Plantacje lawendy w Leszczach zapachniały miłością. Fot. Gabriela Rybak.

Czy można zakochać się lawendzie? Oczywiście, że tak, zauroczyli się w niej Francuzi oraz zakochali się w niej Polacy, szczególnie w tej, która rośnie na kujawskich polach. Japonię kojarzymy z kwitnącymi drzewami wiśni, natomiast francuską Prowansję od razu łączymy z kwitnącymi na fioletowy kolor polami lawendy. Jak się okazuje kujawska lawenda w niczym nie ustępuje tej prowansalskiej.

Lawendę najczęściej spotyka się w dolinach górskich lub na płaskowyżach Prowansji, gdzie pola są ładnie osłonięte przed wiatrem. W 2013 r. pojawiła się na terenie jednego gospodarstwa w miejscowości Leszcze w gminie Złotniki Kujawskie.  Aby w pełni podziwiać jej kwitnięcie, należy pojawić się na kujawskiej plantacji w połowie lipca, choć czasem jest już wcześniej rozkwitnięta. 

Bez wątpienia „Lovenda w Leszczach” stanowi lokalną atrakcję turystyczną, jest największą plantacją lawendy na Kujawach oraz jedną z większych w Polsce. Ten hektar fioletu różnych odmian, nasadzanych systematycznie od ośmiu lat rozrósł się do kilkunastu tysięcy sadzonek. Lawendowe gospodarstwo jest fioletowym złotem gminy Złotniki Kujawskie, z pewnością jest magicznym miejscem, które zyskuje coraz większą popularność. Plantacja położona jest w malowniczym terenie, z dala od ruchliwych dróg, w otoczeniu trzech jezior (J. Leszcze, Tuczno i Dźwierzchno), łąk, pól i lasu. To pachnąca oaza spokoju, spowita wszechobecnym fioletem i częściowo bielą…

Leszcze w gminie Złotniki Kujawskie, lawendowe pole. Fot. Gabriela Rybak.

Właściwości i zapach lawendy

Kwiaty lawendy to nie tylko piękny zapach, gdyż kryją one w sobie bardzo pożądane składniki – szczególnie jest w nich duża ilość garbników, a także triterpeny, kumaryny, antocyjany, fitosterole, kwasy organiczne i sole mineralne. Najcenniejszy w tej roślinie jest olejek eteryczny, w skład którego wchodzą substancje rzadko spotykane w świecie roślinnym, ale o bardzo szerokim spektrum działania – geraniol, furfurol, linalol, cyneol, pinen, borneol, a ponadto garbniki, cukry i związki mineralne. Dlatego właśnie kwiaty lawendy maja wielorakie zastosowanie, lawenda m.in.: uspokaja i pobudza oraz ułatwia zasypianie; łagodzi ból – działa rozluźniająco na mięśnie; wspomaga układ trawienny – poprawia apetyt i przyśpiesza trawienie; pomaga na problemy skórne – przeciwgrzybiczne, w leczeniu trądziku, ułatwia też gojenie się ran; ułatwia leczenie infekcji – szczególnie w zapalenia gardła, zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli czy migdałków. Jak widzimy ma ona uniwersalne zastosowania, a przy tym nie jest bardzo trudna w uprawie, chociaż wymaga pielęgnacji i sporo pracy ręcznej.

Leszcze w gminie Złotniki Kujawskie, lawendowe pole. Fot. Gabriela Rybak.

Kiedy można zwiedzać plantację?

Lawendowa zagroda w Leszczach czynna jest od maja do października, mile są widziane grupy zorganizowane dzieci i młodzieży, oraz dorosłych. Na warsztaty grupowe należy wcześniej się zapisać. Natomiast dla rodzin i osób indywidualnych „Lovenda kujawska” organizuje cotygodniowe spotkania w ramach tzw. Lawendowych Niedziel (w każdą niedzielę czerwca aż do czasu żniw), wstęp wtedy na pole i indywidualne zwiedzanie jest bezpłatny. Turyści mogą w tym czasie rozkoszować się otoczeniem, skorzystać z lawendowej kawiarenki, zakupić lawendowe pamiątki lub sadzonki lawendy w przyzagrodowym sklepiku. Dla tych, którzy chcą doświadczyć i zobaczyć więcej, gospodarstwo zachęca do skorzystania z bogatej oferty warsztatów oraz z autorskiego pakietu pt. „Zmysłowym szlakiem lawendy”.

Sesje fotograficzne.

Właściciele lawendowego pola zapraszają także na sesje fotograficzne w bajkowej scenerii. Plantacja jest ważnym punktem na światłoczułej mapie fotografików, to malowniczy plener dla amatorów i zawodowców, to także ulubione miejsce florystów i bukieciarzy. Takie zdjęcie to oryginalna pamiątka, w szczególności gdy odkrywamy kolor lawendy o wschodzie lub zachodzie słońca. Najbardziej popularne są sesje ślubne, rodzinne, noworodkowe, ciążowe, narzeczeńskie. Na miejscu można dodatkowo zamówić lawendowy bukiet do sesji, wianek na głowę lub aranżację terenu. Szczegółowe informacje dotyczące kosztu wykonania zdjęć aparatem fotograficznym, regulamin, zasady pobytu na polu a także wskazówki dotyczące dojazdu można odnaleźć na stronie lovendakujawska.pl.

Wrażenia z pobytu na lawendowych polach są niepowtarzalne, naprawdę można w tej roślinie się zakochać, szkoda, że nie można w artykule przekazać wyjątkowego, błogiego zapachu lawendy, jaki unosił się nad plantacją i urokliwie działał na zmysły.

Damian Rybak

Fotogaleria – “Lovenda kujawska”, czyli lawendowe pole w Leszczach.

Wkrótce kolejne: cuda natury, perły architektury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Czytaj także:

Udostępnij innym na profilach społecznościowych, jeśli przeczytałeś do końca, a nie tylko początek. Podobało się? Polub stronę na Facebooku, za co z góry dziękuję.

O lawendzie kujawskiej, atrakcjach powiatu Inowrocław, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …