Nazywam się Damian Rybak, urodziłem się na Kujawach i do dziś mieszkam w urokliwym, romańskim miasteczku, czyli Strzelnie. Od kiedy sięgnę pamięcią wstecz, zawsze chciałem podróżować, zwiedzać zabytki, poznawać Polskę i świat. Niestety wcześniej nie było ani mnie, ani moich rodziców na to stać. Swoją prawdziwą przygodę z turystyką zacząłem dopiero w trakcie studiów. Z wyróżnieniem ukończyłem informatykę, chociaż dziś średnio się do tego przyznaję. Zapytacie dlaczego? Otóż jestem umysłem ścisłym, praktycznie z matematyki i pokrewnych przedmiotów nie musiałem się uczyć i zawsze byłem wśród najlepszych – od podstawówki po studia.

W turystyce zakorzeniłem się na dobre od ponad 20 lat. Na co dzień jestem przewodnikiem po romańskich zabytkach Strzelna – Pomniku Historii Polski, kustoszem Muzeum – Romańskiego Ośrodka Kultury im. Ottona i Bolesława, licencjonowanym pilotem wycieczek i przewodnikiem turystycznym po województwie kujawsko-pomorskim, a także Instruktorem PTTK Krajoznawstwa Regionu. W tym, uważam krótkim czasie zostałem autorem i współautorem ponad 20 publikacji turystycznych – przewodników, albumów, map i folderów. Jako kustosz muzeum udzielam się społecznie i kulturalnie poprzez organizację wielu wydarzeń kulturalnych na wzgórzu św. Wojciecha. Jako członek Zarządu PTTK piszę projekty na organizację wydarzeń turystycznych w mieście i regionie. Od 15 lat (2006 r.) działam jako twórca ludowy rękodzieła – rzeźbię w drewnie, głównie płaskorzeźby o tematyce sakralnej i ludowej, oraz odkrywam tajniki pirografii (wypalanie obrazów na drewnie).

W czerwcu 2020 r., za przyczyną pandemii i zamrożenia wyjazdów turystycznych, podjąłem się kolejnego wyzwania życiowego jako dziennikarz i fotoreporter na pewnym internetowym portalu turystyczno-krajoznawczym działającym na terenie woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego (niestety do dzisiaj nie zapłacono mi honorarium za sporą ilość artykułów). Podróżując regionalnymi szlakami, przekonałem się jak wiele prawdy tkwi w znanej frazie zaczerpniętej z utworu Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie”. Na moim blogu w formie internetowego przewodnika turystycznego – dziedzictworegionu.pl, będącego jednocześnie portalem turystyczno-informacyjnym – chciałbym pokazywać moim czytelnikom i wspólnie odkrywać Polskę i Świat na nowo. Na początku skupię się na najbliższym otoczeniu: Kujawach, Pałukach i Wielkopolsce; ale nie zabraknie tutaj innych regionów naszego ojczystego kraju oraz relacji z podróży do innych państw.

Chciałbym, aby mój portal nie był kolejnym, zwykłym blogiem podróżniczym, ale źródłem inspiracji do poznawania najbliższej okolicy a także wyjazdów w głąb kraju czy też zagranicę. Zakładam, że po lekturze umieszczonych tutaj artykułów postanowicie Państwo: wyruszyć na fascynującą wycieczkę po miejscach związanych z początkami naszego państwa, odkrywać i na nowo poznawać turystyczne i historyczne szlaki, dotrzeć do małych miasteczek i miejsc na odludziu, odkryć wspólnie ze mną tajemnicze zabytki i ich niezwykłe historie, stwierdzając na koniec „ja tu muszę jeszcze wrócić”. Każde miejsce ma swoją historię, każda historia ma swój początek, o której mówią starodruki polskich kronikarzy a starodrzewie szumi na wietrze o dawnej tajemnicy tego miejsca. To od Ciebie, mój drogi czytelniku zależy ile czasu i uwagi poświęcisz, ile zachowasz wrażeń i słonecznych wspomnień. Daj się oczarować urokliwym miejscom uwzględnionym i opisanym na moim portalu, by pobudzić konieczność częstszego powrotu. Zatem do miłego zobaczenia na turystycznych szlakach…

Do swojej pracy zawsze podchodzę z zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem. Za moją działalność turystyczno-kulturalną otrzymałem wiele wyróżnień, m.in.: medal honorowy Ministerstwa Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki” (2011), honorowy tytuł „Strzelnianina roku 2013” (2014), wyróżnienie za niestrudzone rozwijanie pasji poznawania piękna ojczystego kraju i zaangażowanie na rzecz krajoznawstwa – Komisja Krajoznawcza ZG PTTK (2014), wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – za pracę na rzecz lokalnych społeczności poprzez upowszechnianie krajoznawstwa oraz promocję walorów turystycznych regionu (2015) oraz z okazji Jubileuszu 60-lecia PTTK Strzelno (2017). Otrzymałem także srebrny medal jubileuszowy z okazji 1050-lecia Chrztu Polski z rąk Prymasa Polski Abpa Wojciecha Polaka (2016).