalbarczyk – miejsce spotkania: Góra Zamkowa

„Detale wielkiej wagi” – opowieść o archeologicznych znaleziskach na Górze Zamkowej

27.07.21 r. godz. 16:30

Emilia Markot-Borkowska, Mateusz Promiński – miejsce spotkanie: Taras przed Gmachem Głównym Muzeum

„Grudziądz oczami Wilhelma Burzy” – spacer tematyczny śladem miejsc związanych z artystą oraz widoków miejskich uwiecznionych przez Burzę na swych pracach

3.08.21 r. godz. 16:30

Dawid Schoenwald – miejsce spotkania: przy Bramie Wodnej i wejściu do spichrza nr 9

„Szlakiem grudziądzkich spichlerzy” – oprowadzanie wzdłuż ul. Spichrzowej, zejście schodami Słowackiego i powrót do Bramy Wodnej.

10:08.21 r. godz. 16:30

Mariusz Żebrowski – miejsce: wystawa stała „Historia Grudziądza”

„Twierdza Grudziądz”. Makieta w spichrzu nr. 9 Omówienie powstania obiektu, jego dzieje oraz przedstawienie postaci Courbiera.

17.08.21 r. godz. 16:30

Łukasz Ciemiński – miejsce spotkania: plac przy Flisaku

„Wiślane opowieści” – spotkanie poświęcone legendom i podaniom związanym z Wisłą – o sprawach zwykłych i niezwykłych flisaczego żywota.

24.08.21 r. godz. 16:30

Dawid Schoenwald – miejsce spotkania: plac przy Flisaku

„Szlakiem grudziądzkich młynów” – oprowadzanie trasą przy murach miejskich, następnie na plantach przy Al. 23 Stycznia. Zakończenie spaceru przy Górnym Młynie.

31.08.21 r. godz. 20:00

Emilia Markot-Borkowska, Mateusz Promiński – miejsce spotkania: Góra Zamkowa

„Widoki Grudziądza” prezentacja najciekawszych grafik, rysunków i prac malarskich ilustrujących nasze miasto na przestrzeni wieków – wykład z projekcją

Zajęcia plastyczne dla dzieci. Fot. Arch. Muzeum.

Drugi cykl spotkań jakiprzygotowało na czas wakacji Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu to „Wakacje w Muzeum”. Środowe spotkania skierowane są dla dzieci od 6 roku życia, zajęcia są płatnewg cennika – 7,00 zł/os., obowiązują zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18. W okresie wakacji Muzeum zaplanowało również specjalne weekendy dla grudziądzan – ostatni pełny weekend w miesiącach lipiec – wrzesień 2021 r. (24-25 lipca, 28-29 sierpnia oraz 25-26 września) będzie dostępny bezpłatnie dla mieszkańców Grudziądza w godz. 10:00 – 18:00.

Program spotkań:

07.07.2021 r. godz. 10:00 – Farbą kredową po płótnie…

Zastanawialiście się kiedyś, jak samodzielnie zrobić farby, na których po wyschnięciu można rysować kredą, a potem wszystko zmazać… i znów rysować? Jeżeli jesteście ciekawi receptury i procesu ich tworzenia oraz wolicie DIY od kupowania gotowców to zajęcia idealne dla Was. Mało tego, przygotowane farby od razu wypróbujemy, malując na najprawdziwszym podobraziu malarskim! Kto jest chętny?

14.07.2021 r. godz. 10:00 – Lampion w stylu marokańskim

Na zajęciach – ze słoików oraz kolorowych bibułek, cekinów i farbek – powstaną bajecznie kolorowe lampiony w stylu marokańskim. Własnoręcznie wykonany, mieniący się orientalnymi wzorami lampion, przywiedzie na myśl wspaniałe, bliskowschodnie klimaty i nada każdemu miejscu ciepły i urokliwy charakter.

21.07.2021 r. godz. 10:00 – Poczuj miętę…

Do uprawy własnego parapetowego ogródka nic tak bardzo  nie kojarzy się z latem jak świeże zioła dodawane do potraw i orzeźwiających lemoniad… Na kolejnym letnim spotkaniu w Muzeum spróbujemy swoich sił w amatorskim ogrodnictwie. Przesadzimy ukorzenione wcześniej roślinki i zbudujemy dla nich osłonki, żebyśmy cieszyli się nie tylko ich smakiem, ale i wyglądem. Zapraszamy dzieci i dorosłych, którzy lubią kreatywne zabawy i ulegli wszechobecnej modzie na zielone parapety.

28.07.2021 r. godz. 10:00 – Mandala z płyt CD – wisząca ozdoba

Kolorowa, wisząca mandala, wykonana z płyty CD, ozdobiona pięknymi wzorami z koralików będzie niepowtarzalną wakacyjną ozdobą naszych ścian, okien lub balkonów.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Informacja Prasowa

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu