Jezioro Ostrowskie, od strony Ostrowa to oaza ciszy i spokoju, idealne miejsce na letnie wakacje. Fot. Damian Rybak – 2022 r.

Ostrowo to dosyć duża wieś położona 10 km na południowy zachód od Strzelna, pomiędzy Cienciskiem, Przyjezierzem i Bielskiem, nad północnym brzegiem Jeziora Ostrowskiego, w kompleksie Lasów Miradzkich. Wieś wzmiankowana w bulli papieskiej Celestyna III z 1193 r. jako własność norbertanek ze Strzelna. Dzisiejsze Ostrowo stanowi doskonałą bazę wypadową na wycieczki rowerowe (przebiega tu Szlak Rowerowy wokół Jeziora Ostrowskiego) czy zwiedzanie romańskich zabytków w pobliskim Strzelnie i Mogilnie.

We wsi i okolicy znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych, obok rolnictwa zaczyna dominować rekreacja, wypoczynek i turystyka. Dzisiaj zajmiemy się najciekawszą atrakcją przyrodniczą tego miejsca czyli jeziorem. Nad akwen przybywa dużo wczasowiczów i miłośników sportów wodnych oraz kąpieli pomimo, że kąpieliska w Ostrowie są niestrzeżone, a w dodatku głębokie i niebezpieczne.

Jezioro Ostrowskie jedno z najczystszych jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim, raj dla wędkarzy. Fot. Damian Rybak – 2022 r.

Jezioro Ostrowskie – czwarte co do wielkości jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, należy ono do zlewni Kanał Ostrowo-Gopło-Noteć i położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim w Obszarze Chronionego Krajobrazu Lasów Miradzkich. Jezioro polodowcowe typu rynnowego o powierzchni 314,5 ha, długości 6,6 km, natomiast maksymalna głębokość sięga 35,1 m (średnia 9,9 m), co daje 31242,9 tys. m3 wody (dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy – 2012 r.). Przez ostatnie lata te liczby znacznie spadły.

Wody w jeziorze ubywa z roku na rok.

Obecnie powierzchnia lustra wody i poszczególne rozmiary są dużo mniejsze, gdyż linia brzegowa cofnęła się o kilka, a nawet kilkanaście metrów, spowodowane jest to odkrywkowym wydobyciem węgla brunatnego w okolicach Ślesina (Zagłębie Konińskie). Jezioro Ostrowskie składa się z dwóch odrębnych części. Część zachodnią stanowi długa, prawie 7 km wąska rynna z serią przegłębień oddzielonych podwodnymi progami, której otoczenie stanowi zwarty kompleks leśny. Natomiast część wschodnia jest rozleglejsza, ma urozmaiconą rzeźbę dna i posiada szeroką partię litoralu porośniętego przez łąki ramienicowe. Nad tą częścią jeziora położone jest Przyjezierze z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi i piaszczystymi plażami.

Jezioro Ostrowskie, wody niestety ubywa z roku na rok, kąpieliska w Ostrowie są niestrzeżone, a w dodatku głębokie i niebezpieczne. Fot. Damian Rybak – 2022 r.

Czysta woda, ichtiofauna i zezwolenia wędkarskie.

Naturalne warunki jeziora kwalifikują je do II kategorii podatności na wpływy degradacyjne. Stan czystości wody dla całego jeziora odpowiada II klasie. Jakość wód jest jednak wyraźnie zróżnicowana w poszczególnych częściach – na pograniczu III/II klasy w części zachodniej, oraz na granicy II/I klasy czystości w części wschodniej. Czysta woda oraz zasobność w ryby powoduje, że jest to prawdziwy raj dla wędkarzy, szczególnie każdego spinningistę ucieszy fakt złapania sporego okazu szczupaka. Jezioro to zawsze słynęło z dużego rybostanu, można złowić także leszcza, okonia, węgorza. Drobnych ryb jest sporo, najwięcej sieji, uklei i płoci, które dorastają do większych rozmiarów. Niestety, w ostatnim czasie zmniejszyła się populacja wielu ryb, a w latach 80tych odławiano sporo ton tołpygi i pstrąga. Aktualne zezwolenia wędkarskie na Jezioro Ostrowskie i Przyjezierze można wykupić w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu.

