Już w najbliższą niedzielę 17 października o godz. 15:00 kolejny V festiwalowy Koncert, na który wszystkich gorąco zapraszamy !!! Będzie to niezwykłe muzyczne wydarzenie ponieważ w części pierwszej wystąpi hiszpański wirtuoz organów Jesus Sampedro a w części kameralnej zaprezentują swoje umiejętności młodzi artyści – Akademicki Kwartet Saksofonowy z AM w Bydgoszczy: Magdalena Bal – saksofon sopranowy, Alicja Kras – saksofon altowy, Aleksandra Bukowska – saksofon tenorowy, Mikołaj Sarad – saksofon barytonowy. Zespół przygotował ad. dr Włodzimierz Spodymek. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie zaprasza !!!

Program koncertu:

Jesus Sampedro – organy:

 • 1. Antonio Martín y Coll (1671-1734) – Diferencia sobre las Folias,
 • 2. Francisco. Correa de Arauxo (1584-1654) – Tiento y Discurso de II Tono,
 • 3. Gaspar Sanz (1640-1710) ¬ – Variaciones sobre la Tarantela,
 • 4. Anónimo s.XVI – Tres danzas del Renacimiento. Polonia,
 • 5. Francisco Vila (XVII) – Cinco Versos de I Tono,
 • 6. Alessandro Marcello (1673-1747) – Concierto para orquesta y Oboe en Re (Andante, Largo, Vivace),
 • 7. Luis Mariani González (1864-1925) – Magnificat,
 • 8. Lefébure Wély (1817-1869) – Offertoire in F Majeur( Allegro Maestoso) Op 35

Akademicki Kwartet Saksofonowy, przygotowanie ad. dr Włodzimierz Spodymek, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy:

 • 1. Perre Max Dubois (1930-1995) – Quatuor pour Saxophones : Ouverture , Doloroso, Spirituoso, Andante.Presto,
 • 2. Isaac Albéniz (1907-1909) – Sevilla,
 • 3. Marjan Kozina (1907-1966) – Bela Krajina

Jesús Sampedro Márquez (Hiszpania) jest profesorem organów w Wyższym Konserwatorium w Sewilli. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Organów Cavaillé-Coll w Sewilli. Dyrektor I Międzynarodowego Cyklu Organowego w Maladze. Urodził się w Sewilli, gdzie uzyskał tytuł profesora organów, później w Maladze uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego organów u Adalberto Martíneza Solaesa, z najwyższymi kwalifikacjami i Wyróżnieniem Honorowym. Naukę kontynuował w Madrycie u Roberto Fresco. W latach 1997 i 1998 przeniósł się do Barcelony, aby studiować w Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), gdzie uzyskał stopień podyplomowy i specjalizację “Muzyka dawna na klawiaturze”. Kursy zaawansowane u Jeana Guillou, Félixa Friedricha, Haralda Voguela, L. Tagliavini, Oliviera Latry, Jean Louis Florentz, itd. W 1999 r. otrzymał stypendium Junta de Andalucía (rząd Andaluzji) i ukończył studia wyższe w Konserwatorium Narodowym w Saint Maur de Fossés (Paryż) pod kierunkiem Erica Lebruna. Jego działalność koncertowa zaowocowała udziałem w wielu specjalistycznych cyklach i festiwalach, m.in. w Polsce, Francji, Rosji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Estonii. Podczas pobytu w Paryżu był organistą katedry Notre Dame de Créteil (Paryż). W 2004 roku uzyskał DEA (Diploma of Advanced Studies) na Uniwersytecie w Granadzie. Nagrał następujące płyty CD: “Zabytkowe organy w Sewilli”. Sewilla 2004, “Marsze Wielkiego Tygodnia vol. I”. Paryż 2007, “Marchas de Semana Santa Vol II” Paryż 2008. Jest profesorem w Konserwatorium zawodowym w Kordobie, a także profesorem na Uniwersytecie San Pablo CEU (Sewilla), na Uniwersytecie Nauk o Edukacji (Huelva).

Młodzi Kameraliści Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pod tym tytułem organizatorzy festiwalu od początków jego istnienia promują młodych, utalentowanych kameralistów – studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy prowadzonych przez wybitnych artystów ( instrumentalistów i dyrygentów) – pedagogów tejże Uczelni. Były to zespoły przygotowane pod kierunkiem takich pedagogów jak: Prof. Janusz Stanecki, prof. Paweł Radziński, Prof. Renata Marzec, prof. Grzegorz Jurczyk, dr hab. Stanisław Miłek, dr Przemysław Buczek. Tym razem zaprezentują się młodzi artyści na co dzień studiujący w Katedrze Instrumentów Dętych, Perkusji i Kameralistyki. Akademicki Kwartet Saksofonowy przygotowany został przez ad. dr Włodzimierza Spodymka.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY W IMIENIU ORGANIZATORÓW DO UCZESTNICTWA W KONCERCIE.

Informacja prasowa

(źródło: parafia w Giewartowie)

więcej informacji, filmy, zdjęcia – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giewartowie

IV Koncert – 10 października 2021 r.

Drodzy Melomani! Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie zaprasza w najbliższą niedzielę 10 października o godz. 15:00 na kolejny – IV Koncert z okazji VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giewartowie – “BŁOGOSŁAWIĆ MNIE BĘDĄ WSZYSTKIE NARODY”!!! Tym razem zaprezentuje się znakomity małżeński duet w solowo-kameralnej odsłonie: Jakub Garbacz – organy oraz Joanna Woszczyk-Garbacz – flet. Zapraszamy!!

Program koncertu:

 • 1. Gaston Belier (1863-1938) – Toccata,
 • 2. Georg Friedrich Haendel (1685-1759) – Sonata g-moll HWV 360 Adagio – Andante – Adagio – Presto,
 • 3. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Partita fletowa a-moll BWV 1013,
 • 4. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Aria “na strunie G” z III Suity orkiestrowej D-dur BWV 1068,
 • 5. Johann Sebastian Bach – fragmenty z II Suity orkiestrowej h-moll, BWV 1067 Polonaise – Menuet – Badinerie,
 • 6. Carl Philipp Emmanuel Bach (1714-1788) – Sonata g-moll H.542.5,
 • 7. Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Andante C-dur KV 315.

Jakub Garbacz – organista, producent muzyczny i realizator dźwięku. Urodzony w 1975 r. w Kielcach, swoją muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzyczne w Kielcach w klasie fortepianu, jednocześnie kontynuując naukę gry na organach u Jerzego Rosińskiego – organisty bazyliki katedralnej w Kielcach. W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie organów prof. Mirosława Pietkiewicza w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a w 2011 roku studia podyplomowe w zakresie realizacji dźwięku. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji organowej, a także w konkursach muzyki organowej: Brno – 1997 r. (udział w półfinale), Rumia – 1997 r. (II nagroda), Wilno – 1999 r. W latach 1999–2001, jako stypendysta szwajcarskiej Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik, brał czynny udział w letnich kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Jeana Guillou w Tonhalle w Zurychu. Koncertował w ramach większości festiwali organowych w Polsce, a także za granicą (m.in. Czechy, Finlandia, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Włochy). Prowadzi intensywną działalność jako muzyk kameralista, współpracując z chórami, solistami i zespołami muzyki dawnej. Na stałe współpracuje z flecistką Joanną Woszczyk- Garbacz oraz z mezzosopranistką Moniką Kolasa-Hladikovą. Jakub Garbacz aktualnie pełni funkcję pierwszego organisty bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Sprawuje kierownictwo artystyczne nad organizowanym przez Fundację Carpe Diem cyklem koncertów „Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Archikatedrze Łódzkiej”. Prowadzi prezentacje 58-głosowych organów archikatedry w Łodzi. Jako wykładowca współpracuje ze Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej przy Kurii Metropolitalnej Łódzkiej. Jakub Garbacz oprócz działalności ściśle artystycznej prowadzi studio nagraniowe muzyki klasycznej i wydawnictwo płytowe Ars Sonora, jest wykładowcą Uniwersytetu Opolskiego oraz współzałożycielem Polskiego Wirtualnego Centrum Organowego.

