Muzeum powstało w 1931 r. jako Muzeum Regionalne Kujaw Zachodnich, w 1959 r. było reaktywowane jako Muzeum Miejskie, by po siedmiu latach (w 1966 r.) ostatecznie przemianować je na Muzeum im. Jana Kasprowicza. Od 2007 r. zlokalizowane jest przy ulicy Solankowej 33 (wcześniej mieściło się w budynku Teatru Miejskiego) w pięknie odrestaurowanym Pałacu Mieszczańskim, który zbudowano w stylu włoskiego renesansu w 1896 r. przez Bernharda Schwersenza.

We wnętrzach zobaczymy m.in. eksponaty związane z historią miasta Inowrocławia, oraz sylwetkami wybitnych mieszkańców pochodzących z Kujaw (głównie pierwodruki utworów, oraz pamiątki związane z życiem i twórczością wybitnych polskich poetów: Jana Kasprowicza, którego imię nosi muzeumoraz Stanisława Przybyszewskiego). Z bogatego zbioru muzealnych eksponatów na szczególną uwagę zasługują świetnie zachowane miecze z przełomu XIII i XIV w., dwa puginały (inaczej sztylety – jedna z najstarszych odmian broni siecznej, miniatura miecza), 35 bełtów do kuszy, czy też dwie wykonane z rogów figury szachowe w stylu arabskim z XIII w.

Za głównym budynkiem znajduje się dawna wozownia, w której zlokalizowany jest Dział Archeologii z pracownią konserwatorską i muzealną biblioteką z czytelnią. Niektóre pamiątki mają nawet kilka tysięcy lat (epoka kamienia, czasy rzymskie). Zobaczymy tam głównie eksponaty związane z bursztyniarstwem i rogowiarstwem oraz ceramikę, a także liczne monety, 40 pereł, naczynia gliniane, kafle, militaria, złoty pierścień relikwiarzowy. Większość zbiorów tam się znajdujących pochodzi z prac wykopaliskowych prowadzonych na Kujawach i Pałukach – na terenie klasztoru franciszkanów w Inowrocławiu, na zamku w Wenecji, na cmentarzysku kultury łużyckiej w Czerniaku, czy też we wczesnośredniowiecznej osadzie w Szarleju.

Inne działy inowrocławskiego muzeum:

 • Biograficzno-literacki – to największy w Polsce zbiór dzieł Stanisława Przybyszewskiego (eksponaty pochodzące z darów dzieci pisarza: listy, rękopisy, zbiory ikonograficzne, w tym liczne fotografie i portrety), bogata kolekcja pamiątek i rzeczy osobistych po Janie Kasprowiczu (przekazane przez córki poety – Annę Jarocką z Krakowa i Janinę Małaczyńską z Zakopanego – zakopiański kożuszek, zegarek kieszonkowy, koszula, laska z dekoracyjnym monogramem oraz 10 rękopisów i 24 listy);
 • Historyczny – dokumenty, fotografie, militaria (koncerz husarski, karabela ze srebrną rękojeścią w bogato zdobionej srebrem pochwie z XVIII w., a także szable z czasów powstań narodowych), sztandary (najstarszym sztandar – Cechu Szewców z Inowrocławia z 1897 r.), szkło (240 przyciski do papieru, pucharki, szklanice, kielichy, oraz szkła secesyjne), mapy (najcenniejsze: wykonana przez Johanna Wilhelma Abrahama Jagera w 1780 r., oraz wykonana przez Rizzi Zanoniego z Wenecji), karty pocztowe, archiwalia znanych rodów kujawskich (Kozłowskich herbu Jastrzębiec  i Trzcińskich);
 • Sztuki z okresu Młodej Polski: m.in. obrazy Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, Teodora Axentowicza, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza, Kazimierza Pochwalskiego, Władysława Podkowińskiego, Alfonsa Karpińskiego, Vlastimila Hofmana, Ludwika de Laveaux, Seweryna Bieszczada, Tadeusza Rybkowskiego; gabinet pisarza i kolekcjonera Stanisława Szenica urodzonego w Pakości; zobaczymy także prace rzeźbiarzy, m.in. popiersie Stanisława Przybyszewskiego wykonane przez Stanisława Kurczyńskiego ze Lwowa;
 • Etnograficzny – bogata kolekcja wytworów sztuki ludowej Kujaw z XIX i XX w.

