Źródło Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

Już w najbliższą sobotę w Biskupinie rozpocznie się największy i najbardziej znany w Polsce Festyn Archeologiczny. Wydarzenie wraca na Szlak Piastowski i Pałuki po roku przerwy spowodowanej pandemią covidową. XXVI Festyn potrwa tym razem krócej, przez cztery dni, do wtorku 14 września, jednak nie zabraknie wielu atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zadbało by nikt się nie nudził, w tym roku tradycyjnie będą bitwy wojów, pokazy sokolników, historyczny stand–up, koncerty, czy konne pokazy kaskaderskie.

“Powrót do przeszłości” – to hasło przyświeca XXVI edycji Festynu Archeologicznego, który od lat organizowany jest w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Wracamy do przeszłości na kilka sposobów – w tym archeologicznym znaczeniu, prezentując kultury i dokonania z przeszłości, ale także wracamy po trudnym, pandemicznym roku przerwy.

XXVI Festyn Archeologiczny to tradycyjnie program wypełniony atrakcjami. Zabierzemy was w przeszłość odległą, do epoki kamienia, czasów łowców i zbieraczy oraz pierwszych rolników. Odwiedzimy metalurgów z epoki brązu, bursztynnika, poznamy tajniki pracy tkaczek i farbiarek oraz odwiedzimy pracownię garncarza. Wioskę piastowską na czas festynu we władanie wezmą rzemieślnicy, którzy pokażą, w jaki sposób dawniej wytwarzano wyroby ze skóry, tkanin, biżuterię i zdradzą niektóre tajniki swojej pracy.

Festyn Archeologiczny to przede wszystkim okazja do poznania przeszłości w jej wielu odsłonach, nie tylko od strony rzemieślniczej, ale również militarnej czy popularnych dawniej rozrywek.

Do walki na polu bitwy staną wojownicy wczesnośredniowieczni. Można też będzie obejrzeć pokaz sokolniczy ptaków drapieżnych, których niegdyś powszechnie używano do polowań. Swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentują kaskaderzy konni, a jeśli macie ochotę do tańca, to w sobotę zapraszamy na koncert zespołu “Żywiołak” i koncerty grupy “Daj Ognia” oraz Zespołu Muzyki Dawnej “Huskarl”.

Wszystkie punkty festynowego programu skierowane są do osób w różnym wieku, jednak przygotowaliśmy też specjalne atrakcje dla najmłodszych odbiorców.

W strefie dziecięcej znajdzie się Zagroda kmiecia, w której można będzie zobaczyć dawniej używane przedmioty codziennego użytku, spróbować swych sił w mieleniu mąki na żarnach obrotowych czy… urządzić pranie z użyciem tary.

Na czas Festynu Zagroda Wisza zamieni się w Wioskę Ginących Zawodów, w której będą odbywać się warsztaty rękodzielnicze, a także będzie można obejrzeć narzędzia, jakimi posługiwali się kołodziej i bednarz. Chętni będą mogli także spróbować swych sił w “średniowiecznym paintballu” – strzelaniu z łuku czy przenieść się w przeszłość za pomocą gogli VR. W weekend dzieci będą też miały okazję wypróbować zabawkę systemową PLAYMOBIL.

Powracamy do przeszłości, a wszystkie atrakcje będą podane w sposób bezpieczny, z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

Szczegółowy program, mapę atrakcji, ceny biletów i inne informacje na temat festynu znajdziesz – TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Informacja prasowa

Źródło

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Ps. Jeśli posiadasz zdjęcia z wcześniejszych festynów, możesz podzielić się nimi z redakcją, a podpiszemy je i umieścimy w specjalnej fotogalerii prezentującej historię najciekawszych festynów archeologicznych w regionie … powróćmy do przeszłości, zdjęcia można wysyłać na adres redakcji – dziedzictworegionu@gmail.com.