Fot. Dom Kultury w Strzelnie.

Szanowni Państwo, przesyłamy wieści z półkolonii artystycznych Lato w teatrze, które rozpoczęły się w poniedziałek 5 lipca, a dziś są niemal na półmetku. Tytuł tegorocznej edycji projektu to „Wyobraźnia czyni cuda!”.

Dwudziestka czwórka dzieci w wieku 8-12 lat spotyka się codziennie w Domu Kultury w Strzelnie i w Ogrodach Norbertańskich, by wspólnie poszukiwać lekarstwa na ekranozę (łacińska nazwa to ecranosis multiplex). Jest to choroba charakteryzująca się zbyt długim przesiadywaniem przed ekranem komórki, komputera albo telewizora. Ekranoza sieje spustoszenie wśród mieszkańców Strzelna. Ludziom zanikają m.in. umiejętności rozmowy i zabawy, czytania książek i budowania przyjaźni. Jednak banda dzielnych dzieci spieszy im na ratunek i poszukuje przepisów na stworzenie rzeczywistości podwórkowo-ogrodowej, w której ekranoza ginie.

W trakcie pierwszego tygodnia dyskutowaliśmy burzliwie nad powodami i efektami choroby. Poszukiwaliśmy też na nią lekarstwa, o którym wiedzą najwięcej bajkowe i magiczne zwierzęta. Dzieci rozwijały swoją kreatywność m.in. poszukując zwierząt mocy, wymyślając ich niezwykłe cechy i umiejętności. „Wymyśliłem bagnognoja, który mieszka w bagnie i wygląda jak drzewo. Ale jak się przyjrzysz to widać jego zęby i płetwy. Potrafi być niewidzialny” – mówi dziewięcioletni Jaś, który zainspirował się literackim Bestiariuszkiem.

Dzieci samodzielnie przygotowały plakat teatralny, stworzyły animacje poklatkowe, fragmenty scenariusza spektaklu oraz pierwsze instrumenty muzyczne. To one są autorami wpisów w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Domu Kultury. Codziennie mamy też innego redaktora dnia.

Już w przyszłą sobotę 17 lipca od godz. 11:00 Ogrody Norbertańskie przemienią się w Magiczną Dżunglę Norbertańską i Krainę Kreatywności. O programie finału półkolonii opowiedzą Państwu same dzieci podczas dziecięcej konferencji prasowej, która odbędzie się we wtorek 13 lipca o godzinie 11:00, na którą już dziś gorąco zapraszamy.

Fot. Dom Kultury w Strzelnie.

UWAGA ZMIANA MIEJSCA FINAŁU PÓŁKOLONII

Szanowni Państwo informujemy, że ze względu na warunki pogodowe finał półkolonii artystycznych Lato w teatrze odbędzie się w Domu Kultury w Strzelnie (ul. Gimnazjalna 26) jutro, w sobotę 17 lipca o godz. 11:00. 
W stworzonej przez dzieci Krainie Kreatywności będzie można pokonać ekranozę [łac. ecranosis multiplex – choroba związana z nadmiernym spędzaniem czasu przed ekranami komórek, komputerów i telewizorów].

To miejsce, w którym będzie można:

  • zobaczyć przedstawienie teatralne przygotowane przez dzieci, 
  • posłuchać fantastycznego koncertu, 
  • zażyć muzycznych zabiegów i zabaw w sanatorium dźwiękowym, 
  • stworzyć swoje zwierzę mocy, maskę oraz biżuterię, czyli najlepsze narzędzia do walki z ekranozą,
  • zaprojektować roślinne kojące obrazy,
  • oraz posmakować bankietowych smakołyków.

Przewodnikami po Krainie Kreatywności będą dzieci.

Więcej o Lecie w teatrze w Strzelnie na:

https://www.facebook.com/DomKulturywStrzelnie

https://dkstrzelno.pl/wyobraznia/

Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Informacja prasowa

Fotorelacja z zajęć, które odbyły się dotychczas w Ogrodach Norbertańskich i Domu Kultury.

Krótki filmik z siódmego dnia zajęć zobaczysz TUTAJ.

OPIS PROGRAMU Lwt

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.

Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2021 organizują: 

W ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie; Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA  w Krakowie + Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca; Stowarzyszenie Teatr Okno + Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu; Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum” + Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie”; Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie + Ośrodek Kultury w Będzinie; Teatr Lalek PLECIUGA + Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim; Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja OnWater.pl

W ramach modułu LATO W TEATRZE A la teatr; Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo; Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej; Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu; Dom Kultury w Kraśniczynie; Dom Kultury w Strzelnie; Fundacja Ditero; Fundacja KONTRA/BANDA; Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich; Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia-Kraina Kreatywności; Fundacja Studio TM; Fundacja Teatr Latarnia; Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – “Teatrikon”; Fundacja Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych STREFA INTEGRACJI; Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego; Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach; Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowsku; Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach; Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe; Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteka Publiczna w Kwilczu; Miejski Dom Kultury w Bełżycach; Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku; Miejskie Centrum Kultury w Piaskach; Muzeum Powstania Warszawskiego; Nałęczowski Ośrodek Kultury; Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta; Pałac Kultury Zagłębia; Słupski Ośrodek Kultury; Stowarzyszenie “Do korzeni”; Stowarzyszenie K.O.T.; Stowarzyszenie Łazarz – Zakorzenieni w Tradycji; Stowarzyszenie Smak Przygody; Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie; Terra Artis Lanckorona.

Informacja prasowa.