Figura NSPJ, “Dąb Jagiełły”, w tle kościół pw. św. Mikołaja w Łabiszynie. Fot. Damian Rybak.

W niewielkim Łabiszynie położonym nad rzeką Noteć w ostatnich latach dużo się dzieje: wydarzenia kulturalne, zrewitalizowane atrakcje turystyczne i zabytki – przyciągają rzesze turystów, miłośników kultury i sztuki, oraz fanów historii II wojny światowej. Do najciekawszych zabytków w samym mieście należą: kościół parafialny pw. św. Mikołaja, kościół farny pw. Zwiastowania NMP z XVII w., młyn z 1796 r. oraz szachulcowy spichlerz zbożowy z XVIII w. ze średniowiecznymi piwnicami, które pozostały po zamku rycerskim (wybudowanym w 1376 r. przez wojewodę brzesko-kujawskiego Andrzeja herbu Prawdzic).

Ciekawym, zachowanym do dziś zabytkiem jest łabiszyński klasztor pw. św. Mikołaja, wzniesiony w 1594 r. jako zbór kalwiński, w którym znajduje się krypta rodziny Skórzewskich, dawnych właścicieli klasycystycznego pałacu w Lubostroniu. Tym razem jednak, chciałbym zachęcić do zobaczenia najbliższego otoczenia świątyni, a szczególnie do zwrócenia uwagi na ponad 600-letni dąb szypułkowy i figurę Serca Jezusowego.

Pamiątka po wizycie króla

Na wzgórzu, obok kościoła pw. św. Mikołaja, po prawej stronie od głównego wejścia rośnie ogromny dąb szypułkowy o nazwie „Dąb Jagiełły”, oznakowany zieloną tabliczką – Pomnik Przyrody Prawem Chroniony. Według legendy król Władysław Jagiełło przejeżdżał przez Łabiszyn 2 listopada 1410 r. jadąc z Szubina do Inowrocławia po zwycięskiej bitwie pod Koronowem (10.X.1410 r.). Na odpoczynek i nocleg zatrzymał się w dobrach Macieja Latalskiego. Na drugi dzień, na pamiątkę swego pobytu zasadził dwa dęby, z których jeden zachował się do dzisiaj. Obwód dębu wynosi ponad 660 cm i nadal zwiększa swą objętość.

W cieniu historycznego, królewskiego dębu… Fot. Gabriela Rybak.

Podczas II wojny niszczono figury i krzyże…

Poniżej historycznego dębu i łabiszyńskiej świątyni, w sąsiedztwie parkingu znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, która ma niesamowitą historię. Figurę wykonał w 1935 r. znany poznański rzeźbiarz – Władysław Marcinkowski (opis poniżej). Rzeźbę ufundowała i podarowała mieszkańcom Łabiszyna – Maria Skórzewska z Radziwiłłów. W 1935 r. oryginalnym miejscem, gdzie była ustawiona to skrzyżowanie dwóch ulic: Mickiewicza i Barcińskiej. Krótko po wybuchu wojny, 3 września 1939 r. Hitlerowcy rozbili i wrzucili figurę do Noteci. Na całe szczęście, nieznani z imienia i nazwiska bohaterowie wydobyli ją z rzeki i ukryli w parafialnym ogrodzie. W 2012 r., po 73 latach, podczas prac remontowych prowadzonych na terenie parafii figura Serca Jezusowego została odnaleziona. Dzięki staraniom ks. proboszcza i pomocy finansowej ludzi dobrej woli, odnowiono ją i umieszczono na cokole przy schodach prowadzących do kościoła z parkingu. Uroczystego poświęcenia oraz zawierzenia miasta i parafii łabiszyńskiej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa dokonano 6 lipca 2014 r. Na cokole figury została opisana ta niezwykła historia, znajduje się tam również napis „CHWAŁA BĄDŹ BOŻEMU SERCU”.

Ciekawostki

Współczesnym herbem Łabiszyna jest prawa dłoń otwarta srebrna na błękitnym tle tarczy herbowej. Dawniej umieszczona była prawica rycerska z palcami ułożonymi do przysięgi, po obu stronach widniały zielone, czterolistne koniczynki. Herb symbolizował honor, prawość i sprawiedliwość oraz dbałość władz miasta o jego mieszkańców.

Od kilku lat (z przerwą na czas pandemii) do miasta przyjeżdża kilka tysięcy fanów historii, szczególnie II wojny światowej, ponieważ w czerwcu odbywają się Łabiszyńskie Spotkania z Historią. Grupy rekonstrukcyjne przedstawiają działania wojenne odtworzone przy użyciu dużej ilości materiałów pirotechnicznych, możemy dowiedzieć się również wielu mało znanych faktów z tamtych czasów.

Władysław Marcinkowski (ur. 1858 w Mieszkowie, zm. 1947 w Poznaniu) tworzył przede wszystkim rzeźby portretowe, m.in.. wykonał pierwszy w Polsce pomnik Słowackiego, wystawiony w Miłosławiu. Najważniejsze jego prace: rzeźba Atlasa wieńcząca kopułę pałacu w Lubostroniu; rzeźby w katedrze poznańskiej: Chrystus wręczający klucze św. Piotrowi, sarkofag kard. Ledóchowskiego; postaci wyobrażające cztery stany dźwigające trumnę św. Wojciecha (katedra w Gnieźnie); pomnik Adama Mickiewicza w Śmiełowie; Merkury i Herkules na fasadzie Banku Przemysłowców w Poznaniu; popiersia Karola Marcinkowskiego i Stanisława Staszica;  popiersie Juliusza Słowackiego do parku Marcinkowskiego w Poznaniu; popiersie ks. A. Kanteckiego w Strzelnie; figury świętych w konkatedrze św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp.; a także medaliony i plakiety portretowe (m.in. Fryderyka Chopina, Ksawerego Zakrzewskiego, Heleny Modrzejewskiej, Ignacego Domeyki, Kazimierza Jarochowskiego).

Damian Rybak

Fotogaleria – „Dąb W. Jagiełły” i figura NSPJ na tle klasztornej świątyni:

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Wkrótce kolejne pomniki przyrody, figury, kapliczki i krzyże przydrożne, dwory i pałace, zabytki techniki, architektura drewniana, zabytkowe kościoły, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

O wybranych zabytkach i atrakcjach gminy Łabiszyn, szczególnie o “Dębie Jagiełły” możesz także poczytać w moich publikacjach o Szlaku Piastowskim…

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

O wybranych zabytkach i atrakcjach powiatu Żnin i gminy Łabiszyn, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Łabiszyna (ROBEN-DACH), Lubostronia, Barcina, Żnina i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: