22-metrowa wieża widokowa w Paprotni. Fot. Damian Rybak.

W Polsce w ostatnich latach bardzo popularne są spacery w chmurach czy też koronach drzew. Każdy chciałby chociaż przez chwilę pobujać w obłokach i oderwać się od szarej rzeczywistości. Takie atrakcje zapewniają wieże widokowe, których przybywa, szczególnie w Wielkopolsce. W regionie konińskim są dwa takie punkty widokowe.

Jednym z nich jest 22-metrowa Wieża widokowa „Paprotnia” – położona w gminie Krzymów, oddalona ok. 10 km na wschód od Konina. Wieża została oddana do użytku turystów i mieszkańców regionu 1 kwietnia 2015 r. Podstawa konstrukcji znajduje się na szczycie wzgórza o wysokości ok. 118 m n.p.m. Wieża wykonana jest ze stali i drewna. Główna konstrukcja stalowa opiera się na czterech nogach i zwieńczona jest tarasem widokowym w kształcie okręgu. Natomiast klatka schodowa, pokrycie dachu i bariery ochronne zostały wykonane z drewna. Taras widokowy znajduje się na wysokości 18 metrów, aby na niego wejść trzeba pokonać 105 stopni. 

Podobnie jak z wieży widokowej na Złotej Górze, również tutaj roztaczają się wspaniałe widoki. Przy ładnej pogodzie, przy dobrej widoczności, z wieży można zobaczyć okoliczne miejscowości (Paprotnię, Krzymów, Stare Paprockie Holendry, Genowefę) a także oddalone wiele kilometrów budowle: Bazylikę w Licheniu, elektrownie w Koninie i Turku i wiele innych miejsc. Przypuszczam, że zachody lub wschody słońca są przepiękne…

Na tarasie widokowym. Fot. Damian Rybak.

Do wieży „Paprotnia”łatwo dojechać zarówno autem jak i rowerem, w jej bliskim sąsiedztwie znajdują się tory do jazdy quadami. Nieopodal jest zadaszona altana z kilkoma ławeczkami i miejscem na piknik; jest też niewielki plac zabaw dla dzieci i siłownia na wolnym powietrzu. Punkt widokowy znajduje się przy DK nr 92, między Koninem a Kołem (trzeba zjechać w lewo w ul. Piaskową – GPS: 52.17587, 18.41571).

Wieża widokowa w Paprotni kosztowała wtedy ok. 300 tysięcy PLN. Połowę kwoty wyłożyła gmina Krzymów, a drugą połowę pozyskano ze środków unijnych. Wstęp na wieże i parking jest całkowicie bezpłatny.

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy, które warto zobaczyć:

Damian Rybak

Fotogaleria – wieża widokowa w Paprotni oraz krajobraz z tarasu widokowego:

Krótki film, promujący wieżę w Paprotni znajdziesz na naszym fanpage dziedzictworegionu.pl na Facebooku – cz.1, cz.2.

Wkrótce kolejne dwory i pałace, muzea, romantyczne parki, pomniki przyrody, zabytkowe kościoły, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo 😉 bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉

Polecamy korzystanie z usług przewodnickich oferowanych przez PTTK Oddział w Koninie, a szczególnie Kol. Beatę, Grażynę, Darka, Wandę i Irka.