Warto sobie zarezerwować czas 15 sierpnia br od godz. 12:00. Parafia św. Bonawentury w Pakości (Dom Zakonny Braci Mniejszych Franciszkanów),  Fundacja „Kalwaria Pakoska”, oraz Ośrodek Kultury i Turystyki w Pakości serdecznie zapraszają na festyn na Kalwarii Pakoskiej.

Rozpoczęcie o godz. 12:00 Mszą świętą Odpustową przy Kaplicy Wniebowzięcie NMP (dla duszy)

Godz. 13:00 przy Ośrodku Kultury – początek Rajdu rowerowego na trasie Pakość – Kościelec – Ostrowo – Pakość. Zakończenie Rajdu około 15:00 w Parku Kulturowym przy fontannie. Zapraszamy rodziny, dzieci, młodzież, dorosłych.

Fontanna w Parku Kulturowym “Kalwaria Pakoska”. Fot. Damian Rybak.

W Parku Kulturowym przy fontannie:      

  • Godz.  15:00  – wystąpi  zespół The Pearls z Pakości,
  • Godz. 15:00 – 17:00 – Gra terenowa na terenie Parku Kulturowego. Zapraszamy do udziału dzieci, młodzież oraz rodziców z dziećmi,
  • Godz. 16:00 – zwiedzanie Kalwarii Pakoskiej z przewodnikiem (ok. 60 minut). Zbiórka przy fontannie.

Na scenie:   

  • Godz. 16:00  – występ kwartetu smyczkowego Infinito Quartet,
  • Godz. 17:00 – recital Klaudii Olszówki,
  • Godz. 18:00 – pieśni z repertuaru Bułata Okudżawy, Włodzimierza  Wysockiego, Żanny Biczewskiej oraz ballady żeglarskie w wykonaniu duetu Dominika Żukowska i Andrzej Korycki.

Dodatkowe atrakcje: wystawy plenerowe, gastronomia, darmowy plac zabaw dla dzieci.

Organizator Festynu: Fundacja „Kalwaria Pakoska”.
Współorganizatorzy: 
Ośrodek Kultury i Turystyki w Pakości i Dom Zakonny Braci Mniejszych Franciszkanów w Pakości.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

“Kujawska Jerozolima” w Pakości – trasa Drogi Krzyżowej wytyczona na podstawie wskazówek Christiana Andrichomiusa, zakonnika z Delft. Fot. Damian Rybak.

Kalwaria Pakoska nazywana Kujawską Jerozolimą jest jedynym na Kujawach i w Wielkopolsce żywym pomnikiem wiary i kultu Męki Pańskiej. Początki drugiej, po Zebrzydowskiej kalwarii w Polsce sięgają 1628 r., kiedy ziemię pod budowę podarowała rodzina Działyńskich. Z tego czasu zachowały się jedynie dwie kaplice: Wniebowzięcie NMP i Judasz, pozostałe z 25 kaplic (24 + kościół Ukrzyżowania) powstały na przełomie XVII i XVIII w. Trasę Drogi Krzyżowej wytyczono na podstawie wskazówek Christiana Andrichomiusa, zakonnika z Delft, odwzorowując pagórkowate szlaki jerozolimskie. Artykuł na temat Kujawskiej Kalwarii już wkrótce na portalu dziedzictworegionu.pl, zatem czytajcie Państwo informacje o dziedzictwie Kujaw, Pałuk i Wielkopolski na bieżąco.

Informacja prasowa

oraz Damian Rybak

Szczegóły festynu znajdują się na plakacie poniżej:

Czytaj także: Jezioro Pakoskie – kąpieliska w Pakości i Janikowie.