Wieża widokowa na szczycie Wału Wydartowskiego. Fot. Damian Rybak.

Duszno to mała miejscowość w powiecie gnieźnieńskim, oddalona około 8 km na północny wschód od Trzemeszna, w którym urodził się słynny Jan Kiliński. Wieś ta leży na granicy dwóch województw: kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, jednak administracyjnie wchodzi w skład gminy Trzemeszno. Chociaż dzisiejsze Duszno jest niewielkie (mniej niż 100 mieszkańców) to często nazywane jest dachem gminy, powiatu i całej okolicy.

Największą atrakcją tej miejscowości jest punkt widokowy na szczycie Wału Wydartowskiego (167 m n.p.m.), który jest wzgórzem morenowym – pozostałością zlodowacenia bałtyckiego. Jest to najwyższy punkt Wysoczyzny Gnieźnieńskiej i całego powiatu, a także czwarte wzniesienie w województwie wielkopolskim (najwyżej położony punkt to Kobyla Góra 283,8 m n.p.m. w powiecie ostrzeszowskim).

Krajobraz polodowcowy Wysoczyzny Gnieźnieńskiej z wzgórzami moren czołowych. Fot. Damian Rybak.

Wieża widokowa w Dusznie jest chętnie odwiedzana przez turystów, szczególnie rowerowych. Punkt ten nie zawsze służył turystom, a jego historia sięga prawie osiemdziesięciu lat. W 1942 r. Niemcy wybudowali pierwszą drewnianą wieżę obserwacyjną o wysokości 70 m. Niestety, od uderzenia pioruna wieża spłonęła w 1956 r. W krótkim czasie wojsko wybudowało nową, drewnianą wieżę o wysokości 50 m, niedługo zastąpiono ją konstrukcją metalową o wysokości 25 m (wieżę rozebrano ok. 1965 r., by ponownie postawić drewnianą). Kolejna wieża widokowa, tym razem już 12-metrowa, stanęła w 2005 r. staraniem Powiatu Gnieźnieńskiego, samorządu Województwa Wielkopolskiego, Gminy Trzemeszno oraz Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”. Niestety również ona została podpalona i całkowicie spłonęła w 2011 r. Obecna, trzypiętrowa wieża, odbudowana po roku, jest jej kopią, jest bardzo solidna, pilnowana systemem kamer i podobno zabezpieczona przed ogniem. Wieża w Dusznie jest jednym z punktów „Szlaku architektury drewnianej”. Przed wieżą ustawiono tablicę informacyjną w trzech językach, są stojaki do rowerów (punkt z zestawem naprawczym), przenośna toaleta toi toi, oraz zbudowano drewnianą wiatę z zadaszeniem, pod którą można usiąść, posilić się i odpocząć.

Podczas sprzyjających warunków atmosferycznych, przy słonecznej pogodzie z tego punktu widokowego można zobaczyć i podziwiać obszar Szlaku Piastowskiego: wieże katedry w Gnieźnie (oddalone ok. 20 km), wieżowce inowrocławskiego Rąbina (30 km), rotundę św. Prokopa i elewator zbożowy w Strzelnie (20 km), wieżę i hałdy cementowni w Piechcinie k/Barcina (20 km), kominy elektrowni Pątnów pod Koninem (50 km), nawet kopułę bazyliki w Starym Licheniu (55 km), oraz można podziwiać przepiękne panoramy Mogilna, Trzemeszna, Kruchowa, Wylatowa a przede wszystkim okoliczny krajobraz polodowcowy z wzgórzami moren czołowych.

Z tego punktu widokowego można podziwiać wiele miejscowości historycznego Szlaku Piastowskiego. Fot. Damian Rybak.

Wielkim ułatwieniem prawidłowego namierzenia miejscowości i kierunków, jest zamontowana na trzecim piętrze wieży, wykonana z brązu „róża wiatrów”, czyli kompas z zaznaczonymi kierunkami stron świata. Płaskorzeźba o średnicy ok. 1,7 m, ma ułatwiać orientacje w terenie, dodatkowo wskazując kierunki widocznych miejscowości.

Dojazd do wieży

Jadąc samochodem należy zjechać z DK nr 15 (pomiędzy Wylatowem a Lubiniem) w kierunku Wydartowa, za przejazdem kolejowym przy stacji. Po przejechaniu ok. 4 km dotrzemy do centrum wsi i starej kuźni, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo na północ. Wieża widokowa znajduje się po przejechaniu ok. 2 km, poprowadzą nas do niej drogowskazy.

Ciekawostki, o których wkrótce …

W Dusznie warto zatrzymać się i zobaczyć neogotycki kościół św. Doroty z 1865 r. Przed świątynią znajduje się interesująca dzwonnica w formie bramy, a na pobliskim drzewie kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Licheńskiej.

Po sąsiedzku, w Wydartowie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na XIX-wieczną kamienną kuźnię z kominem, na którym znajduje się gniazdo bociana.

W niewielkiej odległości od wieży, na obrzeżach lasu dostrzeżemy kamienny obelisk z pamiątkową tablicą – Miejsce Pamięci Czesława Basińskiego – zamordowanego we wrześniu 1939 r. przez Niemców.

Damian Rybak

Fotogaleria – wieża widokowa w Dusznie oraz widoki z ostatniego piętra:

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Wkrótce kolejne wieże widokowe, zabytkowe kościoły, dwory i pałace, miejsca związane z pamięcią i tożsamością narodową, zabytki techniki, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią innych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów, w tym przypadku z Duszna, Trzemeszna i najbliższej okolicy, a także dotyczących badań archeologicznych, oraz działań zbrojnych w regionie 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

O zabytkach i atrakcjach gminy Trzemeszno, powiatu Gniezno, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: