Fot. Damian Rybak.

O wyjątkowości tej wystawy świadczy fakt, że zdarza się ona raz na 160 lat, gdyż zorganizowano ją z okazji 160-lecia Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wystawa „Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793)” jest jedyną i niepowtarzalną, ekspozycją, na której znalazły się zabytki wykonane przez toruńskich mistrzów a obecnie znajdują się w muzeach i parafiach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Ze Strzelna na tej wystawie znajduje się wśród eksponatów – barokowa puszka na komunikanty z 1705-1715 r. (1723 r. według autorów wystawy), autorstwa toruńskiego złotnika J. Ch. Brollmanna wykonana ze srebra złoconego i trybowanego 🙂 (eksponowana była wcześniej na Skarbcu nad kaplicą św. Barbary). Zobaczymy jednak inne dzieła, które wartością historyczną i zabytkową budzą zachwyt nawet najbardziej wybrednego widza. Zachęcam do zobaczenia galerii zdjęć z otwarcia ekspozycji.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów do zwiedzania ekspozycji w Ratuszu Staromiejskim.

Damian Rybak

Fotogaleria z otwarcia wystawy w dniu 1 października (to nie wszystkie eksponaty!!!):

“Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793). Wystawa na 160-lecie Muzeum Okręgowego” – Ratusz Staromiejski
Wystawa czynna: 2 października 2021 – 28 listopada  2021 r.
Kuratorzy: dr Michał Kurkowski, Katarzyna Pietrucka, Szymon Jan Stenka

Czytaj także – „Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793)”, wyjątkowa wystawa na 160-lecie Muzeum Okręgowego.