Zaproszenie na koncert.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny przy współpracy z Parafią pw. Św. Trójcy w Strzelnie zaprasza na koncert z cyklu “Z klasyką przez Polskę”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 7 października o godz. 20:15 w Bazylice pw. Świętej Trójcy w Strzelnie (Plac św. Wojciecha 1/1). Koncert jest bezpłatny, zaproszenia można odebrać u Pana Damiana Rybaka – kawiarenka przy Romańskim Muzeum (9:00-17:00, niedziela od 13:00).

“Z klasyką przez Polskę” to cykl koncertów (rocznie około 100-150) odbywających się w całej Polsce. W programie klasyczna muzyka kameralna w wykonaniu najwybitniejszych polskich muzyków takich jak Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka, ale również przedstawicieli młodszego pokolenia polskich artystów: Marcina Zdunika, Aleksandra Dębicza, Poilsh Violin Duo i wielu innych. Ideą jest docieranie z koncertami do miejscowości, w których mieszkańcy nie mają możliwości uczestniczenia w koncertach tego typu. Najmniejszych miejscowości; sołectw, wsi, miasteczek. Chcemy pokazać, że muzyki kameralnej nie należy się bać. Projekt jest realizowany przez Polski Impresariat Muzyczny, który otrzymał na ten projekt pieniądze od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wojciech Niedziółka (skrzypce) jest tegorocznym absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie prof. Łukasza Błaszczyka, u którego od jesieni 2022 roku będzie kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Skrzypek jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, w tym zdobywcą: I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Nałęczów i skrzypce, II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszaitis w Gdańsku, Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Young Paganini w Legnicy. Był także finalistą International Louis Spohr Competition for Young Violinists w Weimarze (2019). 

Występował jako solista z towarzyszeniem takich orkiestr, jak Slovak Sinfonietta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Sinfonia Iuventus, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Polish Camerata, czy Sinfonia Baltica. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w ramach programu Prezentacje oraz Penderecki Youth Orchestra – młodzieżowej orkiestry kameralnej skupiającej najwybitniejszych młodych muzyków z całej Polski. Uczestniczył w programach Morninside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Jest także uczestnikiem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Michał Francuz (fortepian) to pianista, kameralista, pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku dziewięciu lat. Studiował w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego. Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi. Znany jest publiczności Polski, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Danii, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czech, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji i Stanów Zjednoczonych. Pianista regularnie współpracuje m. in. z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną  Filharmonii w Szczecinie, Orkiestrą Feel Harmony, Operą Bałtycką, czy Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Artysta występował na Międzynarodowym Festiwalu Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Międzynarodowym Festiwalu Les Folles Journes – Chopin Open w Warszawie, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej i wielu innych. Inaugurował recitalem fortepianowym Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Antoninie, wielokrotnie koncertował w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wśród jego projektów koncertowych szczególnie ambitnym przedsięwzięciem było wykonanie wszystkich koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena w ciągu dwóch dni.

Informacja prasowa

Plakat, Polski Impresariat Muzyczny.