Piechcin, “Szmaragdowe Jezioro” – jedyne takie w tym regionie. Fot. Damian Rybak.

Piechcin to fenomenalne miejsce na mapie turystycznej województwa kujawsko-pomorskiego, położone na pograniczu dwóch regionów historyczno-etnograficznych – Kujaw i Pałuk. Miejscowość administracyjnie znajduje się w powiecie żnińskim, w gminie Barcin, zaledwie 17 km od Inowrocławia, 9 km od Barcina i 4 km od Pakości. Ta całkiem duża wieś (ok.  3 tys. mieszkańców) wzmiankowana była już w 1298 r., Piechcin był wtedy własnością Bartosza Przezdrzewica. Następnie w 1362 r. Kazimierz Wielki podarował tą miejscowość Hektorowi z Pakości – podczaszemu brzeskiemu. 

Współczesna miejscowość przyciąga jak magnes wielu turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości, szczególnie miłośników dużych wrażeń, pasjonatów nurkowania, pary ślubne na sesje fotograficzne, a także filmowców, dla których jest to wręcz wymarzona sceneria. Wapienne kamieniołomy w Piechcinie i mieszczący się tu niezwykły akwen do nurkowania, powstały po zalaniu wapiennego wyrobiska, każdego roku jest coraz bardziej popularny w regionie i sąsiednich województwach.

Zakynthos, Chorwacja nad Adriatykiem, Malta? Nie, to Piechcin. Fot. Damian Rybak.

Kamieniołomy i sztuczny akwen niczym zatoka śródziemnomorska

Piechcin jest bardzo ważnym w Polsce ośrodkiem wydobycia kamienia wapiennego. W miejscowości i jej okolicach znajdują się złoża skał wapiennych i margli jurajskich, eksploatowane metodą odkrywkową. Skały wapienne są tu bardzo czyste i stanowią surowiec do produkcji wapna i cementu. Najstarszy kamieniołom pochodzi z 1860 r., obecnie jest nieczynny (w bliskiej odległości funkcjonuje drugi kamieniołom, który jest cały czas eksploatowany), zalane wyrobisko wypełnia Jezioro Szmaragdowe (ok. 4,8 ha, max głęb. 25 m). Jezioro otaczają białe wapienne skały, kontrastujące z czystą lazurową wodą o przejrzystości sięgającej nawet 15 metrów (a zimą nawet do 20 m), dzięki czemu nadają wodzie turkusowy kolor. Cały ten sztucznie utworzony obszar wodny jest wyjątkowo malowniczym miejscem, będąc tam można się poczuć choć na chwilę jak na wakacjach na greckiej wyspie Zakynthos, w Chorwacji nad Adriatykiem, czy też na błękitnej lagunie na Malcie.

Nurkowanie w Piechcinie pozwala na przeżycie niezapomnianych podwodnych chwil, pod wodą zobaczyć można ściany opadające pionowo do głębokości 25 m, jaskinię, stojące drzewa, maszyny, samochody (Fiat 126P, Skoda, Hyundai), wraki (duży 13-sto metrowy wrak morskiego jachtu „Magda”, 20-sto metrowy wrak holownika „Czajka”, drewniana żaglówka) i wiele innych atrakcji. W zbiorniku rozwinęła się ichtiofauna, podczas nurkowania można zobaczyć pokaźnych rozmiarów ryby: szczupaki, karpie, karasie, liny, okonie, płotki, oraz świadczące o czystości wody – raki i ślimaki.

Prywatne Centrum Nurkowe w Piechcinie. Fot. Damian Rybak.

Centrum Nurkowe czynne cały rok

W Piechcinie znajduje się prywatne, całoroczne Centrum Nurkowe, które organizuje kursy, wykłady i szkolenia na wszystkie stopnie nurkowe, dynamicznie rozbudowuje się infrastruktura i zaplecze socjalne dla gości, powstał poligon nurkowy, właściciel systematycznie wprowadza kolejne atrakcje. Otoczenie wapiennych skał oświetlone słonecznymi promieniami sprawia, że wręcz księżycowe krajobrazy stają się pięknym tłem do oryginalnych sesji fotograficznych, zwłaszcza ślubnych. Nowożeńcy mają pamiątkowe, niebanalne zdjęcia, gdyż niepowtarzalna gra kolorów idealnie komponuje się z bielą sukni ślubnych i czernią (lub granatem) garniturów.

