Kolejne VII spotkanie online – Józef Tischner “Wiara ludzi wolnych”.

Instytut Prymasa Józefa Glempa zaprasza na spotkanie wokół książki “Wiara ludzi wolnych” ks. Józefa Tischnera, wydanej przez Wydawnictwo WAM (wybrała i opracowała Joanna Podsadecka). Dyskutować będą: prof. Tadeusz Gadacz, prof. Robert Piłat. Prowadzenie: red. Marek Zając. 31 października 2021 r., godz. 20:00. Jest to siódme spotkanie z cyklu WIARA. ROZUM. KSIĄŻKA.

Transmisja na kanale Instytutu Prymasa Józefa Glempa w serwisie internetowym Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=8uOOhNenMcw

Strona internetowa Instytutu: https://instytutprymasa.pl/

Wydarzenie na facebooku: https://fb.me/e/7jACmgXbP

O KSIĄŻCE:
Jak wierzyć w świecie, który żongluje iluzjami? Czy kierować się sumieniem, jeśli inni idą na kompromis? Dlaczego Bóg tak często milczy wobec naszego cierpienia? Ile w Jego oczach warte są nasze starania i nasza praca? Powrót do refleksji ks. Józefa Tischnera budzi do myślenia, wzięcia odpowiedzialności za czyny i przyjęcia postawy zaufania. Filozof z Łopusznej przypomina o zapomnianych prawdach i odkurza niemodne słowa. Wciąż fascynuje. Wiara to droga do prawdziwej wolności. Skoro [Chrystus] mógł zmienić wodę w wino, mógł także odwrotnie, lecz tego nie uczynił. Skoro mógł uciszyć burzę, mógł ją także obudzić, lecz tego nie uczynił. Skoro mógł przywrócić wzrok, mógł także oślepić tych, którzy pluli Mu w twarz, lecz tego nie zrobił. Mógł odebrać mowę tym, którzy Go niesłusznie oskarżali, skoro głuchoniememu przywrócił mowę. Mógł doprowadzić do śmierci Piłata, Annasza, Kajfasza… I tego też nie zrobił. Cała Jego moc zewnętrzna była poddana jakiejś tajemniczej mocy wewnętrznej.*
O UCZESTNIKACH:

prof. TADEUSZ GADACZ – filozof, religioznawca, uczeń ks. Józefa Tischnera. Kierownik Katedry Filozofii w Collegium Civitas, redaktor naukowy Encyklopedii PWN, wykładowca m.in. na Hebrew University w Jerozolimie i na Uniwersytecie Katolickim w Louvain-la-Neuve. Autor wielu artykułów i opracowań naukowych, m.in.: książki Wolność a odpowiedzialność. Rosenzweiga i Levinasa krytyka Heglowskiej wolności ducha (Kraków 1991), O umiejętności życia (Kraków 2007), O ulotności życia (Warszawa 2008), Historia filozofii XX wieku: nurty (Kraków 2009). Laureat Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, laureat Nagrody Edukacyjnej Prezydenta m.st. Warszawy dla Najlepszego Nauczyciela Akademickiego 2002 roku.

prof. ROBERT PIŁAT – filozof, przez blisko ćwierć wieku związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, a następnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od dwudziestu lat współtworzy radiowe i telewizyjne audycje o filozofii, muzyce i literaturze, między innymi w Programie 2 Polskiego Radia i w TVP Kultura. Opublikował między innymi książki “Krzywda i zadośćuczynienie”, “O istocie pojęć”, “Aporie samowiedzy”, “O rozsądku i jego szaleństwach”, za którą w 2020 r. otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

red. MAREK ZAJĄC – moderator spotkań cyklu WIARA. ROZUM. KSIĄŻKA, dziennikarz i publicysta, pracował w Telewizji Polskiej i „Tygodniku Powszechnym”, współprowadził m.in. program TVP 1 „Między ziemią a niebem”. Związany z Telewizją POLSAT. Od roku 2006 jest sekretarzem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, obecnie także przewodniczącym Rady Fundacji Auschwitz Birkenau. Laureat Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat medialny: miesięcznik “WIĘŹ”.

Zapraszamy w imieniu organizatorów do oglądania VII odcinka.

Informacja prasowa
Piotr Turowski

Opiekun Instytutu Prymasa Józefa Glempa

Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.

Czytaj także: Kujawski Kardynał. Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.