Poza wymienionymi powyżej zbiorami tematycznymi, muzeum gromadzi również wyroby rzemiosła artystycznego i cechowego, tkaniny, meble i inne przedmioty o wartości historycznej, dotyczące dziejów Kujaw i miasta Inowrocławia. Muzeum organizuje także wystawy czasowe, konferencje, sesje, prowadzi działalność edukacyjną, wydaje publikacje, współpracuje z ośrodkami biograficznymi Jana Kasprowicza. Pod patronatem muzeum im. J. Kasprowicza działa w Inowrocławiu-Szymborzu oddział muzeum mieszczący się domu rodzinnym poety oraz Izba Kujawska im. J. W. Szulczewskiego w Strzelnie.

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu jest otwarte dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:

 • wtorek – piątek: 10.00 – 17.00
 • sobota – niedziela: 10.00 – 16.00
 • poniedziałek: nieczynne
 • Ostatnie wejście do Muzeum jest możliwe najpóźniej na 30 minut przed jego zamknięciem.

Ceny biletów:

 • bilet wstępu normalny – całe Muzeum – 12 zł
 • bilet wstępu normalny – 1 kondygnacja/wystawa czasowa – 4 zł
 • bilet wstępu ulgowy – całe Muzeum – 9 zł
 • bilet wstępu ulgowy – 1 kondygnacja/wystawa czasowa – 3 zł
 • bilet wstępu rodzinny (do 5 osób, w tym min. 2 dorosłych + 2 dzieci) – 30 zł
 • bilet wstępu dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny: osoba dorosła – bilet ulgowy, dzieci – 1 zł
 • przewodnik dla grupy do 20 osób – 30 zł
 • przewodnik indywidualny – 9 zł
 • bilet wstępu zbiorczy ulgowy – 9 zł/os.
 • lekcja muzealna, warsztaty, prelekcja dla grupy do 25 osób – 50 zł (każda dodatkowa osoba 2 zł)
 • spacer z przewodnikiem dla grupy do 25 osób – 50 zł (każda dodatkowa osoba 2 zł)
 • bilet wstępu specjalny – 1 zł
 • w piątki wstęp bezpłatny na wystawy stałe (wystawy czasowe biletowane)

Informacji udziela sekretariat Muzeum: tel. 52 357 58 73

Serdecznie zapraszam do zwiedzania tej bardzo ważnej placówki kulturalnej na Kujawach w imieniu dyrektora oraz pracowników muzeum.

Damian Rybak

FOTOGALERIA z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Udostępnij innym na profilach społecznościowych, jeśli przeczytałeś do końca, a nie tylko początek.

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, za co z góry dziękuję.

O Muzeum w Inowrocławiu możesz także poczytać w przewodniku mojego autorstwa – “SKARBY REGIONU: Strzelno, Mogilno, Inowrocław i okolice”, zobacz również pozostały mój dorobek wydawniczy.

O Muzeum im. Jana Kasprowicza, atrakcjach Inowrocławia i okolicy, perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też muzeach i izbach regionalnych będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

UWAGA! UWAGA! UWAGA!

Na moim portalu możesz zupełnie za darmo, opisać i zareklamować muzeum z Twojej miejscowości (zarówno prywatne, państwowe, diecezjalne, należące do stowarzyszeń i grup wyznaniowych [*wyjątek muzea dla osób powyżej 18+, gdyż portal czytają także dzieci szkolne]). Możesz to zrobić sam lub poprosić o to mnie. Mile widziane są muzea: narodowe, historyczne, archeologiczne, sakralne, techniki i sztuki, przyrodnicze i geograficzne, okręgowe i regionalne, biograficzne, etnograficzne i skanseny, izby pamięci, martyrologiczne, wojskowe, sportowe i inne… Jeśli jesteś zainteresowany promocją swojego dziedzictwa skontaktuj się z redakcją w celu uzgodnienia szczegółów.

W aktualnościach mogę również umieścić informację o wystawie lub innym wydarzeniu kulturalnym.