Na boisku szkolnym przy dawnej Szkole Podstawowej w Stodołach, 3 lipca odbył się festyn rodzinny „Sobótka” zorganizowany przez Stowarzyszenie Stodoły – Ośrodek Działań Twórczych. Wydarzenie nawiązujące do dawnych tradycji kujawskich, członkowie stowarzyszenia „Stodoły” zorganizowali po raz drugi. Wcześniej odbywały się zajęcia warsztatowe „Zielnik kujawski”, czyli cykl spotkań warsztatowych prowadzonych przez Joannę Małaczek i Magdalenę Ligocką. Finał tych warsztatów i wystawa poplenerowa odbyły się właśnie w sobotę 3 lipca. Przybyli na festyn uczestnicy mogli zobaczyć przepiękne zielniki i kompozycje kwiatowe wykonane przez uczestników warsztatów. Pierwszą nagrodę w kategorii „Zielnik kujawski” zdobyła Agnieszka Stablewska, zwyciężyła ona także w drugiej kategorii „kompozycja kwiatowa”. Natomiast drugie miejsce zdobył Oliwer Narbut, a trzecie Weronika Przeździęk. W rozstrzygnięciu konkursu uczestniczyła Pani Maria Żukowska, która również wręczyła nagrody. Organizatorka „Sobótki” Joanna Małaczek pogratulowała serdecznie wszystkim uczestnikom warsztatów zielarskich za cierpliwość w karkołomnym suszeniu roślin, gorliwość w zbieraniu ich i radość, gdy dostrzegli nowy okaz.

Kolejnym interesującym wydarzeniem, które odbyło się w tym dniu i przyciągnęło sporo słuchaczy było spotkanie warsztatowe z Elizą Sutkowską, etnologiem z Muzeum Etnograficznego we Włocławku, przeprowadziła ona wykład: „O magicznym i symbolicznym znaczeniu ziół”. Równocześnie w „szałasie zielarki” odbywały się warsztaty z plecenia wianków. Uzupełnieniem artystycznych działań związanych z zielarstwem były warsztaty z grafiki – „Graficzna łąka”, na których uczestnicy techniką linorytu wykonywali własne kompozycje kwiatowe pod kierunkiem Oli Wawrzyniak. Kolejnym innowacyjnym punktem programu były warsztaty ceramiczne „Ceramiczna łąka”, w czasie których powstawały gliniane płaskorzeźby z reliefową kompozycją roślin polnych pod bacznym okiem artysty, rzeźbiarza – Dawida Wawrzyniaka – prezesa stowarzyszenia.

Festyn rodzinny „Sobótka w Stodołach” 2021 r. Fot. Damian Rybak.

Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się zajęcia plastyczne „W poszukiwaniu kwiatu paproci”, podczas których dzieci kreowały przestrzenne kompozycję kwiatu paproci. Warsztatom tym towarzyszyła lektura podania pt. „Kwiat Paproci” ze zbioru „Bajarka opowiada” Marii Niklewiczowej.  Opowieść przeczytała Ewelina Jagodzińska, która prowadziła całą konferansjerkę sobótkowego wydarzenia.

Kolejną nowatorską inicjatywą, którą do programu wprowadziło Stowarzyszenie STODOŁY były „Rytmy nocy”, czyli wspólne granie i muzykowanie do blasku księżyca: warsztaty perkusyjne prowadziła Patrycja Wójcik, tło dźwiękowe wydarzenia aranżowali: Marta i Krzysztof Buzowie, przeważały w nim instrumenty perkusyjne i bębny afrykańskie (z bębnów dźwięki wydobywał także współpracujący z organizatorami Łukasz Oliwkowski). Instrumenty tybetańskie zaprezentowała Jolanta Kapuścińska.

Odbyły się również zajęcia z łucznictwa, strzelano do celu – tarczy lub balotów ze słomy, jeśli ktoś nie trafił. Łucznictwa uczył Waldemar Nowak. Atrakcja goniła atrakcję, odbyła się także „Yoga na kocyku” – ćwiczenia relaksacyjne i harmonizujące dla najmłodszych, które poprowadziła Eliza Oliwkowska. Było również coś na ząb: kiełbaski z ogniska, pasztet z fasoli, chleb ze smalcem i ogórkiem, sałatki, domowe wypieki i inne specjały, które przyciągnęły wielu łasuchów. Po zmierzchu rozpoczęła się zabawa dla dorosłych. Przy blasku ogniska można było wspólnie pomuzykować, pośpiewać i potańczyć.

Festyn rodzinny „Sobótka w Stodołach” 2021 r. Fot. Damian Rybak.

W imieniu przybyłych uczestników pragnę podziękować wszystkim członkom Stowarzyszenia „Stodoły”, którzy społecznie przygotowali tyle różnych atrakcji, szczególnie warsztatów, które przypomniały nam wiele zapomnianych tradycji kujawskich. Organizatorom pomagali charytatywnie również Barbara Narbut i Natalia Czarniak. Zakup niezbędnych środków do realizacji warsztatów i materiały organizacyjne festynu zostały wsparte finansowo przez Panią Elżbietę Piniewską – Przewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Dla tych, którzy spędzili ten wieczór przed telewizorem pozostaje mi życzyć równie udanej imprezy w przyszłym roku, na której chyba Was w Stodołach nie zabraknie.

Damian Rybak

Fotorelacja z “Sobótki w Stodołach” znajduje się poniżej:

„Noc Świętojańska” nad Jeziorem Wójcińskim (20.06.2021 r.) – FOTOGALERIA.

Noc Kupały a Noc Świętojańska. Czy to ta sama noc? Na czym polega różnica w świętowaniu?