Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi. Fot. Grzegorz Machaj.

Za tydzień – w poniedziałek, 18 kwietnia 2022 r. przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, obchodzony od 1983 roku w dniu 18 kwietnia, a ustanowiony przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. Dzień ten wpisany został przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Grudziądzkie Muzeum od lat z okazji tego święta przygotowuje prezentację nabytków, które w minionym roku trafiły do muzealnych zbiorów i wzbogaciły kolekcje poszczególnych działów. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji już od jutra – 12 kwietnia 2022 r., w hallu Gmachu Głównego Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5.

Grudziądzkie Muzeum w tym roku zaprezentuje zabytki z zakresu historii, sztuki i etnografii oraz numizmatyki. Szczególnej uwadze polecamy eksponat, który znalazł się w zbiorach Muzeum dzięki hojności mieszkańców Grudziądza – Figurka Małpki ze sztucznej lawy wulkanicznej, z lat 20. XX w., wyprodukowana przez Wulkanit – Grudziądz.

Ponadto na wystawie zobaczyć można także m.in. dar Rodziny Dobrzańskich – kolekcję odznaczeń Henryka Grendy – żołnierza 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie), uczestnika bitwy o Monte Cassino (1944 r.).

Wśród prezentowanych eksponatów na uwagę zasługują również skrypty poświęcone teorii jazdy oraz zasadom i metodom wyszkolenia wojskowego, album z fotografiami z Wysp Kanaryjskich i Kamerunu z początku XX w. czy pamiętnik Janiny Klattówny.

Przy okazji tego święta nie można zapomnieć o muzealnych obiektach – spichrzach, górze zamkowej, gmachu głównym (dawniej siedziba klasztoru benedyktynek), które niewątpliwie są jednymi z najcenniejszych i najpiękniejszych reprezentantów dziedzictwa kulturowego na mapie naszego miasta i regionu. Zachęcamy do podziwiania panoramy grudziądzkich spichrzy wraz z głównym budynkiem Muzeum oraz do spaceru na górę zamkową.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to także moment, w którym szczególne podziękowania składamy konserwatorom i wszystkim tym, dla których wartością jest troska o dziedzictwo kulturowe.

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

W okresie Wielkiego Tygodnia nastąpią zmiany w godzinach otwarcia Muzeum:

Muzeum czynne w godz. 10.00 – 15.00:
15 kwietnia 2022 – Wielki Piątek oraz 18 kwietnia 2022 – Poniedziałek Wielkanocny

Muzeum nieczynne:
16 kwietnia 2022 – Wielka Sobota oraz 17 kwietnia 2022 – Niedziela Wielkanocna

Góra Zamkowa oraz Wieża Klimek – czynne codziennie w godz. 9.00 – 20.00

W piątek – 22 kwietnia 2022 r. – historyk Dawid Schoenwald zaprasza na interesujący wykład „W poszukiwaniu swoich przodków. Przygoda z genealogią”.

Podczas spotkania uczestnicy poznają podstawy badań historycznych w zakresie genealogii, czyli jak znaleźć własnych przodków, skąd czerpać wiedzę na temat historii domu, ulicy, wsi itd.; prowadzący opowie także, jak korzystać z archiwów i gdzie szukać źródeł historycznych. Przydatne będą kartki i długopisy. Spotkanie z cyklu „Piątek w Muzeum” odbędzie się 22 kwietnia 2022 r. o godzinie 17.00, wstęp – wg cennika.
Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum, ul. Wodna 3/5

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów, oraz dziękujemy za dalsze udostępnienia.

Informacja Prasowa

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu