Piękny zachód słońca nad Jeziorem Wiecanowskim. Fot. Damian Rybak.

Kolejne zaproszenie w urokliwy i magiczny zakątek związany z terenami początków państwa polskiego. Jak zauważyliście Szanowni Czytelnicy moich artykułów nie zawsze odkrywam dziedzictwo historyczne, ale teraz szczególnie latem dziedzictwo przyrodnicze Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, czyli malownicze jeziora. Właśnie te zbiorniki wodne i ich otoczenie są atrakcyjnym miejscem z punktu widzenia turystyki i rekreacji. W tym roku sprzyja letnia pogoda i słoneczny skwar, więc warto odwiedzić wieś Wiecanowo, położoną w bliskiej odległości od Mogilna, w kierunku na Pałuki i Dąbrowę Mogileńską.

Jezioro Wiecanowskie

To dosyć duże jezioro rynnowe położone w dorzeczu rzeki Noteć, na północny zachód od Mogilna. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi pomiędzy 253 ha a 300 ha (według różnych źródeł), w tym wysepka na jeziorze o powierzchni 0,4 ha (położone na wysokości 90,8-91,3 m n.p.m.). Średnia głębokość wynosi 3,1-3,2 m, natomiast maksymalna 7,5-7,6 m. Długość jeziora wynosi 4900 m, a maksymalna szerokość 1000 m. W oparciu o przeprowadzone badania stan czystości wody dla jeziora odpowiada III klasie, oraz III kategorii podatności na wpływy degradacyjne. Linia brzegowa silnie rozwinięta tworzy szereg załamań i zatok, porośnięta jest roślinnością wynurzoną w 70% (trzciną i pałką wąskolistną), roślinność zanurzona obejmuje około 40% dna jeziora, składa się głównie z rogatka i ramienic, porosty tych roślin są bardzo bujne. Jezioro odwadniane jest przez rzekę Pannę do Noteci Zachodniej, poza tym jezioro posiada kilka dopływów z mniejszych zbiorników wodnych, są to przeważnie dopływy okresowe.

Nad jeziorem funkcjonuje wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Fot. Damian Rybak.

Miejsce wypoczynku i rekreacji

W Wiecanowie nie brakuje atrakcji dla wczasowiczów, a miejscowość cieszy się dużym powodzeniem i popularnością podczas letnich wakacji szkolnych. Wszystko rozpoczęło się zaledwie kilka lat temu, kiedy władze miasta i gminy Mogilno z panem burmistrzem na czele postanowiły całkowicie zmodernizować plażę i zrobić kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. Wcześniej funkcjonowało to tylko jako miejsce wykorzystywane wyłącznie do kąpieli. Obecnie nad wodę do Wiecanowa przyjeżdżają miłośnicy wypoczynku i spędzania wolnego czasu nie tylko z najbliższej okolicy, ale również z sąsiednich gmin.

Każdego roku na przybyłych plażowiczów czeka mnóstwo atrakcji zarówno na piasku, jak i w wodzie. We wcześniejszych latach, przed pandemią, podczas inauguracji sezonu letniego organizowano: regaty windsurfingu i pokazy nurkowania, zawody kajakowe, pokazy ratownictwa wodnego, turnieje siatkówki plażowej, przejażdżki bananem po jeziorze, gry i zabawy dla dzieci na dmuchanym torze przeszkód i wiele innych.

Piaszczysta plaża z kąpieliskiem, pomost, dmuchany tor przeszkód i Jezioro Wiecanowskie. Fot. Damian Rybak.

Plażowanie, kąpielisko i infrastruktura sportowa

W tym roku mieszkańcy regionu i turyści mają do dyspozycji na terenie obiektu zarządzanego przez Mogilno Sport:

  • dużą piaszczystą plażę o długości linii brzegowej 65 m,
  • długi pomost, molo, jest możliwość cumowania sprzętu wodnego przy pomoście,
  • na gminnej plaży i kąpielisku (z wyznaczoną strefą kąpieli), codziennie nad bezpieczeństwem czuwają wykwalifikowani ratownicy wodni od godz. 10:00 do 20:00,
  • trzy boiska do siatkówki plażowej lub badmintona,
  • przede wszystkim jest wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych czynna codziennie od 10:00 do 18:00,
  • wypożyczalnia sprzętu sportowego i rekreacyjnego (piłki, frisbee, badminton) oraz leżaków,
  • dla wypoczywających jest małe pole namiotowe z prysznicem, przebieralnie i toalety przenośne typu TOI TOI,
  • dla cyklistów stojaki na rowery oraz parkingi dla samochodów z miejscami dla osób niepełnosprawnych,
  • punkty gastronomiczne: sklepik z ciepłymi i zimnymi posiłkami oraz napojami, kawiarenka z ogródkiem na powietrzu, lodziarnia, oraz „Sezonowa Krowa” – burgers&drinks,
  • dla najmłodszych dzieci plac zabaw i wyznaczona strefa do kąpieli, a dla młodzieży wodny, dmuchany tor przeszkód i wiele innych atrakcji,
  • na plażę i kąpielisko obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt domowych.

Wędkarstwo

Nad jeziorem często można spotkać miłośników wędkowania, w zbiorniku występują ryby drapieżne (sandacze, węgorze, okoń, szczupak), oraz ryby tzw. spokojnego żeru (leszcze, płocie, liny i tołpyga). Obwód rybacki obejmuje jeziora: Wiecanowskie, Parlińskie wraz z wodami rzeki Panna, Wienieckie (Wieniec) i Chwałowskie. Wodą zarządza Gospodarstwo Rybackie Łysinin.

Wieczorem, w Wiecanowie zachody słońca są naprawdę wyjątkowe. Fot. Damian Rybak.

Warto tu przyjechać wypocząć, skorzystać z piaszczystej plaży i dużego kąpieliska, można uprawiać sporty na piasku i wodzie, powędkować, a wieczorem sfotografować piękny zachód słońca (zachody słońca są tutaj naprawdę wyjątkowe). A jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o tym miejscu…

Ciekawostka

W miejscowości Chałupska, również nad tym samym jeziorem znajduje się niestrzeżone kąpielisko z plażą i wyznaczoną strefą do kąpieli. Jest to spokojne miejsce do biwakowania, wśród sosnowego lasu, oaza ciszy i spokoju. Miejsce to znajduje się w lasku naprzeciwko pojedynczych domów, latem gmina stawia tam toalety toi toi. Funkcjonuje tam również stanica ZHP.

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Damian Rybak

Fotogaleria – zachodzące słońce nad Jeziorem Wiecanowskim – sierpień 2022 r.:

Oglądaliście już film “SZLAK MOGILEŃSKI – Plaża w Wiecanowie”? – https://youtu.be/JFeWhe-YiQAcztery pory roku – https://youtu.be/XayXq9bOUSI, zobaczcie również inne filmy o zabytkach i atrakcjach Szlaku Mogileńskiego – http://szlakmogilenski.pl/, a w komentarzach na FB podzielcie się z nami swoją opinią i spostrzeżeniami 😉

Fotogaleria – plaża, kąpielisko i sport nad Jeziorem Wiecanowskim:

Fotogaleria – Jezioro Wiecanowskie w zimowej odsłonie 2022 r.:

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone, zabytkowe kościoły – romańskie, gotyckie i drewniane, zabytki techniki, dwory i pałace, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, parki miejskie, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Czytaj także: inne jeziora na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce.

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów z Wiecanowa oraz znad Jeziora Wiecanowskiego z dawnych lat XX wieku… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy: