Już w najbliższą niedzielę, 20 czerwca o godz. 19:00 ponownie zabrzmią odrestaurowane organy renomowanej, niemieckiej firmy Wilhelm Sauer z Frankfurtu nad Odrą, znajdujące się w bazylice w Strzelnie. Parafia pw. św. Trójcy, która jest organizatorem wydarzenia serdecznie zaprasza mieszkańców, turystów i pielgrzymów na kolejny koncert organowy. Organy powstały ok. 1866 r., ale nie jest to pierwszy instrument organowy w murach strzeleńskiej świątyni (raczej trzeci), gdyż dokumenty wspominają o dwóch starszych, wskazuje na to również duża liczba organistów w XVII wieku. Renowację zabytkowego instrumentu przeprowadził Michał Klepacki z Pępowa k/Gostynia, który poprowadzi również koncert.
Wystąpią wybitnej sławy artyści, profesorowie polskich uczelni muzycznych: prof. Bogdan Narloch – organy i prof. Roman Gryń – trąbka. Wykonają dzieła muzyki organowej w aranżacjach z trąbką. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć nie tylko muzykę klasycznych kompozytorów, ale również dzieła muzyki filmowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników takiej muzyki. Wstęp jest bezpłatny, skorzystajmy z takiej okazji.
Bogdan Narloch.
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa organów prof. Leona Batora). Brał udział w wielu kursach interpretacji muzyki organowej, m.in. u Milana Šlechty w Pradze, Guy Boveta, U. Spang-Hansena. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. W latach 1995-2014, pod patronatem Ministra Kultury, z prof. Markiem Toporowskim organizował Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej prowadzone przez wielu wybitnych europejskich organistów. Jest doktorem habilitowanym profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi też klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie.
Roman Gryń.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1983 na wydziale instrumentalnym – specjalność trąbka. Swoje umiejętności doskonalił u wybitnych pedagogów: Tiemofieja Dokshicera i Edwarda Tara w Bayreuth. Jest laureatem Konkursu Młodych Trębaczy w Pabianicach (1980) oraz Konkursu Gry na Trąbce w Gdańsku (1985). Ponadto jest profesorem w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy i w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę trąbki, pełniąc jednocześnie funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych Blaszanych. Bardzo często zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych. Prowadzi liczne warsztaty i kursy interpretacji w zakresie muzyki orkiestrowej, kameralnej i solistycznej. Jest pomysłodawcą, twórcą i siłą napędową Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych + oraz Międzynarodowej Konferencji „Barwy Instrumentów Dętych”.
Damian Rybak
Źródło Parafia św. Trójcy w Strzelnie