Joanna Woszczyk-Garbacz w roku 2001 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie fletu prof. Antoniego Wierzbińskiego. W roku 2009 uzyskała tytuł doktora sztuki w zakresie gry na flecie. Uczestniczyła w wielu konkursach fletowych oraz kameralnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: uczestniczyła w finale konkursu Pacem in terris w Bayreuth (1998), uzyskała wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Krakowie (1999), IV nagrodę na Konkursie Muzyki Francuskiej w Łodzi (1999), I miejsce na Konkursie Fundacji YAMAHA w Krakowie (2000), I miejsce na Konkursie Fletowym w Warszawie (2001J), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Friedricha Kuhlaua w Uelzen (2003), wyróżnienie honorowe na Międzynarodowym Konkursie Indywidualności im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2004), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Paryżu (2005). Także w 2005 roku otrzymała od Prezydenta Miasta Łodzi indywidualną nagrodę naukową za osiągnięcia artystyczne. W 2000 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brała udział zarówno w kursach orkiestrowych (Ochsenhausen, Bayreuth), jak i solowych (Orońsko, Holland Music Sessions, Academie Internationale d’Ete de Nice, Internationale Meisterkurse Zurich, Łódź, Wrocław), prowadzonych przez następujących muzyków: Peter Lukas Graf, Aurele Nicolet, Patric Gallois, Rien de Reede, Janos Balint, Miriam Nastasy, Marina Piccinini, Marzio Conti, Michael M. Kofler, Christian Cheret, Craig Goodman. Obecnie koncertuje solo, oraz w Duo Consonantes z Jakubem Garbaczem (organy), a także w różnych zespołach kameralnych. Występowała na większości festiwali muzycznych w kraju, oraz poza jego granicami. Współpracuje także z orkiestrą Polish Camerata i Orkiestrą Filmową Holly Łódź. Jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi klasę fletu oraz zajęcia z kameralistyki. Jest także flecistką w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W roku 2009 wraz z klawesynistką Ewą Rzetecką nagrała płytę CD „Barok w Europie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa „Ars Sonora”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY W IMIENIU ORGANIZATORÓW DO UCZESTNICTWA W KONCERCIE.

Informacja prasowa

(źródło: parafia w Giewartowie)

III Koncert – 3 października 2021 r.

Miłośnicy koncertów organowych! Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie zaprasza w najbliższą niedzielę 3 października o godz. 15:00 na kolejny – III Koncert z okazji VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giewartowie – “BŁOGOSŁAWIĆ MNIE BĘDĄ WSZYSTKIE NARODY”!!! Tym razem wystąpi francuski wirtuoz organów – Damien Simon a w części kameralnej usłyszymy Żeński Chór “Canzona Absolwent” pod dyrekcją prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej. Cieszymy się, że będziemy mogli podziwiać, znakomitą artystkę Panią Rektor bydgoskiej Akademii Muzycznej, a zarazem Patrona naszego Festiwalu.

Program koncertu:

Damien Simone – organy:

 • 1. Adam z Wagrowca (XVII w.) – Ricercata tertii toni,
 • 2. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Alla breve BWV 589,
 • 3. Alessandro Marcello (1673-1747) / Johan sebastian Bach – Concerto BWV 974 – Allegro-Adagio-Allegro,
 • 4. François Couperin (1668-1733) – Élévation,
 • 5. Joseph Haydn (1732-1809) – Suite pour horloge musicale,
 • 6. Władysław Żelenski (1837-1921) – Prélude pastoral,
 • 7. Alexandre-Pierre-François Boëly (1785-1858) – Fantaisie et fugue en sib Majeur.

Chór Żeński “Canzona Absolwent” – Elżbieta Wtorkowska – dyrygent:

 • 1. Tadeusz Szeligowski (1896-1963) – Ave Maria,
 • 2. Zdzisław Bernat (1930-1994) – Psalm o Matce Bożej,
 • 3. Piotr Jańczak (1972- ) – Miserere,
 • 4. Javier Busto Sagrado (1949- )- Salve Regina,
 • 5. Vytuautas Miškinis (1954- )- Tu es,
 • 6. Eriks Ešenvalds (1977- ) – Spring The Sweet Spring.

Damien Simon (Francja) studiował grę na organach pod kierunkiem André Strickera w Conservatoire National de Région de Strasbourg, a następnie u Jeana Boyera w Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon, gdzie z wyróżnieniem uzyskał Diplôme National d’Etudes Supérieures Musicales (1ER Prix). Ponadto korzystał z nauczania Michela Chapuisa podczas licznych letnich akademii. Jego studia klawesynu i muzyki dawnej u Aline Zylberajch i Martina Gestera w Conservatoire National de Région de Strasbourg zostały nagrodzone złotym medalem w 1996 roku. Damien Simon jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów. W 1991 roku otrzymał nagrodę Prix de l’Académie Internationale de Musique du Comminges. W 1995 roku wygrał Międzynarodowy Szwajcarski Konkurs Organowy, a w 1997 zdobył I nagrodę za wirtuozerię na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Lotaryngii oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Brugii. Uzyskał również tytuł licencjata, magistra oraz Diplôme d’Etudes Approfondies de Musicologie na Université des Sciences Humanes w Strasbourgu. Obecnie wykłada grę na organach w Conservatoire à Rayonnement Régional de Rennes. Ponadto jest organistą tytularnym kościoła św. Pawła i wielkich organów katedry strasburskiej oraz kierownikiem muzycznym zespołów wokalnych Wariacje w Strasburgu i A vous sans autre w Rennes. Jest dyrektorem artystycznym Stras’orgues, festiwalu organowego w Strasburgu, który założył w 2017 roku.

