Zaproszenie na wystawę do Muzeum im. Ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Szanowni Państwo, już w najbliższy piątek, 1. października 2021 r. o godz. 18:00 – Muzeum im. Ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu ma zaszczyt zaprosić Państwa na uroczystość otwarcia wystawy “Waldek i Przyjaciele. Waldemar Styperek in memoriam”.

Wystawa „Waldek i przyjaciele. Waldemar Styperek in memoriam” jest pierwszą próbą ukazania bogatego dorobku rzeźbiarskiego twórcy ludowego z podgrudziądzkiej Rudy. Obdarzony niezwykłą wrażliwością plastyczną artysta przyszedł na świat 23 grudnia 1949 roku w Międzyrzeczu Wielkopolskim. Z wykształcenia technik odlewnik pierwsze próby mierzenia się z materią rzeźby podjął podczas pracy w odlewni w Siedlcach. Powstała wówczas prosta, zdobiona półokrągłym dłutem listwa, będąca dekoracją półki. Zachęcony przez kolegę podjął się rzeźbienia niewielkich figurek, traktując je jako pamiątki dla przyjaciół. Spotykając się z uznaniem swojej pracy zaczął poszukiwać lepszych narzędzi i drewna, z czasem doskonaląc swój warsztat. W swoich poszukiwaniach nie posiadał żadnego przewodnika czy nauczyciela – działając w sposób intuicyjny nabierał coraz większego doświadczenia, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych artystów nieprofesjonalnych tworzących w nurcie czerpiącym inspiracje z szeroko rozumianego pojęcia ludowości w sztuce. W 1993 roku przyjęty został w szeregi Stowarzyszenia Twórców Ludowych, co przyczyniło się do jeszcze większego zaangażowania w działalność artystyczną podejmującą dialog z ludową tradycją plastyczną.

Rzeźby Waldemara Styperka wykazują się doskonałą znajomością materii drewna i techniki rzeźbiarskiej, a walory plastyczne prac zdecydowanie podnosi wysmakowana kolorystyka, będąca zasługą działań jego żony Danuty – utalentowanej malarki obrazów na szkle, która pokrywała rzeźby barwną polichromią. Ta artystyczna para wielokrotnie gościła na rozmaitych przeglądach twórczości ludowej, kiermaszach i targach sztuki, które stawały się znakomitą okazją do pozyskania dzieł zaprzyjaźnionych artystów ludowych. Zgromadzona w ten sposób kolekcja prac stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z wybranymi dziełami wielu twórców nieprofesjonalnych budujących obraz współczesnej plastyki neoludowej w Polsce. Prezentowana na wystawie część kolekcji małżeństwa Styperków ukazuje fenomen funkcjonowania najważniejszych ośrodków rzeźby ludowej w Polsce – łukowskiego, kutnowskiego, łęczyckiego, paszyńskiego. Na wystawie podziwiać można między innymi rzeźby Józefa Chełmowskiego, Stanisława Kwaśnego, Józefa Szypuły, Wiktora Chrzanowskiego, a dopełnieniem ekspozycji są prace malarskie Stanisława Koguciuka oraz obrazy na szkle autorstwa Danuty Styperek.

Wystawa niniejsza, wespół z organizowanymi od 2013 roku przez małżonkę artysty plenerami rzeźbiarskimi, stanowią plastyczny wyraz pamięci o zmarłym 23 listopada 2012 roku artyście. Gorąco wierzymy, że podróż w świat wyobraźni Waldemara Styperka i zaprzyjaźnionych z nim twórców, jest możliwie najlepszym wyrazem wiary w to, że „można odejść na zawsze, by stale być blisko” (Jan Twardowski).

Wernisaż odbędzie się 1 października o godzinie 18:00 w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu (spichrz nr 11, sala wystaw czasowych). Wystawa prezentowana będzie do 30 stycznia 2022 r.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Informacja Prasowa

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu