Pełna magii okolica Ratusza Staromiejskiego i Pomnika Kopernika. Fot. Damian Rybak.

Czy warto pospacerować po Toruniu wieczorem lub nocą? Bez zastanowienia powiem, że TAK, gdyż to gotyckie miasto, a szczególnie starówka pachnie magią rodem ze średniowiecza. Nocny lub wieczorny spacer to podróż w czasie – po historycznych, pełnych zabytków ulicach i zakamarkach. Wędrówki po zapadnięciu zmroku, po toruńskiej starówce skąpanej w świetlnych iluminacjach to prawdziwy rarytas dla turystów i samych mieszkańców grodu Kopernika. Wędrówki wybrukowanymi uliczkami, wzdłuż murów i bram obronnych, w okolicach ruin zamku, czy też gotyckich kościołów – wprowadzą nas w tajemniczy nastrój, który warto przeżyć na własnej skórze. Niewiele starych miast w naszym regionie jest tak oświetlonych. Mam nadzieję, że po obejrzeniu galerii zdjęć zachęcę do zobaczenia nocą w Toruniu na żywo: Teatru im. W. Horzycy, Ratusza Staromiejskiego, pomnika i Domu Mikołaja Kopernika, fontannę Flisaka, fontannę Cosmopolis, planetarium, zabytkowe kamienice i kościoły, basztę obronną – Krzywą Wieżę, most nad Wisłą, więzienie, pocztę, toruńskie muzea i wiele innych atrakcji.

Przekupka, która pod pachą trzyma gęś oraz koszyk, z którego wysypują się jajka, autorem rzeźby jest Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Fot. Gabriela Rybak.

Przed przyjazdem polecam przeczytać historię i toruńskie legendy, gdyż wtedy tak naprawdę spacerując i zwiedzając Toruń nocą odkryjecie Państwo zupełnie inne miasto, odkryjecie oblicze miasta po zmroku. Opowieści i legendy dodadzą dodatkowo pikanterii, niepewności i dreszczyku emocji, ale równie dobrze mogą dodać romantycznego nastroju, gdy spacer będzie odbywał się z ukochaną osobą. Pamiętajcie, że w mieście Kopernika, kiedy zapada zmrok na niektórych uliczkach: Przedzamczu, Ciasnej, Bankowej, Łaziennej, Mostowej, Podmurnej, Rabiańskiej i innych można usłyszeć spacerującego kata, latarnika lub kroki straży nocnej.

Obowiązkowo polecam odwiedzić Toruń podczas Międzynarodowego Festiwalu Światła „Bella Skyway”, który od wielu lat odbywa się cyklicznie w okresie letnim.

Ciekawostka

Już tylko do 28 listopada 2021 r., w Ratuszu Staromiejskim można zwiedzać wyjątkową wystawę z okazji 160-lecia Muzeum Okręgowego w Toruniu „Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793)”. Polecam z wielu powodów, jednym z nich jest eksponat wypożyczony z Romańskiego Muzeum przy parafii w Strzelnie.

Damian Rybak

Fotogaleria – toruńska starówka nocą:

Wkrótce kolejne spacery nocą w mieście (iluminacje bożonarodzeniowe, parki jesienią, krajobrazy zimą itp.), zabytkowe kościoły – romańskie, gotyckie i drewniane, zabytki techniki, dwory i pałace, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Torunia i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: