Artyści muzycy, którym dyryguje Ewelina Boesche-Kopczyńska. Fot. Damian Rybak.

W poklasztornej Bazylice pw. Św. Trójcy i NMP w Strzelnie odbył się w sobotę 18 września o godz. 19:00 ponadczasowy, koncert muzyki dawnej: „Muzyczne skarby strzeleńskich norbertanek” zrealizowany w ramach projektu „Cnoty i przywary… czyli zapomniana sztuka klasztoru”. Uroczyste spotkanie z muzyką baroku odbyło się dzięki zachowanym nutom klasztornej kapeli muzycznej. Warto dodać, że w żeńskim zgromadzeniu norbertanek za muzykę była odpowiedzialna kantorka (cantrix), która nauczała nut i śpiewu oraz rozpoczynała hymny i modlitwy podczas procesji. W strzeleńskim klasztorze liczne były także tzw. siostry chórowe, a zgromadzenie było jednym z najprężniej działających w średniowiecznej Polsce.

Koncert poprowadził dyrektor Domu Kultury – Paweł Gębala, natomiast wspaniały nastrój i historyczne słowo wstępu powiedziała dr hab. Alina Mądry, prof. UAM w Poznaniu (była dyrektor Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, oddział Muzeum Narodowego). Pani profesor doskonale przybliżyła słuchaczom muzyczną historię sióstr norbertanek i kapeli przyklasztornej, która ubogacała muzycznie liturgię mszy świętej w XVIII wieku. Klasztor w Strzelnie, od średniowiecza po barok, aż do kasaty był ważnym ośrodkiem muzycznym na mapie kulturalnej Polski. Pani Alina Mądry nawiązała także do muzycznych akcentów na balustradzie chóru, oraz związków z kapelą w pobliskim Pieraniu na Kujawach. Otóż w kaplicy Serca Bożego jest namalowana ów strzeleńska kapela, do której należały znalezione nuty, a polichromie w kaplicy prawdopodobnie namalował malarz toruński Jan Jerzy Petri (podobnie jak w Pieraniu).  Muzyczne akcenty w malarstwie i rzeźbie w Bazylice św. Trójcy w Strzelnie znajdziesz TUTAJ.

Wśród licznie zgromadzonych mieszkańców, rodzin muzyków, turystów, nie zabrakło też znamienitych gości: na koncert przyjechali mimo swoich obowiązków posłowie na Sejm RP: Ewa Kozanecka i Bartosz Kownacki, gospodarz miasta, liczącego w tym roku 790 lat – burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński, oraz proboszcz parafii – Ks. Kanonik Otton Szymków.

Na podstawie rękopisów nut z XVIII wieku zostały zaprezentowane następujące utwory:

  • Missa ex D, dziesięcio częściowe dzieło kompozytora nazwiskiem Starck,
  • Concerto de BMV, autorstwa Josepha Faulhabera, w aranżacji na puzon i organy,
  • Motet „Benedicta et venerabilis”, anonimowego kompozytora.

Wykonawcy koncertu:

Zespół wokalny Exploratori Ensamble pod kierunkiem Pawła Pawłowicza (bas) w składzie: Wiktoria Pancerz – sopran, Karol Bartosiński – kontratenor, Jakub Pruszek – tenor.

Zespół instrumentalny Ensamble Inégalité pod kierunkiem Marka Przywartego (pozytyw) w składzie: Michał Tyrański – trąbka barokowa, Tomasz Ślusarczyk – trąbka barokowa, Krzysztof Niezgoda – kotły, Irena Filuś – skrzypce barokowe, Natalia Tyrańska – skrzypce barkowe, Weronika Kulpa – wiolonczela barokowa.

Chór ripienistów w składzie: Karina Karczmarczyk – sopran, Iwona Jasińska – alt, Piotr Barczak – tenor, Tomasz Nowak – bas.

Instrumentaliści: Piotr Barczak – puzon, Tomasz Nowak – organy.

Całością dyrygowała: Ewelina Boesche-Kopczyńska.

Opracowanie utworów: Piotr Barczak, Tomasz Nowak.

Organizator wydarzenia i obsługa techniczno-akustyczna: Dom Kultury w Strzelnie.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

Damian Rybak

Fotogaleria: koncert „Muzyczne skarby strzeleńskich norbertanek”:

Filmy nagrane przez redaktorów portalu StrzelnoOnline dla Domu Kultury w Strzelnie – strzelnoonline.com/2021/09/19/koncert/

Film nagrany przez portal terazstrzelno.pl – https://www.youtube.com/watch?v=fkhyTvOBM98