Drewniany kościół urokliwie prezentuje od strony drogi, na tle kamiennego muru. Fot. Damian Rybak.

Drewniana architektura sakralna (maleńkie kapliczki, kościoły i cerkwie) to kolejne bezcenne dziedzictwo ilustrujące przeszłość mieszkańców naszego kraju, a szczególnie regionu, który opisuję na tym portalu (Kujaw, Pałuk i Wielkopolski). Sakralne zabytki wzniesione w drewnie to unikalne perły architektury, w których wnętrzu umieszczono skarby wiary, kultury i sztuki naszych przodków. Ze względu na liczne pożary i smutną historię, do naszych czasów przetrwały niestety nieliczne z nich. Drewniane świątynie wzniesione ręką anonimowych cieśli, budzą nasz zachwyt swoimi polichromowanymi wnętrzami, gotyckimi i barokowymi rzeźbami czy obrazami wykonanymi przez dawnych mistrzów, oraz efektownymi dekoracjami (m.in. intarsje, inkrustacje) ludowych snycerzy. Tym razem zapraszam w podróż do Strzelec, miejscowości o bardzo starym rodowodzie w gminie Mogilno.

Wieś położona jest 11 km na wschód od Mogilna, 8,5 km na północny zachód od Strzelna, przy drodze wojewódzkiej nr 255 do Pakości, w pobliżu Jeziora Pakoskiego. W XI w. (1065 r. – tzw. falsyfikat mogileński, bezcenny dokument dla badaczy przeszłości regionu Kujaw, Wielkopolski i Mazowsza) wymieniana jest jako własność klasztoru benedyktynów w Mogilnie (dawna nazwa Lubieszewo). Od XIII w. (1215 r.) zaczął ją stopniowo przejmować klasztor norbertanek w Strzelnie, w którego posiadaniu była do I rozbioru. Obecnie wieś zamieszkuje ok. 520 osób (szósta co do wielkości w gminie), z których część pracuje na własnych gospodarstwach rolnych.

Najcenniejszym zabytkiem w Strzelcach jest parafialny kościół pw. Narodzenia NMP z I poł. XVII w., zbudowany na miejscu wcześniejszego z przełomu XIII/XIV w., który uległ spaleniu. Kościół jest orientowany, jednonawowy, drewniany, zbudowany w konstrukcji zrębowej. Wyjątek stanowi kruchta o konstrukcji szkieletowo-ramowej. Wysoki dach (widoczny z daleka) jest dwuspadowy i kryty dachówką. Świątynia była kilkukrotnie przebudowywana i odnawiana, co doprowadziło do utraty cech stylowych.

Prezbiterium zabytkowej świątyni w Strzelcach, ołtarz główny z obrazem NMP. Fot. Damian Rybak.

Wnętrze kościoła zdobi wystrój z XVII i XVIII w., którego głównymi elementami są trzy ołtarze: główny rokokowy, dekorowany pięknymi ornamentami (II poł. XVIII w.) z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem (czczonej i obdarzonej kultem zapewne od dawna, wskazuje na to nałożona korona na wizerunek MB); dwa boczne (lewy z XVIII w., a prawy z początku powstania świątyni). W zwieńczeniu prawego ołtarza namalowana jest dramatyczna scena „Ofiary Abrahama” z 1 poł. XVII w. Warto również zwrócić uwagę na drewniany krucyfiks wykonany przez rzeźbiarza ludowego z Rzadkwina – Józefa Glanca.

Kościół urokliwie prezentuje od strony prezbiterium, na tle otaczającej go zieleni, oraz z drugiej strony drogi na tle kamiennego muru. Przy kościele znajduje się XVIII-wieczna (odnowiona w 1984 r.), drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowo-ramowej (dzwon został odlany w Toruniu w 1766 r., ozdobiony plakietkami ze św. Florianem i św. Michałem Archaniołem), kostnica, kapliczka i grota maryjna. Obchodząc teren wokół świątyni zobaczymy także dwa grobowce (jeden rodziny Mejerów, drugi niestety bez tablicy nagrobnej), oraz obelisk z okazji 2000 lat chrześcijaństwa za pontyfikatu papieża Polaka – Jana Pawła II. Z kościelnego wzniesienia rozciąga się piękna panorama na wąską rynnę polodowcowego Jeziora Pakoskiego.

Obiekt dla zwiedzających dostępny jest z zewnątrz, ewentualnie można wcześniej umówić się z księdzem proboszczem, któremu pragnę serdecznie podziękować za możliwość zrobienia zdjęć wnętrza świątyni. Zachęcam również do uczestnictwa w Mszy świętej i zwiedzania przed nabożeństwami (wtorek, czwartek, sobota – godzina 17:00, niedziela – godz. 8:00, 12:00).

W parafii obchodzony jest odpust ku czci Narodzenia NMP (08.XII), a całodzienna adoracja odbywa się 16 czerwca. W skład parafii wchodzą następujące miejscowości: Białotul, Głogówiec, Góra, Krzyżanna, Lubieszewo, Kunowo (część), Ratowo, Strzelce i Strzelce-Huby. Proboszcz zarządza również sąsiednią parafią w Rzadkwinie.

Ciekawostka

W Strzelcach zachował się ceglany dwór z początku XX wieku, wymurowany na planie prostokąta, na kamiennej podmurówce i podpiwniczony.

Damian Rybak

Fotogaleria – drewniany kościół pw. Narodzenia NMP w Strzelcach:

Zobacz FILM o drewnianym kościele pw. Narodzenia NMP w Strzelcach, CZTERY PORY ROKU Z LEGENDĄ O STRZELCACH, więcej informacji o Szlaku Mogileńskim 😉

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Wkrótce kolejne zabytkowe kościoły, architektura drewniana, dwory i pałace, muzea, romantyczne parki, pomniki przyrody, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów, w tym przypadku ze Strzelec… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O drewnianym kościele w Strzelcach, atrakcjach powiatu i gminy Mogilno, możesz poczytać w moim przewodniku „Skarby regionu: Strzelno, Mogilno, Inowrocław i okolice”, zachęcam do lektury 😉. O tym i innych kościołach, perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie nowej publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy ze Strzelec, Strzelna, Mogilna, Pakości, Janikowa oraz najbliższego regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: