Park Zdrojowy w Ciechocinku, romantyczne miejsce na spacery kuracjuszy i zakochanych. Fot. Damian Rybak.

Mało jest chyba osób, które nie lubią parków w kolorach jesieni… Szczególnie parki miejskie o tej porze roku, to nie tylko miejsca spotkań z przyrodą. Takie miejsca mają w sobie magiczną aurę, tak naprawdę lubimy je a nawet kochamy z wielu powodów. Przede wszystkim kojarzą nam się z relaksem, spacerem na świeżym powietrzu po zacisznych i malowniczych alejkach parkowych, rozmowach na ławeczkach, radością i śmiechem dzieci, które rzucają się liśćmi, zabawach z psem który biegnie po patyk itp. Parki miejskie to także śpiew ptaków oraz pływające łabędzie i kaczki w stawie. Jesienią nabierają wyjątkowego charakteru, można tam odpocząć, poczytać książkę, pozbierać kasztany i liście, zorganizować piknik na świeżym powietrzu, pospacerować z ukochaną osobą, dzieckiem lub psem, a także podziwiać i fotografować wspaniałe kolory złotej polskiej jesieni. Zalet i powodów, za które lubimy parki możemy wymieniać w nieskończoność…

Które parki miejskie są najpiękniejsze i najbardziej romantyczne w Polsce? Przypuszczam, że gdybyśmy przeprowadzili taką ankietę wśród internautów, to zapewne w odpowiedziach pojawiłyby się następujące parki: Łazienki lub Ogród Saski w Warszawie, Arkadia w Nieborowie, Myślęcinek w Bydgoszczy, Zdrojowy w Nałęczowie, Czartoryskich w Puławach, Szczytnicki we Wrocławiu, Śląski w Chorzowie, Mużakowski w Łęknicy, Planty w Krakowie, św. Kingi w Wieliczce, Ronalda Reagana w Gdańsku, Zofiówka w Humaniu, Park w Pszczynie… i wiele innych.

Park zdobią naturalne rzeźby wykonane z kwiatów i roślin. Fot. Damian Rybak.

A co myślicie o Parku Zdrojowym w Ciechocinku? Najpiękniejszy? Raczej bym go nie umieścił w pierwszej dziesiątce. Najbardziej romantyczny? Również nie znalazł by się w czołówce. W którym można się zakochać? Zdecydowanie tak. W tym parku można się zakochać, zarówno w jego przyrodzie jak i drugiej osobie. Wiele osób, które było w Ciechocinku w Sanatorium, wspomina, że tam przeżyli drugą młodość i miłość. Bo w Parku Zdrojowym można ozdrowieć, nabrać sił drzemiących w naturze i nie tylko…

Park Zdrojowy w Ciechocinku, zwany dawniej Głównym (powierzchnia ok. 19 ha) jest najstarszym i bardzo cennym pod względem przyrodniczym parkiem w mieście. Założono go w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego po modyfikacji i udoskonaleniu Franciszka Szaniora. Ciechociński park jest na swój sposób wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, łączy on uroki natury ze spacerem zakochanych osób przeplatając wątki historyczne uzdrowiska. Ten romantyczny krajobraz stał się inspiracją dla poetów, muzyków, malarzy i rzeźbiarzy… Niejeden artysta zainteresował się Parkiem Zdrojowym w Ciechocinku. Wiele atrakcji na terenie parku sprawia, że jest to miejsce bardzo popularne wśród kuracjuszy, mieszkańców oraz turystów.

W jego centralnej części znajduje się XIX-wieczna drewniana galeria spacerowa, jest to perełka architektury projektu Edwarda Cichockiego. W parku możemy podziwiać bogatą roślinność z rzadkimi okazami drzew i krzewów, które tworzą harmonię architektoniczną z zabytkowymi obiektami drewnianymi Ciechocinka: Pijalnią Wód Mineralnych, Muszlą Koncertową, kawiarnią „Bristol”. Na terenie parku występuje ok. 140 gatunków roślin, stawy pełne ptactwa wodnego, mostek (na którym wiszą kłódki zakochanych), liczne ławeczki, zobaczymy także rzeźby (zwierzęta) z kwiatów i roślin. Ozdobą parku jest dąb szypułkowy „Konstanty” (pomnik przyrody) o wysokości ok. 22 metrów, obwodzie ponad 550 cm, o wąskiej koronie i długich falistych gałęziach rosnących ku górze. Park dodatkowo czynią romantycznym niepowtarzalne i charakterystyczne wodotryski: fontanna z żabką oraz „Jaś i Małgosia” schowani pod parasolem.

Park Zdrojowy, fontanna zakochanych „Jaś i Małgosia”. Fot. Gabriela Rybak.

Wzdłuż głównej alei, ulubionej przez kuracjuszy na spacery rosną lipy krymskie i klony. W koronach drzew i na parkowych ławeczkach kryją się opowieści o sanatoryjnych randkach: zarówno tych romantycznych, pełnych miłosnych wzruszeń, a także tych wzniosłych i pikantnych wspomnień. Z bogatego świata roślin, który zobaczymy w Parku Zdrojowym polecam zwrócić uwagę na: pochodzący z Ameryki Północnej klęk amerykański, glediczje trójcierniowe, tulipanowiec amerykański z rodziny magnoliowatych oraz miłorząb dwuklapowy – długowieczne drzewo pochodzące z Chin.

Do Ciechocinka warto przyjechać o każdej porze roku, oczywiście najwięcej dzieje się w okresie letnim: w muszli koncertowej odbywają się liczne koncerty, wydarzenia kulturalne, teatralne, sportowe oraz kabaretowe. Do tej miejscowości uzdrowiskowej jeszcze wrócimy w licznych artykułach, gdyż tutaj nie brakuje atrakcji i zabytków, kilka miejsc ma status Pomnika Historii, więc obserwujcie Państwo nasz portal na bieżąco.

Damian Rybak

Fotogaleria – Park Zdrojowy w Ciechocinku:

Wkrótce kolejne romantyczne parki miejskie, krajobrazowe i dworskie, zabytkowe kościoły, dwory i pałace, muzea, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

A czytałeś już o Parku Solankowym w Inowrocławiu?, zachęcam również do lektury 😉

Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Ciechocinka oraz najbliższej okolicy prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: