Fot. Damian Rybak.

Pomniki Historii Polski to obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury naszego kraju. Na liście Pomników Historii widnieją: historyczne układy starych miast, kościoły, sanktuaria, meczety, kopalnie, zamki i zespoły pałacowo-parkowe, miejsca historycznych bitew, rezerwaty archeologiczne i wiele innych unikalnych zabytków. Od 2017 r. na tej liście jest także „Ciechocinek – zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym”, w skład tego zespołu wchodzi również Fontanna „Grzybek”.  Jak się nie mylę jest to jedyna fontanna uznana za pomnik, powód do dumy wszystkich mieszkańców uzdrowiska.

Słynny ciechociński „Grzybek” usytuowany jest w centralnej części miasta – na skrzyżowaniu ulic Zdrojowej i Tadeusza Kościuszki. Fontanna pełni nie tylko funkcję ozdoby uzdrowiska, ale również przemysłową i leczniczą. Jest naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywający na ławeczkach kuracjusze wdychają bogate w cząsteczki jodu powietrze. Fontannę zaprojektował w kształcie grzyba architekt Jerzy Raczyński w 1926 r. Fontanna jest nie tylko jedną z najpopularniejszych atrakcji w uzdrowisku, ale przede wszystkim jest to pierwsze ogniwo ciągu technologicznego, który służy do produkcji ciechocińskiej soli spożywczej. Właśnie z „grzybka”, rurociągiem do pobliskich tężni jest najpierw pompowana a później doprowadzana solanka. Źródło solankowe (nr 11) znajduje się pod fontanną, na głębokości ok. 414 m (samo źródło nr 11 było już czynne od 1911 r.).

Fot. Gabriela Rybak.

Fontanna w swojej prawie stuletniej historii przeszła sześć poważnych rekonstrukcji i remontów, m.in. została podwyższona i przesunięta kilka metrów od początkowego położenia. Ostatni, generalny remont odbył się po 3 kwietnia 2018 r., wówczas spora część czaszy pękła i spadła do niecki fontanny. Remont „Grzybka” trwał ponad rok, objął m.in.: rekonstrukcję czaszy i renowację zbiornika niecki, montaż tarasów, okładzin z piaskowca, oraz odnowienie pomieszczeń technicznych. Koszt wyniósł ponad 600 tys. zł. 

Damian Rybak

Fotogaleria – fontanna “Grzybek” w Ciechocinku:

A czytałeś już o Parku Zdrojowym w Ciechocinku?, zachęcam również do lektury 😉

Wkrótce kolejne Pomniki Historii, architektura drewniana, dwory i pałace, muzea, romantyczne parki, pomniki przyrody, zabytkowe kościoły, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo 😉 bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią innych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).