Kamienna kuźnia z wysokim kominem obok remizy OSP w Wydartowie. Fot. Damian Rybak.

Na początku wielkopolskiego szlaku św. Jakuba prowadzącego do Santiago de Compostela, w niewielkiej odległości od Mogilna i Trzemeszna, znajdują się dwie maleńkie miejscowości, które łączy wspólne położenie i historia – Duszno i Wydartowo. Pierwsza wymieniona miejscowość jest starsza, natomiast Wydartowo powstało w połowie XIX wieku po podziale wsi Duszno, od której odłączono południową część gruntów.

Jak tam dojechać? Otóż jadąc samochodem najprościej zjechać z DK nr 15 (pomiędzy Wylatowem a Lubiniem) w kierunku Wydartowa, za przejazdem kolejowym.

Zabytkiem, który pojawi się na naszej trasie jako pierwszy będzie właśnie XIX-wieczny obiekt przemysłowy i zabytek techniki. Mowa tu o zachowanej do dziś, kamiennej kuźni z kominem, która jest symbolem maleńkiego Wydartowa. Zabytek ten znajduje się przy drodze, w centrum wsi, obok remizy OSP. Kuźnię wybudowano w 1856 roku z pozyskanego na budulec kamienia polnego i czerwonej cegły. Pierwszym właścicielem i zapewne budowniczym był ówczesny właściciel gospodarstwa, niemiecki osadnik L. Wehr. To właśnie jego nazwisko znajduje się na elewacji wschodniej budynku. Nieczynny zabytek techniki cechuje charakterystyczny, wysoki komin z założonym na nim bocianim gniazdem.

Bocianie gniazdo – bardzo często fotografowane w Wydartowie. Fot. Damian Rybak.

Bociany nieodłącznie wpisują się w charakter polskiej wsi, szczególnie kujawskiej i wielkopolskiej, są źródłem pozytywnych emocji. Swoje gniazda zakładają zazwyczaj blisko człowieka, a swoim głośnym klekotem zaskarbiają sobie łaski wśród ludzi. Jak donoszą badania, co trzeci bocian pochodzi z Polski. Niektórzy uważają, że reprezentant tego gatunku powinien być umieszczony razem z orłem w godle, bo to z całą pewnością nasz ptak narodowy. Widok kuźni z bocianim gniazdem jest chętnie fotografowany przez turystów i mieszkańców okolicy, zabytek ten doskonale wpisał się w krajobraz tzw. Wału Wydartowskiego.

Obiekt stanowi własność prywatną, można go zwiedzać z zewnątrz, gdyż od ok. dwudziestu lat pełni funkcje magazynowe.

Pierwszym właścicielem kuźni był niemiecki osadnik L. Wehr. Fot. Damian Rybak.

Ciekawostki

Największą atrakcją tej miejscowości (Duszna) jest punkt widokowy na szczycie Wału Wydartowskiego (167 m n.p.m.), który jest wzgórzem morenowym – pozostałością zlodowacenia bałtyckiego. Jest to najwyższy punkt Wysoczyzny Gnieźnieńskiej i czwarte wzniesienie w województwie wielkopolskim.

W Dusznie warto zatrzymać się i zobaczyć neogotycki kościół św. Doroty z 1865 r., zaledwie 100 m od kuźni. Przed świątynią znajduje się interesująca dzwonnica w formie bramy, a na pobliskim drzewie kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Licheńskiej.

W niewielkiej odległości od wieży, na obrzeżach lasu dostrzeżemy kamienny obelisk z pamiątkową tablicą – Miejsce Pamięci Czesława Basińskiego – zamordowanego we wrześniu 1939 r. przez Niemców.

Damian Rybak

Fotogaleria – Zabytkowa kuźnia w Wydartowie z bocianim gniazdem:

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Wkrótce kolejne perły architektury, zabytki techniki, zabytkowe kościoły – romańskie, gotyckie i drewniane, dwory i pałace, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

O zabytkach i atrakcjach gminy Trzemeszno, powiatu Gniezno, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: