Stanica wodna i przystań żeglarska nad Notecią w Barcinie. Fot. Damian Rybak.

Barcin to ośmiotysięczne miasto położone nad rzeką Noteć, w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego, etnograficznie wchodzi w skład krainy zwanej Pałukami. Pierwotnie, jako osada powstał prawdopodobnie już w XII w., nazywany był Barthcino, Barczino, Barczyno… (w sumie można doszukać się 15 nazw). Pierwsze wzmianki pisane o Barcinie w źródłach kościelnych pochodzą z lat 1215-1233 (archiwum kościelne w Watykanie), oficjalne nadanie praw miejskich nastąpiło 12 czerwca 1541 r. Dzisiaj dynamiczny rozwój miasta i gminy związany jest z występowaniem pokładów wapienia i margli jurajskich, których eksploatację w kamieniołomach Bielaw, Wapienna i Piechcina rozpoczęto w 1860 r.

W niewielkiej odległości od Barcina funkcjonują dwa kamieniołomy należące do największych tego typu w Europie. Zajmują one obszar po 100 ha, a głębokość wydobycia wapienia sięga nawet ponad 110 m. Obok miasta leży Cementownia Kujawy z wysoką na 165 metrów wieżą (pięknie oświetloną w nocy) z tarasem widokowym, skąd rozciąga się widok sięgający okolic Inowrocławia, Bydgoszczy a nawet Lichenia.

Zabytki, atrakcje turystyczne i przyrodnicze

W samym Barcinie nie ma za dużo zabytków, warto rzucić okiem na: neoromański kościół parafialny pw. św. Jakuba Większego, późno klasycystyczny dwór z poł. XIX w., remizę strażacką – dziś stanica żeglarska (1927 r.), Bank Spółdzielczy (ok. 1900 r.), budynek poczty (pocz. XX w.), mleczarnię (k. XIX w.) i młyn (1900 r.). W miejscowości i najbliższej okolicy nie brakuje jednak atrakcji turystycznych i przyrodniczych. Warto zobaczyć górę św. Wojciecha, stanicę wodną czy też pospacerować wzdłuż Noteci.

Wieża kościoła parafialnego pw. św. Jakuba Większego. Fot. Damian Rybak.

Rzeka Noteć stanowi jeden z bardziej atrakcyjnych szlaków wodnych na Pałukach, jest główną częścią Wielkiej Pętli Wielkopolskiej. Noteć to również jedna z najdłuższych rzek naszego kraju (389 km), rozpoczyna się na południe od Inowrocławia, a kończy wpływając do Warty koło miejscowości Santok (przepływa przez trzy województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i lubuskie). Nowoczesny Barcin stworzył doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych (żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu) i turystyki wodnej. W tym regionie prężnie działają kluby żeglarskie („NEPTUN”), koła i związki wędkarskie.

Stanica wodna przy nabrzeżu Noteci

Wielkimi krokami zbliżają się letnie wakacje szkolne, czas urlopów, więc tym razem zapraszamy wszystkich do stanicy wodnej przy ul. Wyzwolenia 16 w Barcinie, by mile i aktywnie spędzić tam czas. Na terenie dawnego budynku remizy strażackiej – dzisiaj Stanicy Klubu Żeglarskiego „Neptun”, który organizuje państwowe kursy żeglarskie, podczas których można zdobyć patent żeglarza oraz kurs na licencję sternika motorowodnego lub licencję na holowanie narciarza wodnego.

Siedziba Stanicy Wodnej w dawnym budynku remizy strażackiej. Fot. Damian Rybak.

Funkcjonuje tu także wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków, jest plac zabaw dla dzieci, pole namiotowe z miejscem na ognisko, sanitariaty i mini warsztat do naprawy sprzętu wodnego i rowerów. Turyści i mieszkańcy regionu mają tam możliwość wypożyczyć rowery wodne (4 i 6 osobowe), kajaki (1, 2 i 3 osobowe), oraz łódź wiosłową. Dla tych, którzy są bardziej zainteresowani turystyką rowerową, stanica przygotowała bogatą ofertę wypożyczalni sprzętu rowerowego. Dla cyklistów do dyspozycji są: rowery turystyczne, szosowe i miejskie, tandemy, gokardy, rowery dziecięce, rower cargo i trójkołowy, riksze rowerowe, przyczepki rowerowe. Ponadto stanica dysponuje kamizelkami odblaskowymi na rower, kaskami, fotelikami, koszami na bagażnik i na kierownicę, oraz torbami do przewożenia kota lub psa.

W 2015 r. podpisano współpracę pomiędzy sąsiadującymi ze sobą dwoma gminami, przede wszystkim uruchomiona została międzymiastowa wypożyczalnia rowerów i kajaków: Barcin – Łabiszyn i Łabiszyn – Barcin, która funkcjonuje w okresie od maja do września.

Wyruszamy na okoliczne jeziora z Panią Justyną i Marcinem. Fot. Gabriela Rybak.

Stanica i wypożyczalnia pracuje od wtorku do niedzieli (nieczynna w poniedziałki), funkcjonuje w godz. od 14:00 do 19:00, a w soboty i w niedziele w godz. od 11:00 do 19:00. Istnieje możliwość skorzystania z wypożyczalni w innych godzinach i terminach, rezerwacji można dokonywać pod numerem telefonu 784 178 170. 

Ceny za wypożyczenie sprzętu wodnego i rowerowego:

  • Kajak: 8 zł za godz. (40 zł za cały dzień),
  • Rower wodny: 10 zł za godz. (50 zł za cały dzień),
  • Rower szosowy: 4 zł za godz. (20 zł za cały dzień),
  • Riksza rowerowa: 6 zł za godz. (30 zł za cały dzień),
  • Gokart: 4 zł za godz. (20 zł za cały dzień),
  • Kamizela odblaskowa, kask, fotelik dziecięcy, przyczepka rowerowa: za darmo.

Uwaga – posiadacze karty Duża Rodzina dostaną rabat 30%. Oprócz opłat za wypożyczenie sprzętu, trzeba także zapłacić za postój i wodowanie w przystani.

W imieniu braci żeglarskiej z Barcina serdecznie zapraszamy do korzystania z przygotowanych usług. Wkrótce atrakcje, z jakich można skorzystać na okolicznych jeziorach oraz zabytki, które można zwiedzić w najbliższej okolicy.

Damian Rybak

Fotogaleria – stanica wodna i przystań Klubu Żeglarskiego „Neptun”:

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Wkrótce kolejne stanice, przystanie, jeziora, zabytkowe kościoły, architektura drewniana, pomniki przyrody, miejsca związane z archeoturystyką, muzea i regionalne izby, zabytki techniki, dwory i pałace, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów … 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

Zobacz mój całkowity dorobek wydawniczy.
Większość publikacji można zakupić w Strzelnie (PTTK, Muzeum, Kancelaria parafialna) i innych punktach na Szlaku Piastowskim.

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy, szczególnie z okolicy Barcina, Łabiszyna, Pakości i Żnina 😉 😉 😉