Fot. Damian Rybak.

Poniżej przedstawiamy Państwu oficjalny ranking najczęściej czytanych artykułów o atrakcjach i zabytkach z regionu Kujaw, Pałuk i Wielkopolski w 2021 r. (od czerwca do 31. XII. 2021 r.) na portalu dziedzictworegionu.pl:

1. Jezioro Smerzyńskie – tajemniczy akwen z podwójnym dnem – artykuł przeczytało 2665 osób.
Pałuki to niewielka kraina (o powierzchni zaledwie 2,2 tys. km2) historyczno-etnograficzna na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej. Kraina, do której będę często wracał w swoich artykułach, gdyż ma ona wiele zabytków z początków polskiej państwowości…
2. Bezzałogowa, naziemna kolej linowa z Piechcina do Janikowa – artykuł przeczytało 2125 osób.
Podróżując Szlakiem Piastowskim, a konkretnie Drogą Wojewódzką nr 255, przed miejscowością Pakość natrafimy na niecodzienną atrakcję przebiegającą tuż nad naszą głową i drogą, którą się poruszamy…
3. Skansen archeologiczny w Mrówkach k/Wilczyna, średniowieczny gród obronny z wieżą strażniczą – artykuł przeczytało 2060 osób.
Mrówki to niewielka wieś położona nad jeziorem, w bliskim sąsiedztwie Wilczyna, a także na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Koniecznie trzeba tam pojechać latem, by poczuć wspaniały klimat wakacji, by skosztować wypoczynku nad …
4. Zabytkowy, drewniany „koźlak” w Ostrowie k/Strzelna, dzieło cieśli Jana Gottlieba Giendera z 1803 r. – artykuł przeczytało 1867 osób.
Wiatraki od zawsze kojarzą mi się z Don Kichotem z La Manchy, który przegrał walkę ze skrzydlatymi olbrzymami. Wiatraki (koźlaki, holendry i paltraki) znane są w  Polsce od wielu, wielu lat, praktycznie od czasów średniowiecza…
5. Największa romańska rotunda w Polsce – kościół pw. św. Prokopa w Strzelnie – artykuł przeczytało 1766 osób.
Symbolem Strzelna, z którego dumni są mieszkańcy, a także inspiracją dla artystów (malarzy, rzeźbiarzy, poetów, muzyków) jest wzbudzająca podziw od dziewięciu wieków, jedna z najstarszych romańskich świątyń, a zarazem największa romańska rotunda…
6. Statek „Rusałka” pływa już 50 lat po legendarnym Gople – artykuł przeczytało 1671 osób.
Któż z nas będąc na wycieczce po Szlaku Piastowskim nie był w legendarnej Kruszwicy? Nawet małe dzieci słyszały opowieści, że właśnie tam myszy zjadły okrutnego króla Popiela. Do najważniejszych atrakcji turystycznych tej urokliwej…
7. Leszcze pachnące lawendową miłością, czyli „Lovenda kujawska” – artykuł przeczytało 1618 osób.
Czy można zakochać się lawendzie? Oczywiście, że tak, zauroczyli się w niej Francuzi oraz zakochali się w niej Polacy, szczególnie w tej, która rośnie na kujawskich polach. Japonię kojarzymy z kwitnącymi drzewami wiśni, natomiast francuską…
8. Pątniczy kościół pw. św. Jakuba Większego, Apostoła – Fara w Mogilnie – artykuł przeczytało 1565 osób.
Od mogileńskiej Fary rozpoczyna się Wielkopolska Droga św. Jakuba, która prowadzi aż do Głogowa, liczy ona 282 km i zdaniem pielgrzymów można ją przejść w 11 dni. Ten pątniczy szlak reaktywowano w 2006 r., realizując międzynarodowy projekt…
9. Kruszwickie murale: „Legenda o królu Popielu” i „Gotycki zamek fundacji K. Wielkiego w Kruszwicy” – artykuł przeczytało 1506 osób.
W legendarnej i historycznej Kruszwicy można oglądać dwa nowoczesne murale. Malowidła są współczesną atrakcją miasta, ale nawiązują do jego bogatej historii. Znajdują się one na budynkach przy ul. Zamkowej. Autorem obu murali jest artysta plastyk…
10. Kościół w Pieraniu – prawdziwa perła architektury drewnianej na Kujawach – artykuł przeczytało 1481 osób.
Drewniana architektura sakralna (kapliczki, kościoły i sanktuaria) to kolejne bezcenne zabytki, niepodważalne dziedzictwo Kujaw, oraz terenów związanych z początkami naszego państwa. W województwie kujawsko-pomorskim znajdują się…
11. Parlin – kościół św. Wawrzyńca, jeden z najważniejszych przykładów drewnianego budownictwa sakralnego na Pałukach – artykuł przeczytało 1416 osób.
Parlin to całkiem duża wieś na Pałukach licząca ok. 490 mieszkańców, trzecia pod tym względem w Gminie Dabrowa, w powiecie mogileńskim. Miejscowość leży w południowo-zachodniej części gminy, na skrzyżowaniu dróg powiatowych…
12. Strzelno, dziedzictwo sztuki romańskiej w Polsce, kamienne kolumny cnót i przywar – artykuł przeczytało 1332 osób.
Unikatem sztuki romańskiej, jedynym tego rodzaju z czasów średniowiecza, czasów piastowskich w Polsce, a zarazem najcenniejszym zabytkiem poklasztornego kościoła św. Trójcy w Strzelnie są dwie romańskie kolumny z personifikacją…

O jakich atrakcjach, zabytkach i ciekawostkach (wystarczy wymienić dziedzinę lub konkretne miejsce) chcielibyście Państwo przeczytać w 2022 r.? Odpowiedź proszę wpisać w komentarzu do posta na fb.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć wszystkim czytelnikom najserdeczniejsze życzenia:

Niech te Święta przyniosą nam wiele chwil wypełnionych radością i miłością,
Niech uśmiech, spokój i odpoczynek zagości w naszych rodzinnych domach,
Niech ogarnie nas ciepło wigilijnej świecy, a jej blask zamieni się w żywe iskierki w oczach,

Niech samotność odejdzie w niepamięć i zapanuje niepowtarzalna atmosfera świąt,
Niech zima otula nas białym puchem, jak ciepły koc przy kominku,
Niech bieluteńkie gwiazdeczki skrzypią wesoło pod naszymi butami na wieczornym spacerze,

Niech dobry Bóg namaluje szczęście na naszych twarzach,
Niech miłość dotyka nas delikatnie, lecz bez ustanku,
Niech marzenia płyną wysoko w górę i spełniają się…

Niech Nowy Rok 2022 niesie blaski Bożej chwały i łaski,
Niech ten rok wypełni nas niezachwianą wiarą i nadzieją na lepsze czasy,
Niech wypełni nas energia niezbędna do osiągnięcia zamierzonych celów,

Niech towarzyszy nam również pomyślność, cierpliwość i wytrwałość w realizacji marzeń, a blask gwiazdy betlejemskiej niech prowadzi nas do atrakcji, zabytków i ciekawostek opisywanych na portalu dziedzictworegionu.pl 😉

Do zobaczenia na Szlaku Piastowskim, oraz turystycznych i przyrodniczych szlakach Kujaw, Pałuk i Wielkopolski !!!

Damian Rybak