„Muzyczne skarby strzeleńskich norbertanek” to koncert muzyki barokowej, który odbędzie się w sobotę, 18.09.2021 r., o godzinie 19:00 po mszy wieczornej w Bazylice Świętej Trójcy w Strzelnie. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Domu Kultury w Strzelnie „Cnoty i przywary… czyli zapomniana sztuka klasztoru”.

Za sprawą klasztoru sióstr norbertanek w Strzelnie, przez wiele lat nasze miasto było ważnym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski. Niestety jednak decyzja władz zaborczych o zlikwidowaniu klasztoru przekreśliła stulecia tworzenia kultury. Nie wszystko jednak stracone! Okazało się jednak, że po wielu latach zapomnienia, część barokowych utworów z repertuaru kapeli klasztornej zachowało się do naszych czasów i zostały odnalezione w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Daje nam to wyjątkową okazję do pokazania dawnej kultury i sztuki naszego miasta oraz jego dawnych mieszkańców.

Na podstawie rękopisów nut z XVIII wieku zostaną zaprezentowane następujące utwory:

  • Missa in D, Starek,
  • Concerto de BMV (w wersji na puzon i organy), J. J. Faulhaber,
  • Motetto Benedicta et Venerabilis, autor anonimowy.

Wystąpią: Zespół wokalny Exploratori Ensemble pod kierunkiem Pawła Pawłowicza, zespół instrumentalny Ensemble Inegalite pod kierunkiem Marka Przywartego, Karina Karczmarczyk – sopran, Iwona Jasińska – alt, Piotr Barczak – puzon, Tomasz Nowak – organy, muzycy z Domu Kultury w Strzelnie, całością dyryguje Ewelina Boesche – Kopczyńska.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wysłuchania koncertu i wzbogacenia swoich doświadczeń muzycznych o zupełnie nowe, nieznane do tej pory doznania!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

Informacja prasowa

Dom Kultury w Strzelnie

Plakat, Dom Kultury w Strzelnie.

Fotogaleria: Muzyczne akcenty w malarstwie i rzeźbie w Bazylice św. Trójcy w Strzelnie:

Czytaj także: Strzelno, dziedzictwo sztuki romańskiej w Polsce, kamienne kolumny cnót i przywar.