Fot. Ze zbiorów Artura Bujnowskiego, Sebastiana Zielińskiego, arch. parafii św. Trójcy w Strzelnie, arch. Gminnej Izby Tradycji i Pamięci w Kuśnierzu, anonimowej mieszkanki Mogilna.

Zwracamy się z serdeczną prośbą do naszych Czytelników o udostępnienie/użyczenie starych przedwojennych zdjęć, pocztówek, rysunków, rycin, dokumentów dotyczących zabytków (kościołów, zamków, pałaców, dworów, wiatraków, pomników, kapliczek itp.) być może też pamiątek rodzinnych, listów z regionu Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, czyli obszaru opisywanego głównie na portalu dziedzictworegionu.pl (nie z całej Polski). Z pewnością również w wielu domach zachowały się archiwalne zdjęcia (dotyczące naszych zwyczajów, obrzędów, tradycji, świąt kościelnych i państwowych, czy też dawnej pracy na wsi, rzemieślniczej, zawodowej i zajęć domowych). Wszelkie użyczone zdjęcia i inne materiały zeskanujemy, zarchiwizujemy i oryginały Państwu oddamy. Planujemy wykorzystać stare fotografie w różnych wystawach tematycznych organizowanych w muzeach i domach kultury. Niektóre prawdopodobnie wykorzystamy w regionalnych publikacjach (oczywiście wykorzystane zbiory, za Waszą zgodą podpiszemy z imienia lub nazwiska, lub wedle życzenia zachowamy anonimowość).

Zainteresowane osoby tym tematem zapraszamy do kontaktu z redakcją poprzez maila: dziedzictworegionu@gmail.com / damianrstrzelno@wp.pl (ewentualnie muzeumstrzelno@wp.pl lub telefonicznie). W przypadku wysyłki zeskanowanych zdjęć i innych zbiorów prosimy chociaż o krótki opis – co przedstawia fotografia, kto na niej się znajduje (jeśli są osoby), oraz data / chociaż rok kiedy zrobiono zdjęcie (autor – jeśli jest znany). Z góry dziękujemy, niektóre zdjęcia będziemy regularnie umieszczać na naszym fanpage na fb i tematycznie w artykułach na stronie.

Otwórzmy zamknięte na klucz szuflady, kartony wyniesione na strych lub do piwnicy, albumy rodzinne naszych przodków, nie pozwólmy zapomnieć o naszym lokalnym dziedzictwie, czy materiały te ujrzą światło dzienne – tylko zależy to od Was drodzy Czytelnicy…

Redakcja portalu

dziedzictworegionu.pl

Przykładowe archiwalne zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Wszelkie kopiowanie za zgodą właścicieli zdjęć lub redakcji portalu dziedzictworegionu.pl

Fot. Ze zbiorów arch. Artura Bujnowskiego. Widokówka dotyczy Strzelna a konkretnie ul. Rynek, zdjęcie wykonano przed 1912 r. Na fotografii widać zabytkową kamienicę (początek XX w. ok. 1900 r.) zbudowaną w stylu malowniczego eklektyzmu z figurką zbója Dąbka Małachowskiego, oraz kamienicę, w której współcześnie mieści się biblioteka ok. 1910 r.
Fot. Ze zbiorów arch. Artura Bujnowskiego. Widokówka przedstawia “Biskupin z lotu ptaka” – fotografię wykonał T. Biniewski 21 IV 58 r.
Fot. Ze zbiorów arch. Sebastiana Zielińskiego. Zdjęcie zostało wykonane w Karczynie, gmina Kruszwica (pomiędzy jesienią 1928 r. a wiosną 1929 r.). Widoczni na zdjęciu panowie pracowali przy budowie magistrali węglowej, maszyna to lokomobila – przewoźny zespół napędowy, wykorzystujący siłę pary wodnej. Maszyna ta składała się z kotła parowego, maszyny parowej i urządzenia transmisyjnego (np. koła pasowego). Lokomobila była konstrukcyjnie zbliżona do lokomotywy, ale bez własnego napędu – można ją było podczepiać za pośrednictwem dyszla do innych pojazdów i przewozić w miejsce docelowe. W Polsce takie maszyny były produkowane przez firmę Hipolita Cegielskiego.
Fot. Ze zbiorów arch. Artura Bujnowskiego. Widokówka przedstawia “zrekonstruowaną część prasłowiańskiego osiedla sprzed 2500 lat w Biskupinie” – fotografię wykonał T. Biniewski w latach 1965 – 1970.

Żaden fragment niniejszego artykułu / archiwalne zdjęcia, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich – właściciela archiwalnych zbiorów użyczonych redakcji tego portalu (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).