Wokół Jeziora Ostrowskiego przebiega szlak rowerowy, z którego wiele osób chętnie korzysta. Fot. Damian Rybak – 2022 r.

Dominującym elementem środowiska naturalnego wokół Jeziora Ostrowskiego są lasy, stanowiące pozostałość dawnej puszczy porastającej obszar Polski. Na ich terenie występuje szczególne bogactwo flory i fauny, liczne torfowiska oraz tereny wodno-leśne, przyciągające nie tylko przyrodników czy ornitologów, ale także liczne rzesze turystów. Wśród drzew dominuje sosna pospolita, porastająca suche gleby piaszczyste, która zajmuje łącznie 67 % powierzchni oraz dąb szypułkowy (20,5 %). Ponadto występuje: buk, klon, brzoza, olcha, olsza czarna, wiąz, daglezja zielona, jodła, świerk, jesion, klon, oraz grab.

Rezerwat czapli siwej.

Rezerwat częściowy Czapliniec Ostrowo został utworzony w 1977 r. w celu zachowania miejsc lęgowych czapli siwej. Ogólna powierzchnia rezerwatu wynosząca 13.89 ha – w całości stanowi powierzchnię leśną i zasługuje na szczególną ochronę ze względu na znajdujący się tam drzewostan, m.in. z przeszło dwustuletnimi sosnami (ok. 220 lat). Czapla siwa (Ardea cinerea) – gatunek dużego ptaka wodnego zamieszkującego Rezerwat Czapliniec. Jest to ptak dzienny, ale najbardziej aktywny o świcie i o zmierzchu. Widywana najczęściej jako pojedynczy osobnik wypatrujący zdobyczy.

Czapla siwa (Ardea cinerea) uchwycona w locie – Rezerwat Czapliniec. Fot Paweł Kaczorowski.

Ciekawostki:

Na północno-wschodnim brzegu jeziora zlokalizowano grodzisko typu wklęsłego – grodzisko zamykające wałem ziemnym wewnętrzną, silnie wgłębioną kotlinkę.

W miejscowości warto zobaczyć kilka ciekawych zabytków, miejsc i atrakcji:

  • Zabytkowy, drewniany wiatrak „koźlak”,
  • Neoromański, ceglany kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • Dwór parterowy z 1928 r., zbudowany na planie prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem z piętrowym ryzalitem na środku,
  • Stary katolicki cmentarz parafialny z grobem m.in. Karola Jakuba Wiśniewskiego (1821 – 1908), uczestnika „Wiosny Ludów”,
  • Pozostałości cmentarza ewangelickiego po zachodniej stronie jeziora,
  • Obelisk upamiętniający mieszkańców Powiatu Mogileńskiego, którzy zginęli w latach 1939-1947,
  • Krzyże przydrożne, figura Serca Jezusowego, kapliczka św. Floriana, grota Matki Boskiej Fatimskiej.

Damian Rybak

Fotogaleria: Ostrowo – plaża, kąpielisko, jezioro – 2022 r.:

Zobacz film o plaży i kąpielisku w Przyjezierzu, Jeziorze Ostrowskim, bo warto znać ciekawe miejsca na Szlaku Mogileńskim – FILM TUTAJ.

Polecamy i serdecznie zapraszamy na wczasy i odpoczynek w Ostrowie lub Przyjezierzu.

Fotogaleria: Jezioro Ostrowskie – plaża, kąpielisko, akwen, urozmaicona linia brzegowa (2021):

Polecam FILM – wywiad z dr Michałem Wilczyńskim – wpływ kopalni odkrywkowych na wody głębinowe i powierzchniowe.

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

O wyjątkowo czystym Jeziorze Ostrowskim, najważniejszym akwenie w powiecie mogileńskim możesz także poczytać w następujących moich publikacjach:

Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

Większość publikacji można zakupić w Strzelnie (PTTK, Muzeum, Kancelaria parafialna) i innych punktach na Szlaku Piastowskim.

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Czytaj także o innych akwenach, plażach i kąpieliskach:

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów z Ostrowa z dawnych lat XX wieku… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy, szczególnie z Powiatu Mogilno (gm. Strzelno i gm. Jeziora Wielkie) 😉 😉 😉