Sanktuarium w Markowicach nazywane “Kujawską Częstochową”. Fot. Damian Rybak.

Nazywane „Kujawską Częstochową” – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw w Markowicach zbudowano na przełomie XVII i XVIII w. w stylu barokowym. Pierwotny kościół drewniany został zbudowany w 1634 r. dla karmelitów trzewiczkowych. W latach 1921-2013 kościołem zarządzali misjonarze oblaci NMP Niepokalanie Poczętej, obecnie znajduje się pod opieką księży Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Pierwotnie świątynia była orientowana, obecnie prezbiterium znajduje się w zachodniej części korpusu. Kościół salowy, sześcioprzęsłowy, z dwiema symetrycznymi, zbliżonymi do kwadratu kaplicami, pod którymi znajdują się krypty.

Ołtarz Główny z gotycką rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Fot. Damian Rybak.

Łaskami słynąca Madonna z Dzieciątkiem

Sanktuarium Markowickie znane jest z gotyckiej Figury Matki Bożej z Dzieciątkiem (około 1470-1480 r.), słynącej cudami i łaskami, pierwotnie pochodzącej z Trzebnicy na Dolnym Śląsku. Figura przez wiele lat należała do klasztoru sióstr norbertanek w Strzelnie, a do Markowic przywiózł ją bernardyn Michał Widzyński w 1630 r., aby położyć kres epidemii cholery. W 1965 r. ks. kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji Cudownej Figury Matki Bożej i nadał jej tytuł Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw. Szerzej o cudownej Madonnie już wkrótce…

Zabytkowe wyposażenie sanktuarium

Ponadto we wnętrzu kościoła pw. Nawiedzenia NMP możemy podziwiać rokokowy, dwukondygnacyjny ołtarz główny z 1765 r. (wykonany przez Krzysztofa Genelli z Włoch i Jana Ernesta Debes z Torunia); późnobarokowe ołtarze boczne z XVIII w. – proroka Eliasza, św. Walentego, św. Józefa, św. Krzyża; rokokową ambonę, polichromowane stalle z XVIII w.; trzy intarsjowane konfesjonały z połowy XVIII w. (znaczone trzema herbami: Łabędź, Lubicz i Ogończyk i inicjałami fundatorów); na wieży dzwon odlany przez Fryderyka Becka w Toruniu w 1765 r.; a także liczne obrazy, epitafia i feretrony (większość prac malarskich wykonali: malarz Jan Petri z Torunia i Maciej Gruszczyński z Mogilna). W 2008 r. kościół wzbogacił się o nowe, 21-głosowe organy koncertowe na 2 manuałach z pedałem (wykonane przez firmę Dariusza Zycha, wzorowane na barokowych organach północno-niemieckich), które umieszczono w barokowym prospekcie z 1710 r. Od 2014 r. przy sanktuarium działa muzeum parafialne, w którym zgromadzono eksponaty związane z historią kościoła, klasztoru i Markowic.

Poświęcenie nowej tablicy pod chórem przez Prymasa seniora Abp. Józefa Kowalczyka. Fot. Damian Rybak.

Obecnie świątynia została wyremontowana, jej wnętrze odzyskało dawny, barokowy wygląd. Każdego roku sanktuarium w Markowicach odwiedzają tysiące pielgrzymów i turystów (uroczysty odpust odbywa się w parafii w pierwszą niedzielę lipca). W 2015 r. papież Franciszek podniósł świątynię do godności Bazyliki Mniejszej.

Król Jan III Sobieski i cesarz Napoleon Bonaparte

Przed bramą klasztorną znajdują się kamienie, a na jednym z nich pamiątkowa tablica informująca, że w Markowicach byli: Jan III Sobieski w 1666 r., oraz Napoleon Bonaparte – 14 czerwca 1812 roku (z Markowic udał się do Torunia, gdzie gościł się przez cztery dni, następnie z miasta Kopernika udał się do Gdańska przez Górsk, Bydgoszcz i Fordon, gdzie przeprawił się przez Wisłę).

Pamiątkowa tablica na kamieniu przed Sanktuarium. Fot. Damian Rybak.

Ciekawostki:

W Markowicach urodziło się kilka wybitnych osób: Gustaw Zieliński (1809-1881) polski pisarz i poeta okresu romantyzmu, Ulrich von Wilamowitz-Moellendorff (1848-1931) profesor uniwersytetów w Getyndze, Gryfii i Berlinie, niemiecki filolog klasyczny i badacz antyku; oraz kilku członków rodziny Wituskich: Leon (1825-1900) wybitny przyrodnik i matematyk, Karol (1830-1911), Tadeusz (1867-1934).

Nieistniejący już budynek niższego Seminarium Duchownego w Markowicach. Fot. Damian Rybak.

Podczas okupacji niemieckiej zginęło z klasztoru markowickiego wielu ojców Oblatów, ks. proboszcza Mariana Wydubę omi, rozstrzelało w Kurzej Bieli nad grobem, który musiał sam sobie wykopać w lesie. Świątynię i klasztor ograbiono (m.in. monstrancję i kosztowny ornat podarowane przez króla Jana III Sobieskiego), a Cudowną Madonnę chciano wywieźć do muzeum w Berlinie,  jednak uratowali Ją parafianie, ukrywając przed gestapo w swoich domach. 

Toruński ludwisarz Fryderyk Beck oprócz dzwonu w Markowicach, odlał między innymi dzwon dla kościołów w Kowalewie i Szynychu, natomiast dla kaplicy w Bramie Grudziądzkiej w Chełmnie odlał bardzo ciekawy dzwon o elipsoidalnym kształcie.

Damian Rybak

Fotogaleria – Sanktuarium Maryjne w Markowicach:

Oglądaliście już film “SZLAK MOGILEŃSKI – Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach”? – https://youtu.be/_ZupevvGcBc, cztery pory rokuhttps://youtu.be/hs05cSyxphk, zobaczcie również inne filmy o zabytkach i atrakcjach Szlaku Mogileńskiego http://szlakmogilenski.pl/, a w komentarzach na FB podzielcie się z nami swoją opinią i spostrzeżeniami 😉

Film zrealizował Krzysztof Walczak z synem (FOKUSDRUK Mogilno).

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Fotogaleria – Sanktuarium Maryjne w Markowicach w zimowej szacie:

Wkrótce kolejne zabytkowe kościoły i sanktuaria, gotyckie Madonny, dwory i pałace, romantyczne parki miejskie, krajobrazowe i dworskie, zabytki techniki, muzea, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

O wielu zabytkach i atrakcjach tego regionu (szczególnie z gminy Strzelno) możesz także poczytać w licznych moich publikacjach:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Publikacje_dziedzictwo-1024x256.jpg
Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.
Większość publikacji można zakupić w Strzelnie (PTTK, Muzeum, Kancelaria parafialna) i innych punktach na Szlaku Piastowskim.

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów, dotyczących Markowic, sanktuarium, gotyckiej rzeźby MB z Dzieciątkiem, a także innych atrakcyjnych miejsc na Kujawach… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach gminy Strzelno, atrakcjach powiatu Mogilno, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy ze Strzelna i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy: