To na tym jeziorze, niedaleko od Barcina wielokrotnie odbywały się regaty. Fot. Damian Rybak.

Skończyły się wakacje, ale nie kończy się nasza wędrówka po pięknej Polsce, magicznych Kujawach, Pałukach i Wielkopolsce. Na naszym portalu będziemy podróżować kulturowymi szlakami, zwiedzać niezwykłe zabytki, poznawać fenomen pereł architektury, cuda ekologicznie czystej natury, zwyczaje i tradycje regionalne.

Z naszymi czytelnikami wspólnie będziemy odkrywać: tajemnice dworów i pałaców (niekiedy zachowane relikty zamków), ciekawostki i zagadki historii, dziedzictwo sakralne i zabytkowe świątynie, artefakty archeoturystyki, nie zabraknie informacji dotyczących pamięci i tożsamości narodowej, oraz skarbów kultury tysiącletnich dziejów ziem i władców piastowskiej potęgi.

Jeziora i rzeka Noteć atutem przyrodniczym Pałuk

Autor tego artykułu zabiera nas dzisiaj na Pałuki. Walorem turystycznym tej krainy są oczywiście liczne zabytki, szczególnie te które znajdują się na Szlaku Piastowskim, ściśle związane z początkami państwa polskiego. Niewątpliwie atutem przyrodniczym, który przyciąga turystów na Pałuki są liczne jeziora i rzeki. Większość jezior stwarza dogodne warunki do uprawiania turystyki wodnej i sportów: kajakarstwa, żeglarstwa i windsurfingu. Prężnie działają tu pałuckie kluby żeglarskie, oraz koła i związki wędkarskie. Jednym z atrakcyjniejszych szlaków wodnych na obszarze Pałuk jest rzeka Noteć (zaliczana do najdłuższych rzek w Polsce – 389 km) i zlokalizowane na jej ciągu jeziora.

Naszą dzisiejszą wyprawę kajakową lub rowerem wodnym rozpoczniemy w Barcinie, ze Stanicy Żeglarskiej „NEPTUN” w kierunku jeziora Wolickiego. By dopłynąć do jeziora musimy przepłynąć Notecią odcinek ok. 3 km. Jezioro to charakteryzuje owalny kształt (długość ok. 2,3 km, szerokość 1,4 km), powierzchnia zwierciadła wody 243,5 ha (inne źródło podaje 237,5 ha) przy maksymalnej głębokości 15,4 m. Zwierciadło wody położone jest na wysokości ok. 75,0 m n.p.m. Najgłębszy obszar zajmuje niecałe 10% powierzchni dna, a jego największa część nie przekracza 5 m głębokości.

W oparciu o badania przeprowadzone w ostatnich latach, wody jeziora zaliczono do wód pozaklasowych i poza kategorią podatności na degradację (ma to zapewne związek ze ściekami komunalnymi i przemysłowymi odprowadzanymi do Noteci).

Serdeczne podziękowania dla Marcina i Justyny za możliwość zrobienia zdjęć na trzech jeziorach. Fot. Gabriela Rybak.

Ostoja ptactwa wodnego, objęta ochroną gatunkową

Obszar jeziora i przylegającej Noteci stanowi idealne miejsce lęgowe dla licznych gatunków ptaków. Zobaczymy tu: kaczki cyranki, gęgawy, płaskonosy, błotniaka stawowego, łabędzie, oraz inne klasyczne ptaki z obszarów łąk i torfowisk. W okolicach połączenia z Jeziorem Kierzkowskim i ujściem Noteci do Jeziora Wolickiego występują żurawie i czaple siwe – ptaki objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Nad powierzchnią wód jeziora znajdują się dwa mosty: drogowy (żelbetowy) w Pturku i kolejowy łączący przesmyk z Jeziorem Kierzkowskim. Jeśli chcemy przepłynąć pod tym drugim musimy zachować szczególną ostrożność (dotyczy to głównie żaglówek), gdyż szerokość przęsła wynosi 7,3 m a prześwit 4,2 m.

Sport zarówno latem i zimą: żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo oraz żeglarstwo lodowe

Jezioro Wolickie ze względu na doskonałe walory naturalne i predyspozycje do łatwego tworzenia się dużych fal, jest dobrym miejscem do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu oraz żeglarstwa lodowego. Odbywają się tutaj cyklicznie regaty żeglarskie o różnej randze i zasięgu terytorialnym, największą popularnością cieszą się wojewódzkie regaty o puchar Neptuna, które organizuje klub żeglarski z Barcina. Wydarzenie ma nie tylko charakter rekreacyjny. Białe żagle na tafli jeziora Wolickiego robią ogromne wrażenie, przyciągają wzrok nie tylko mieszkańców regionu, także turystów i przypadkowych przyjezdnych. To również impreza o charakterze promującym gminę Barcin, a także zachęta do aktywnego wypoczynku na wodzie, czynnej rekreacji oraz zdobywania żeglarskich uprawnień i patentów. Inauguracja regat przeważnie odbywa się na plaży przy ośrodku wypoczynkowym w Pturku.

Wędkarstwo

Jezioro stwarza doskonałe warunki do wędkowania: dozwolone jest ono zarówno z brzegu a także z łodzi. Z brzegu jest to utrudnione przez silnie rozwiniętą roślinność (trzcinowiska), miejsca do wędkowania dostępne są od strony łąk, które dochodzą do łagodnych brzegów jeziora od wschodu i zachodu. Zbiornik bogaty jest w leszcze i płocie, ale nie brakuje innych gatunków ryb słodkowodnych, od ryb białych po drapieżne, które również nielicznie występują. Wody jeziora Wolickiego dzierżawi Gospodarstwo Rybackie Łysinin sp z o.o. (obwód rybacki na rzece Noteć – Nr 7). Do akwenu przylegają tereny wysoczyzny moreny płaskiej i falistej, gdzie na terenach gliniastych ukształtowały się gleby brunatne wykorzystywane rolniczo. W miejscowości Pturek usytuowana jest prywatna plaża z pomostem i kąpieliskiem, oraz ośrodek wypoczynkowy. Miejscowości w bezpośrednim sąsiedztwie akwenu to: Pturek, Młodocin, Wolice i Knieja.

Akwen jest idealnym miejscem do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. Fot. Damian Rybak.

Stanica wodna w Barcinie

Doskonałym miejscem na rozpoczęcie tej wodnej przygody z akwenem Wolickim jest Stanica Żeglarska NEPTUN w Barcinie, gdzie można skorzystać z pola namiotowego z wyznaczonym miejscem na ognisko oraz sanitariatów (toalety, prysznice). Stanica posiada także zaplecze warsztatowe do drobnych napraw uszkodzeń sprzętu wodnego, powstałych podczas rejsów czy spływów kajakowych. W pobliżu, po drugiej stronie stanicy znajduje się nowoczesny plac zabaw.

Mam nadzieję, że zainteresowałem Państwa i zachęciłem do poznania walorów przyrodniczych tego regionu Pałuk. W kolejnych częściach zaprezentuję walory innych jezior położonych na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce. Szczególnie jeśli prowadzimy obserwację flory i fauny od strony wody a nie lądu…

Warto zobaczyć, czyli atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Damian Rybak

Fotogaleria: zdjęcia z tafli jeziora a konkretnie z motorówki Stanicy Żeglarskiej „NEPTUN”:

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Czytaj także:

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów znad Jeziora Wolickiego z dawnych lat XX wieku… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