Barwy jesieni doskonale wkomponowały się w zabytkową architekturę pałacu. Fot. Damian Rybak.

Lubostroń to…? Oczywiście, pierwsza myśl to pałac wybudowany w latach 1795-1800 przez Fryderyka Skórzewskiego, według projektu – Stanisława Zawadzkiego. Tą perełkę klasycyzmu otaczają zabudowania dworskie z XVIII w.: oficyna – obecnie hotel oraz stajnia i wozownia – restauracja i zaplecze. Jednak warto również pospacerować, szczególnie jesienią po ponad 40-hektarowym, malowniczym parku, który zaprojektował w stylu angielskim znakomity ówczesny architekt ogrodów – Teichert. Założenie parkowo-pałacowe w tej części Pałuk, należy do najpiękniejszych, nie tylko powiatu żnińskiego, ale również województwa kujawsko-pomorskiego.

Park został mocno uszkodzony podczas wichury w 2017 r. (przez Pałuki przeszły wtedy dwie wichury, które spowodowały olbrzymie i nieodwracalne straty w przyrodzie), ale pozostały na szczęście okazy różnych gatunków drzew, m.in. platany, dęby czerwone, tulipanowiec amerykański, sosna czarna, lipy, klony, świerki i cisy. W Lubostroniu nawałnice zniszczyły ponad 40% drzewostanu (blisko 1300 drzew), aż 1/3 pomników przyrody, w tym okazy mające ponad 200 lat: lipy drobnolistne i szerokolistne, modrzewie europejskie, sosna czarna, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, wiąz pospolity i wiele grabów. Od tych przykrych wydarzeń minęło już kilka lat, nadal są one w pamięci mieszkańców i pracowników, ale powoli miejsce to odzyskuje dawną świetność i blask. Parkiem zajmuje się pałacowy ogrodnik Paweł Szymański (mój szwagier, tak na marginesie), który dba o roślinność, nasadzenia, architekturę parkową, zasoby wodne, leczenie starodrzewia i wiele innych rzeczy. Nad nim dodatkowo czuwają profesorowie i urzędnicy, by park cały czas nawiązywał do początków, czyli założeń w stylu angielskim.

Jesienna paleta barw – park otulony liśćmi, staw i oranżeria. Fot. Damian Rybak.

Dzięki dotacji, jaką Pałac Lubostroń otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Kujawsko-Pomorskiego założenie pałacowo-parkowe w Lubostroniu tak jak dawniej jest miejscem lubym i ustronnym, bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców okolicy i turystów z odległych stron. W ostatnich latach zasadzono ponad 800 nowych drzew, oraz ponad 1000 ozdobnych krzewów, w tym sporo gatunków zimozielonych i zmieniających barwy jesienią. 

W tym roku w parku powstała ścieżka dydaktyczna „Floromonodramy” oraz obecnie można zobaczyć dwie wystawy na świeżym powietrzu – fotograficzną i metaloplastyki:

  • Ścieżka prezentuje szatę rośliną w parku, na specjalnej mapce jest jedenaście obiektów. Dodatkowo niektóre punkty są udźwiękowione, aby wysłuchać nagrania należy zeskanować kod QR za pomocą nowoczesnego telefonu. Na trasie dydaktycznego spaceru znalazł się cisowy labirynt, pagórek nad stawem, wzgórze z lipami, otwarte łąki w dolinie, oraz instalacje „Portrety bioniczne w przestrzeni parkowej” i „Drzewo- stany”.
  • Za pałacową bramą, w kierunku do restauracji i pomieszczeń biurowych możemy zobaczyć wystawę fotografii „Pałuki. Powiat Żniński w obiektywie”. Zdjęcia wykonane przez wielu fotografików amatorów, nie ustępują tym, które wykonują zawodowcy. Zatrzymane w kadrze obiektywu walory architektoniczne i przyrodnicze regionu Pałuk w sąsiedztwie Żnina, wzbudzą ciekawość każdego obserwatora, więc nie można obok tej wystawy przejść obojętnie. 
  • Druga wystawa przyjechała do Lubostronia z Muzeum w Inowrocławiu, to rzeźby autorstwa Czesława Podleśnego. Artysta swoimi dziełami, uczcił setne urodziny Stanisława Lema (zm. w 2006 r.), polskiego pisarza science-fiction, filozofa oraz futurologa. To siedemnaście wielkogabarytowych rzeźb z cyklu „Rozbitkowie”, pięć z cyklu „Homo Gedanensis” oraz „Tryptyk patriotyczny”. Metalowe rzeźby można oglądać od strony pałacowej oranżerii, aż do marca 2022 r.
Metaloplastyka Czesława Podleśnego w sąsiedztwie pałacu i oranżerii. Fot. Damian Rybak.

Pałacowy park w Lubostroniu, to miejsce magiczne i wyjątkowe, położone w gminie Łabiszyn, zaledwie ok. 15 km od Żnina. Można tam poczuć moc natury i odzyskać siły witalne. Dawni właściciele (Skórzewscy) oraz współcześni administratorzy tego założenia pałacowo-parkowego idealnie połączyli architekturę pałacową z pięknem otaczającej natury. Obojętnie: czy małe, czy duże dziecko a nawet dorosły, wyjdzie z parku (pałacu lub restauracji) z uśmiechem na twarzy, niezależnie od wieku i zainteresowań. Osobiście polecam i zachęcam do odwiedzin tego miejsca, ja na pewno tam wrócę.

Damian Rybak

Fotogaleria – park w Lubostroniu w jesiennej szacie, oraz dodatkowe atrakcje:

Fotogaleria – pałac i park w zimowej aranżacji:

Wkrótce kolejne, pełne uroku parki dworskie i pałacowe, romantyczne parki miejskie i krajobrazowe, zabytkowe kościoły, zabytki techniki, dwory i pałace, muzea, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

O wybranych zabytkach i atrakcjach gminy Łabiszyn, szczególnie o Pałacu w Lubostroniu możesz także poczytać w moich publikacjach o Szlaku Piastowskim…

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

O wybranych zabytkach i atrakcjach powiatu Żnin i gminy Łabiszyn, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Lubostronia, Łabiszyna (ROBEN-DACH), Barcina, Żnina i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: