Jezioro Wójcińskie ma duży, nie wykorzystany potencjał. Fot. Damian Rybak.

Wójcin jest największą miejscowością gminy Jeziora Wielkie (Powiat Mogilno), liczy około 750 mieszkańców. Miejscowość położona jest nad Jeziorem Wójcińskim, w sąsiedztwie Lasów Miradzkich, na trasie komunikacyjnej Strzelno-Wilczyn łączącej województwa (dawniej była tu komora celna na granicy prusko-rosyjskiej). Wójcin oddalony jest: 3 km od Przyjezierza, 4 km od Wilczyna, 8,5 km od Jezior Wielkich, 13,5 km od Strzelna.

Trochę historii Wójcina

Wieś jest bardzo starą osadą wzmiankowaną już w 1065 r. przez Bolesława Szczodrego (potwierdzona w 1193 r. przez Mieszka III Starego) jako posiadłość opactwa benedyktynów z Mogilna. Najstarsze nazwy wsi, które można spotkać w dokumentach: Woycin, Woyczyn, Woycino, Woyczino, Wonczino. Wójcin niestety kilkukrotnie ulegał zniszczeniom, w wyniku najazdów, wojen oraz żywiołów. W 1331 r. został całkowicie zniszczony przez Krzyżaków, wtedy klasztor mogileński postanowił założyć w tym miejscu nową wieś. Król Kazimierz Wielki w 1359 r. wystawił dokument zezwalający opatowi Borzysławowi na wykarczowanie lasów w okolicy Wójcina. Wtedy dokonano też pierwszej lokacji wsi na prawie niemieckim, większość mieszkańców stanowiła ludność rodzima.

W 1628 r. kolejna tragedia, pożar strawił całą wieś oraz świątynię. Kiedy wojska szwedzkie wkroczyły do Wielkopolski w 1703 r., generał Rehnskjőld kazał zrównać z ziemią Wójcin, jako zemsta za zabicie żołnierza szwedzkiego. Wiele okolicznych wsi wtedy uległo całkowitemu zniszczeniu. Mieszkańcy Wójcina (ochotnicy, okoliczni chłopi i członkowie „Sokoła”) uczestniczyli także w powstaniu wielkopolskim pod komendą porucznika Włodzimierza Skrzydlewskiego. Oddział powstańczy rozbroił załogę Grenzschutzu (w Wójcinie i Krzywym Kolanie) oraz uczestniczył w walkach o wyzwolenie Strzelna i Inowrocławia. W czasie II wojny światowej wiele osób zostało wywiezionych w głąb Rzeszy na przymusowe roboty, do obozów koncentracyjnych na zagładę lub do obozów pracy.

Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela w Wójcinie. Fot. Damian Rybak.

Urokliwe Jezioro Wójcińskie na Pojezierzu Gnieźnieńskim

Latem warto wypocząć nad polodowcowym Jeziorem Wójcińskim, które dawniej było połączone z Kownackim (Mrówieckim). Jezioro posiada wybitnie rynnowy charakter, położone jest w zachodniej części wsi, w dorzeczu rzeki Noteć. Obecnie, przybliżona powierzchnia akwenu wynosi 34 ha, a linia brzegowa wynosi ok. 5 km. Jeszcze kilkanaście lat temu łącznie z Jeziorem Kownackim zbiornik miał: powierzchnię ok. 160 ha, długość 5,5 km, max szerokość 500 m, maksymalną głębokość ok. 22 m, zwierciadło wody było położone na wysokość 98 m n.p.m.

Zwierciadło wody w Jeziorze Wójcińskim w ostatnich latach opadło aż o kilka metrów. Wyschły okoliczne stawy, a także torfowiska. Katastrofa ekologiczna, która znacznie postępuje na tym terenie może doprowadzić do wyschnięcia wszystkich sąsiednich jezior i zbiorników wodnych. W 2019 roku powołano specjalny zespół parlamentarny, w skład którego wchodzą wybitni specjaliści, zadaniem ekspertów jest zatrzymanie wody na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jezioro Wójcińskie, Ostrowskie, Kownackie, Wilczyńskie, Suszewskie i inne potrzebują pilnej pomocy…

Brzegi Jeziora Wójcińskiego, mają zróżnicowaną wysokość, częściowo są zalesione. Plaża w Wójcinie jest dosyć duża, piaszczysto-trawiasta, niestety nie strzeżona. Dzięki kreatywnej działalności Domu Kultury w Jeziorach Wielkich, na plaży tej odbywają się liczne wydarzenia, m.in. Noc Świętojańska. Nad jeziorem znajdują się prywatne ośrodki letniskowe, wypoczynkowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Bardzo dobre zagospodarowanie terenu wokół linii brzegowej, stanowi alternatywę dla większego ośrodka turystycznego w Przyjezierzu. Tuż obok zbiornika wodnego przebiega szlak turystyczny oznaczony kolorem zielonym, wiodący z Wilczyna do Strzelna, a przez Wysoki Most biegnie rowerowy szlak wokół Jeziora Ostrowskiego.

Warto nad jezioro wybrać się z sympatyczną sąsiadką, jeśli oczywiście jesteście w dobrych relacjach. Fot. Gabriela Rybak.

Wędkarstwo

Na prywatnych pomostach i łódkach można spotkać miłośników wędkowania, akwen ten jest bogaty oczywiście w gatunki ryb słodkowodnych. Dominujące gatunki w zbiorniku to: karpie, płocie i okonie, czasem uda się złapać inne. W ostatnich latach zarybiono jezioro: węgorzem, szczupakiem oraz sumem. Na stronie fb Jezioro Wójcińskie można uzyskać informację na temat zezwoleń wędkarskich.

Ciekawostki.

Jak już wspomniałem na początku tego artykułu, w Wójcinie była komora celna na granicy prusko-rosyjskiej (gdzie dokonywano kontroli i pobierano cło), do dzisiaj zachował się budynek przy drodze do Kownat.

Warto zobaczyć w Wójcinie kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela (czwarty z kolei) – zbudowany w 1916 r. w stylu neobarokowym. Wewnątrz zachowało się wyposażenie z wcześniejszego kościoła drewnianego zbudowanego w 1734 roku z fundacji Jana Rostkowskiego, rozebranego w 1914 r.

W miejscowości tej zachował się jeszcze pałac z początku XX w., którego właścicielami byli Skrzydlewscy, a przy nim park z pomnikami przyrody. Na cmentarzu parafialnym znajduje się pomnik ku czci poległych w latach 1914-20. Do niedawna w Wójcinie stały dwa drewniane koźlaki, ale o tych i innych ciekawostkach przeczytacie jeszcze Państwo na naszym portalu, tylko bądźcie z nami na bieżąco.

Damian Rybak

Fotogaleria – Jezioro Wójcińskie, plaża i akwen:

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Czytaj także: inne jeziora na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