Bocianie gniazdo w Strzelnie Klasztornym (Starczewie). Fot. Damian Rybak.

Nieduża miejscowość kujawska – Młyny, która leży 5,2 km na południowy wschód od Strzelna, przy drodze krajowej nr 25 w kierunku Konina. Uwagę mieszkańców, przyjezdnych cyklistów oraz kierowców aut przykuwa bocianie gniazdo na słupie energetycznym z kilkoma bocianami. Osoby zamieszkujące w pobliżu mówią, że to gniazdo jest co roku zamieszkane przez bociany od niepamiętnych czasów.

Bociany nieodłącznie wpisują się w charakter polskiej wsi, szczególnie kujawskiej, są źródłem pozytywnych emocji. Swoje gniazda zakładają zazwyczaj blisko człowieka, a swoim głośnym klekotem zaskarbiają sobie łaski wśród ludzi. Jak donoszą badania, co trzeci bocian pochodzi z Polski. Niektórzy uważają, że reprezentant tego gatunku powinien być umieszczony razem z orłem w godle, bo to z całą pewnością nasz ptak narodowy. Widok na słup energetyczny z bocianim gniazdem jest chętnie fotografowany przez turystów i mieszkańców okolicy.

Damian Rybak

Fotogaleria – bocianie gniazdo w miejscowości Młyny niedaleko Strzelna:

W Strzelnie Klasztornym (Starczewo) w bliskiej odległości od murowanej w cegle, przydrożnej kapliczce z figurką Matki Bożej znajduje się kolejne bocianie gniazdo:

Miejsce na Twoje zdjęcia z bocianem w roli głównej na Kujawach, Pałukach lub Wielkopolsce. Wystarczy wysłać swoje zdjęcie na email (dziedzictworegionu@gmail.com) w formacie 1922×1282 z dopiską autora zdjęcia i miejscowości, w której wykonano zdjęcie. Z góry dziękujemy za zainteresowanie i promocję swojej miejscowości 😉