Zabytkowa kapliczka z Chrystusem Ukrzyżowanym w Obielewie. Fot. Damian Rybak.

Maleńkie wioski położone gdzieś na uboczu, które zamieszkuje mniej niż 100 osób, szybko mijamy, nawet się nie zatrzymując. Dlaczego? Otóż wydają nam się mało atrakcyjne, kojarzą nam się z zacofaniem, PRL-em, PGR-em, biedą oraz kompletną nudą. Część tych miejsc ma śmieszną, oryginalną nazwę, wtedy zatrzymamy się na chwilę by przy znaku z nazwą wsi zrobić selfi. Bardzo często niestety popełniamy błąd, gdyż w wielu z tych miejsc znajduje się coś wartego zobaczenia. Coś co ma niezwykłą, tajemniczą historię, atrakcję, która jest niepowtarzalna, praktycznie nie znana, ale jedyna w swoim rodzaju.

Obielewo, zagłębie stawów i Noteci

Taką właśnie miejscowością jest Obielewo. Położone pomiędzy Buszkowem, Załachowem a Młodocinem (powiat żniński, gmina Łabiszyn). Jest najmniejszą wsią w całej gminie. Według ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zamieszkuje tam zaledwie siedemdziesiąt osób. Obielewo to wieś pofolwarczna, w której częściowo zachowały się zabudowania. Dawny dwór (z II poł. XIX w.) po ostatniej wojnie był jeszcze zamieszkiwany, jednak w wyniku braku jakichkolwiek prac remontowych uległ zdegradowaniu. W latach 60-tych XX w. został niestety rozebrany.

Obielewo nazywane jest zagłębiem siedmiu stawów i rzeki Noteć. Stawy są własnością prywatnych osób, natomiast Noteć stanowi naturalną granicę, oddzielającą miejscowość od sąsiedniego Lubostronia. Trudno określić datę i skąd pochodzi nazwa wsi. Pierwsze wzmianki zapisane są w bulli papieskiej z 1236 r., która wspomina miejscowość jako posiadłość biskupów gnieźnieńskich. Inny dokument, w którym podawana jest nazwa Obielewo, pochodzi dopiero z 1369 r., wzmianka ta dotyczy rozebrania młyna na Noteci. W XVI wieku na tym terenie funkcjonował folwark, który wg rejestrów poborców (w latach 1577-1579) płacił dziesięcinę proboszczowi w Górze (dzisiejszy Żnin). W 1846 roku właścicielem obielewskiego majątku był Sylwester Sławski, a po nim Niemiec o nie znanym nazwisku.

Dawniej największą atrakcją tej miejscowości był dwór zbudowany na prostokątnym planie, o czym świadczą zachowane relikty. Dzisiaj jest nią murowana kapliczka z zabytkową figurką Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego z przełomu XIX i XX w. Kapliczka jest sporych rozmiarów, na podmurówce kamiennej, otynkowana i pomalowana na słoneczny kolor, darzona jest do dziś ogromnym szacunkiem i żywym kultem wśród mieszkańców wsi (zawsze zadbana, przyozdobiona kwiatami, zapalone są znicze, otoczenie zagospodarowane z ławkami, nawet czasem można spotkać modlących się ludzi).

Kapliczka, o którą dbają mieszkańcy od 150 lat (zawsze są znicze i kwiaty). Fot. Gabriela Rybak.

Historia z wojny między Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus

Z kapliczką związana jest bardzo ciekawa historia. Otóż według opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie, pobudował ją dawny właściciel tej ziemi (czy to był Sylwester Sławski, czy Niemiec o nie znanej tożsamości tego nie wiem). Kapliczka była postawiona jako wotum wdzięczności za jego cudowne ocalenie. Ów właściciel był we Francji podczas wojny francusko-niemieckiej, między Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus (wojna trwała od 19 lipca 1870 r. do 10 maja 1871 r.). Wtedy też podczas toczących się walk, ukrył się za kapliczką z Chrystusem Ukrzyżowanym na krzyżu, dzięki temu ocalił swoje życie i szczęśliwie powrócił do rodziny w Obielewie. Bardzo chciał by na terenie majątku znajdowała się podobna figurka Jezusa, która mogłaby upamiętniać jego cudowne ocalenie. Tak też się stało, kapliczka z rzeźbą do dzisiaj przypomina wydarzenia z przed 150 laty, a mieszkańcy mówią, że chroni ich od różnych przeciwności losu.

Ciekawostki

We wsi zachował się park podworski, który niestety zatracił dawny układ przestrzenny. Zatarły się dawne alejki i szpalery na skutek samosiewek krzewów i drzew liściastych. Nadal rosną tu okazałe wiązy, lipy, olchy i jesiony, natomiast wśród cennego starodrzewu trzeba zwrócić szczególną uwagę na okazy pomnikowe: dwa buki pospolite o obw. w pierśnicy ok. 340 i 410 cm, oraz lipa drobnolistna o obw. ok. 465 cm.

W dawnych czasach, w pobliżu Obielewa na mocno bagnistych terenach, znajdowała się osada o nazwie Stara Wieś. Współcześnie na polu uprawnym, które znajduje się w tamtym miejscu, rolnicy podczas orki wykopują różne przedmioty, szczególnie na powierzchnię ziemi wydostają się różne wyroby garncarskie.

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

 • Pałac Skórzewskich w Lubostroniu, zabytkowy park pałacowy,
 • Łabiszyńska Wyspa Parkowa i Dom Kultury, „Dąb W. Jagiełły”,
 • Rezydencja pałacowo-parkowa w Młodocinie, Grochowiskach Szlacheckich,
 • Dwory w: Marcinkowie Górnym, Marcinkowie Dolnym, Piechcinie, Parlinie, Chomiąży Szlacheckiej,
 • Żnin – Baszta i Magistrat, kościół farny pw. św. Floriana i Sufragania,
 • Żnin – kościół pw. św. Marcina i NMP Królowej Polski,
 • Drewniany kościół pw. Św. Mikołaja w Gąsawie, Ryszewku, Niestronnie, Parlinie,
 • Wenecja, Muzeum Kolei Wąskotorowej, ruiny zamku, kościół Narodzenia NMP,
 • Stanica wodna i wzgórze św. Wojciecha w Barcinie,
 • Naziemna kolej linowa z Piechcina do Janikowa,
 • Zalane wyrobisko z Jeziorem Szmaragdowym w Piechcinie
 • i wiele innych atrakcji, o których wkrótce na portalu dziedzictworegionu.pl

Damian Rybak

Fotogaleria –  Obielewo, kapliczka z Chrystusem Ukrzyżowanym:

Wkrótce kolejne zabytki sakralne, figury, kapliczki i krzyże przydrożne, dwory i pałace, zabytki techniki, architektura drewniana, zabytkowe kościoły, miejsca związane z archeoturystyką, pomniki przyrody, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

O wybranych zabytkach i atrakcjach powiatu Żnin i gminy Łabiszyn, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Łabiszyna (ROBEN-DACH), Lubostronia, Barcina, Żnina i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: