Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Pieraniu. Fot. Damian Rybak.

Zarząd Oddziału PTTK im. Antoniego Słowińskiego w Strzelnie zaprasza na wycieczkę krajoznawczą do Sanktuariów Maryjnych w Pieraniu i Ostrowąsie, oraz do najbardziej znanego w Polsce uzdrowiska w Ciechocinku. Wyjazd autokarowy odbędzie się w czwartek 22 lipca o godz. 8:00 z Placu Św. Wojciecha.

Program wyjazdu:

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Pieraniu. W maleńkiej wsi Pieranie (gmina Dąbrowa Biskupia), w dolinie Bachorzy, niedaleko Inowrocławia i Kruszwicy znajduje się jedna z największych i najpiękniejszych w Polsce drewnianych świątyń. Świątynia zbudowana w konstrukcji sumitkowo-łątkowej jest prawdziwym cudem architektury drewnianej, zaskakuje i olśniewa nie tylko wielkością (33 m długości, 25 m szerokości, 20 m wysokości), ale również stylem, smakiem i pięknem. Wewnątrz pierańskiego sanktuarium, zwanego Kujawską Częstochową na uwagę zasługuje drewniany, pozłacany ołtarz główny z 1732 r., w którym znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej Łaskawej, wzorowany się na obrazie Matki Bożej Śnieżnej (zwanej Zwycięską – Salus Populi Romani), znajdującym się w rzymskiej bazylice Sancta Maria Magiore…

Sanktuarium Maryjne w Ostrowąsie niedaleko Konecka w diecezji włocławskiej. Miejsce to jest celem licznych pielgrzymek, w szczególności dla wiernych, którzy borykają się z problemami rodzinnymi, małżeńskimi i macierzyńskimi. Cudowny obraz umieszczony jest w ołtarzu kościoła pw. Narodzenia NMP, który wybudowano w latach 1914-1921. Natomiast pierwsza wzmianka o Ostrowąsie pochodzi z 1185 r., kiedy miejscowość wymieniona jest jako własność norbertanek z Płocka. Cudowny obraz malowany jest farbami olejnymi na płótnie, przytwierdzony do deski modrzewiowej, ukazuje Madonnę zwróconą ku wiernym i trzymającą oburącz Dzieciątko Jezus. Na przykościelnym placu znajduje się unikalna droga różańcowa, która składa się z dwudziestu stacji przedstawiających sceny biblijne dotyczące życia i śmierci Jezusa Chrystusa. Niedaleko znajduje się pomnik Jana Pawła II, idącego w kierunku Sanktuarium, jest to wotum dziękczynne z okazji Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa.

Trzecim przystankiem będzie Ciechocinek – jedno z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na klimat tego miasteczka i wyjątkowe atrakcje. Do najciekawszych atrakcji należą: zabytkowe tężnie ustawione w kształcie podkowy, Park Zdrojowy  utrzymany w stylu angielskim z muszlą koncertową i słynną fontanną Jaś i Małgosia, fontannę o nazwie Grzybek (wypływająca z niej woda solankowa pochodzi z głębokości aż 420 metrów), Łazienki Główne – najstarszy zakład przyrodoleczniczy w Polsce zbudowany w 1849 r., Pijalnia Wód Mineralnych w Parku Zdrojowym z 1882 r., oraz Cerkiew Prawosławna w Ciechocinku pod wezwaniem Św. Michała Archanioła z 1894 r. – zbudowana z polecenia wojska rosyjskiego w celu pokrzepienia serc żołnierzy. W Ciechocinku jest sporo zabytków i atrakcji, na które zapewne zabraknie czasu by wszystkie zobaczyć, m.in. Dworek Prezydenta RP.

Gorąco zapraszam w imieniu organizatorów do tego wyjazdu. Szczegóły umieszczone są plakacie poniżej. Zapisy telefoniczne lub internetowe.

Damian Rybak