Kąpielisko w Przyjezierzu z najpiękniejszą plażą na Kujawach. Fot. Damian Rybak – 2021 r.

Przypuszczam, że puste plaże nad Jeziorem Ostrowskim w ten wakacyjny weekend wypełnią się po brzegi. Przyjezierze i Ostrowo znów będzie tętniło życiem, bo kto żyw będzie spieszył by ochłodzić się nad wodą. Może nie być łatwo z zaparkowaniem auta, pamiętajmy także o bezpieczeństwie i podstawowych zasadach zachowania w wysokich temperaturach. Dotyczy to głownie osób starszych, dzieci i wszystkich, którym takie upały mogą zaszkodzić. Ja zapraszam do Przyjezierza, ale w komentarzach możecie podzielić się z czytelnikami, jaka jest sytuacja nad innymi jeziorami w regionie, szczególnie w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Jakie miejscowości letniskowe polecacie na wypoczynek i słoneczne kąpiele, które na życie nocne, a które są doskonałą bazą na wypady w okolicę by poznawać dziedzictwo regionu? Na fejsie i ig pojawi się wiele zdjęć, które będą podpisane: #wakacjing #plażing #smażing #swimming #kajaking #watersports #drinking #luzblues #przyje #przyjezierze i inne … Jestem ciekaw jaki # będzie najbardziej popularny…?

Szczególną atrakcję Przyjezierza stanowi złocista, szeroka plaża, największa w całym regionie.
Fot. D. Rybak – 2022 r.

Najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym w powiecie mogileńskim jest Przyjezierze.

Miejscowość jest znanym i godnym odwiedzenia kompleksem turystyczno-rekreacyjnym położonym nad Jeziorem Ostrowskim, wśród Lasów Miradzkich, 12,5 km na południe od Strzelna. Kompleks leży na terenie gminy Jeziora Wielkie (wcześniej również do Strzelna), które oddzielała główna szosa. Przyjezierze zajmuje ogólną powierzchnię ok. 47 ha. Przez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne: Szlak Rowerowy wokół Jeziora Ostrowskiego oraz przyrodniczy Szlak Jerzego Wojciecha Szulczewskiego.

Początki tego atrakcyjnego, wypoczynkowego miejsca sięgają 1929 r., kiedy na jeziorze pobudowano skocznie do wody z pomostem. Pierwszymi gośćmi byli mieszkańcy Strzelna, później swoje obozy zaczęli rozkładać harcerze z całej Polski. Dopiero w 1957 r. w miejscowości pojawili się PTTK-owcy ze Strzelna, którzy przy plaży ustawili kiosk z napojami i pamiątkami oraz pobudowali pierwszy obiekt noclegowy.

Obecnie miejscowość w ciągu sezonu letniego odwiedzają tysiące wczasowiczów i turystów – nie tylko z najbliższej okolicy, ale również z całej Polski. Szczególną atrakcję Przyjezierza stanowi złocista, szeroka plaża z łagodnym wejściem do wody, która swoją czystością na długo pozostaje w pamięci turystów. Kąpielisko w Przyjezierzu spełnia wszelkie normy unijne, a nad bezpieczeństwem czuwa drużyna ratowników – jedna z najlepszych w województwie. Dla najmłodszych funkcjonuje nowy, ogrodzony plac zabaw, a młodzież i dorośli mogą pograć na boisku do siatkówki plażowej. Istotnym walorem miejscowości jest specyficzny mikroklimat Jeziora Ostrowskiego, przesycony wonią Lasów Miradzkich, gdzie oddychając świeżym powietrzem można naprawdę odpocząć.

Do dyspozycji turystów przygotowano domki kempingowe, hotele, domy wczasowe, pensjonaty, ośrodki kolonijne oraz pole namiotowe. Dla ich potrzeb powstała również dobrze rozwinięta baza usługowo gastronomiczna (restauracje, kawiarnie, bary, fast–foody, smażalnie, pizzerie itp.). W tej wyjątkowej miejscowości, mieszkając w dogodnych warunkach i obcując z przyrodą można uprawiać wiele różnych sportów, oraz korzystać z wypożyczalni sprzętu. Wody Jeziora Ostrowskiego stwarzają znakomite warunki do uprawiania wędkarstwa, można złowić m.in. sielawę, szczupaka, leszcza, pstrąga, czasem trafi się okoń lub węgorz. Aktualne zezwolenia wędkarskie na Jezioro Ostrowskie i Przyjezierze można wykupić w Zakładzie Aktywności Zawodowej na ul. Świerkowej. Natomiast okoliczne lasy miradzkie są rajem dla myśliwych, grzybiarzy, ornitologów, artystów szukających natchnienia, szczególnie jesienią jest to idealne miejsce dla ludzi szukających ciszy wśród natury. W lasach można spotkać żurawia, czaplę siwą, poza tym dziki, sarny, jelenie, a nawet łosie. Warto wspomnieć, że w 2013 r. i 2014 r. w Przyjezierzu odbyły się Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych. Od tamtego czasu działa klub narciarstwa wodnego „Sunal Przyjezierze Water Ski Club”, który prowadzi treningi za motorówką, jak i za wyciągiem: slalom, jazdę figurową oraz skoki.

Przyjezierze to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Kujaw, szczególnie powiatu mogileńskiego i inowrocławskiego, ale przyjeżdżają również turyści z całej Polski. Fot. D. Rybak – 2021 r.

Zachęcamy do aktywnego wypoczynku nad jeziorem Ostrowskim, polecamy także skorzystać z szerokiej oferty, jaką przygotował dla wczasowiczów Zakład Aktywności Zawodowej:

  • wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, oraz żaglówka Optymist,
  • wypożyczalnia sprzętu i rowerów: rowery szosowe, tandemy, rowery trójkołowe, kijki nordic walking,
  • w ZAZie można także skorzystać z odnowy biologicznej, sali konferencyjnej, jacuzzi, masażów relaksacyjnych, siłowni i wielu innych usług.

Damian Rybak

Rowerki wodne w kształcie dawnych aut samochodowych. Fot. D. Rybak – 2021 r.

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Zobacz film o plaży, kąpielisku, jeziorze i miejscowości, bo warto wiedzieć co Cię tam czeka – FILM TUTAJ.

Fotogaleria zdjęć z plaży i kąpieliska w Przyjezierzu – 2022 r.:

Fotogaleria zdjęć z plaży i kąpieliska w Przyjezierzu (Fot. D. Rybak – 2021 r.):

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Czytaj także:

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów z Przyjezierza z dawnych lat XX wieku… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O Przyjezierzu możesz również poczytać w następujących moich publikacjach:

Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

Większość publikacji można zakupić w Strzelnie (PTTK, Muzeum, Kancelaria parafialna) i innych punktach na Szlaku Piastowskim.

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy, szczególnie z Powiatu Mogilno (gm. Strzelno i gm. Jeziora Wielkie) 😉 😉 😉