Jak tam dojechać?

W samej miejscowości należy skręcić na światłach na osiedle Piechcin. Kierujemy się prosto, zgodnie z pierwszeństwem. Kamieniołom znajduje się niecały kilometr od głównej Drogi Wojewódzkiej DW 251, w bliskim sąsiedztwie szkoły, ale musimy jechać troszkę dalej. Warto zapytać mieszkańców, którzy serdecznie i miło wskażą drogę.

Natomiast do Centrum Nurkowego dojazd jest oznakowany. Musimy skręcić z głównej drogi w dojazdową drogę asfaltową przy niebieskiej tablicy z napisem „Polbruk 2300 m”, przejeżdżamy tory, zobaczymy kolejną tablicę „Polbruk 1500 m” a na słupie tablicę kierunkową z nurkiem, na rozjeździe trzymamy się lewej strony, mijamy drugie tory, kawałek dalej mamy kolejną tablicę z nurkiem, po 50 m skręcamy ostro w lewo, mijamy wiadukt kolejowy i już prawie jesteśmy na miejscu.

Księżycowy krajobraz sztucznego akwenu w otoczeniu wapiennych skał. Fot. Damian Rybak.

Ciekawostki

W piechcińskich kamieniołomach kręcone były niektóre sceny do seriali: „Twarzą w twarz” (emitowany w TVN z Pawłem Małaszyńskim w roli głównej), „Misja Afganistan” o żołnierzach II plutonu pierwszej kompanii piechoty zmechanizowanej z Wędrzyna (w którym wystąpili m.in.: Paweł Małaszyński, Ilona Ostrowska, Sebastian Fabijański, Eryk Lubos) oraz filmu „Disco polo” w reżyserii Maćka Bochniaka o fenomenie jakim jest muzyka disco – polo w Polsce, filmu „Karabala” o faktycznych wydarzeniach z rebelii w Iraku do jakiej doszło w 2004 r. z udziałem polskich żołnierzy w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza.

W Piechcinie znajduje się również atrakcja dla miłośników dworów i pałaców – eklektyczny pałac z elementami neorenesansowymi, zbudowany na planie prostokąta w 3 ćwierci XIX wieku dla zamożnej rodziny Korytowskich. Pałac posiada ganek od strony frontowej, oraz taras od strony parku, jego ciekawą architekturę podkreślają boniowania i gzymsy, dekoracyjne obramowania okien oraz attyka balustradowa.

Czytelniku portalu dziedzictworegionu.pl jeśli jeszcze nie byłeś w Piechcinie nad wyjątkowym akwenem o klimacie śródziemnomorskim to żałuj, ale nie trać czasu tego lata i koniecznie tam pojedź zobaczyć dawny kamieniołom i zrobić oryginalne zdjęcia. Z całą pewnością to miejsce zrobi na Tobie wrażenie i na długo pozostanie w pamięci.

Damian Rybak

Fotogaleria – „Jezioro Szmaragdowe” i Centrum Nurkowe w Piechcinie.

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

O wyjątkowym “Szmaragdowym Jeziorze” w Piechcinie możesz także poczytać w następujących moich publikacjach:

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

  • Stanica wodna w Barcinie,
  • Gotycki Zamek i relikwie krzyża św. w Pakości,
  • Kalwaria Pakoska – miejsce kultu Męki Pańskiej,
  • Zabytkowy pałac w Lubostroniu,
  • Łabiszyńska Wyspa Parkowa i Dom Kultury,
  • Rezydencja pałacowo-parkowa w Młodocinie,
  • Jezioro Smerzyńskie – tajemniczy akwen z podwójnym dnem,
  • i wiele innych atrakcji, o których wkrótce na portalu dziedzictworegionu.pl

Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

Udostępnij innym na profilach społecznościowych, jeśli przeczytałeś do końca, a nie tylko początek. Podobało się? Polub stronę na Facebooku, za co z góry dziękuję.

Czytaj także:

Jezioro Wiecanowskie – zakątek z dala od zgiełku miasta i zatłoczonych plaż.

Jezioro Smerzyńskie – tajemniczy akwen z podwójnym dnem.

Jezioro Kamienieckie, prawdziwy raj dla wędkarzy.

 Jezioro Pakoskie – kąpieliska w Pakości i Janikowie.

 Przyjezierze – najpopularniejszy ośrodek wypoczynkowy w powiecie mogileńskim.