Żeński Chór „Canzona – Absolwent” powstał w Murowanej Goślinie 2001 roku. Tworzą go głównie byłe chórzystki Chóru Dziewczęcego „Canzona”. Zespół bierze udział zarówno w imprezach środowiskowych, jak i koncertuje na terenie Polski i poza granicami. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali: Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Szwecja, Finlandia, Ukraina, Bułgaria, Francja, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Malta i USA. W 2021 roku zdobył prestiżowe nagrody w organizowanych w czasie pandemii konkursach on-line, m.in. w Kanadzie, USA, na Cyprze, w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Rosji, Ukrainie oraz w Kazachstanie. Od 2008 roku jest współorganizatorem corocznych edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie. Odbyło się XIII edycji Festiwalu, podczas którego w małym podpoznańskim miasteczku koncertowały zespoły z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Słowacji, Czech, Hiszpanii, Francji, Brazylii, Chin, Japonii, Peurto Rico, Ekwadoru, Szwecji, Holandii, Turcji, Wenezueli, Korei Południowej, Filipin, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Gruzji Macedonii, Norwegii i Izraela. Ponadto w Festiwalu wzięły udział chóry i orkiestry z Polski – z Bydgoszczy, Olsztyna, Poznania, Swarzędza, Tarnowa, Zakopanego, Murowanej Gośliny, Wyrzyska, Sanoka, Buku, Obornik Wlkp., Wrocławia, Szczecina, Białegostoku, Warszawy i Gdańska. Chór sięga do tradycji pieśni romantycznych, współczesnych, rozrywkowych i opracowań folkloru. Wykonuje także muzykę dawną oraz kompozycje wokalno-instrumentalne. Założycielem i dyrygentem chóru jest prof. Elżbieta Wtorkowska. Funkcję drugiego dyrygenta pełni dr Adrianna Wtorkowska-Kubińska. Prezesem chóru jest Aleksandra Ancan.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY W IMIENIU ORGANIZATORÓW DO UCZESTNICTWA W KONCERCIE.

Informacja prasowa

(źródło: parafia w Giewartowie)

II Koncert – 26 września 2021 r.

Drodzy Melomani ! Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie zaprasza w najbliższą niedzielę 26 września o godz. 15:00 na kolejny koncert z okazji VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giewartowie – “BŁOGOSŁAWIĆ MNIE BĘDĄ WSZYSTKIE NARODY”!!! Będzie to Koncert Laureatów Konkursów Organowych. Przybywajcie aby posłuchać młodych i utalentowanych organistów!

Program koncertu:

Michał Dzięcioł – organy:

 • 1. Jan Sebastian Bach (1685 – 1750) – Preludium i Fuga G dur BWV 550,
 • 2. Giovanni de Macque (1548-1614)– Capriccio,
 • 3. Giovanni de Macque – Prime Stravaganze,
 • 4. Giuseppe Verdi (1813-1901) – La Vergine degli Angeli (trans. Andrea Trovato),
 • 5. Gaetano Donizetti (1797 – 1848) – Grande Offertorio per Organo.

Jan Mendrala – organy:

 • 1. Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) – Mein junges Leben hat ein End,
 • 2. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga a-moll, BWV 543,
 • 3. Ferenc Liszt (1811-1886) – Weimars Volkslied .

Michał Dzięcioł urodził się w 1999 r. W Bydgoszczy, w 2018 r. Ukończył z wyróżnieniem Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie prof.dr hab. Radosława Marca. W tym samym roku podjął studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym w klasie prof. dr hab. Radosława Marca oraz prof. dr hab. Piotra Grajtera. Uzyskał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Olsztynie (2017) oraz najwyższą lokatę na Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Inowrocławiu (2017). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych organistów z Polski i Europy m.in. Joxe Benantzi Bilbao, Johannesa Goetza, Christiana Tarabbia, Roberta Fresco.

Jan Mendrala ur. 1999 roku w Płocku. Ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Płocku oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Płocku w klasie organów mgr Pawła Górczyńskiego z oceną celującą. Biorąc udział w konkursach i festiwalach organowych zdobył: I oraz IV miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie, I miejsce na Białostockim Festiwalu Młodych Organistów oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku. Otrzymał dwukrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia artystyczne. Został wyróżniony nagrodą pieniężną otrzymaną z rąk premiera Jarosława Gowina. Obecnie jest studentem klasy organów na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Radosława Marca oraz prof. Piotra Grajtera.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY W IMIENIU ORGANIZATORÓW DO UCZESTNICTWA W KONCERCIE.

Informacja prasowa

(źródło: parafia w Giewartowie)

Program VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giewartowie:

Parafia Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie.