Figura MB Niepokalanie Poczętej w Młodocinie. Fot. Damian Rybak.

Młodocin to jedna z wielu maleńkich, ale urokliwych miejscowości na Pałukach. Wieś położona jest w gminie Barcin, przy DW nr 251, w dolinie rzeki Noteć. Znana jest z rezydencji pałacowo-parkowej, którą rozsławił Tytus Skarbek Malczewski (1843-1928), wybitny patriota i powstaniec styczniowy. O pałacu, parku otaczającym zabytek i wybitnym właścicielu opowiem państwu następnym razem. Teraz skupię się na figurze Matki Bożej, którą mieszkańcy Młodocina uważają za strażniczkę rezydencji pałacowo-parkowej.

Chcąc odwiedzić zespół pałacowy w Młodocinie, jadąc w kierunku Żnina musimy skręcić w lewo z główniej szosy zgodnie z drogowskazem kierującym nas do tego obiektu. Bardzo szybko dotrzemy do pałacowej bramy, naprzeciw której, po naszej prawej stronie, wśród drzew wita nas kapliczka z figurką Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Jak powiadają mieszkańcy Madonna czuwa nad pałacem, bacznie obserwując wszystkich wchodzących przybyszów.

Skąd się wzięła Niepokalana Maria depcząca węża na kuli ziemskiej w tym miejscu? I dlaczego właśnie taka figura pilnuje do dziś pałacu?

Wcześniej przytoczę kilka faktów historycznych. Słynny właściciel – Tytus Skarbek Malczewski zmarł w 1928 r. Po jego śmierci opiekę nad majątkiem przejął najstarszy syn Edward, który niezbyt dobrze sobie radził z zarządzaniem. Aby budynki i dobra ziemskie nie popadły w ruinę zastąpił go bardziej obrotny i błyskotliwy, jego młodszy brat Józef, który potrafił prowadzić i zarządzać gospodarstwem. Co ciekawe wybranką jego serca i duszy została panna z Poznania, której nie akceptowały żyjące: matka Wanda (wdowa po Tytusie), ani niezamężne siostry Józefa. Kobiety nie przepadały za sobą, można powiedzieć że „rzucały sobie pod nogi węże lub kłody”. Dlatego, gdy Józef przyjeżdżał z ukochaną małżonką do Młodocina, panie Malczewskie opuszczały pałac na ten czas.

A cóż z tą rzeźbą, uważaną za strażniczkę? Otóż Matka Boża Niepokalana na wysokim cokole jest darem panny młodej, czyli małżonki Józefa Malczewskiego. Pomimo, że Malczewscy musieli porzucić swoje dobra wraz z wybuchem II wojny światowej, Madonna niczym wartownik czuwa nad rezydencją po dziś dzień …

Damian Rybak

Fotogaleria – Figura MB Niepokalanie Poczętej w Młodocinie:

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Wkrótce kolejne zabytki sakralne, figury, kapliczki i krzyże przydrożne, dwory i pałace, zabytki techniki, architektura drewniana, zabytkowe kościoły, miejsca związane z archeoturystyką, pomniki przyrody, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów … posiadacie Państwo w swojej kolekcji coś z Młodocina? 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach powiatu Żnin i gminy Barcin, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Barcina, Łabiszyna, Lubostronia, Żnina i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: