Fragment muralu z królem Popielem. Fot. Damian Rybak.

W legendarnej i historycznej Kruszwicy można oglądać dwa nowoczesne murale. Malowidła są współczesną atrakcją miasta, ale nawiązują do jego bogatej historii. Znajdują się one na budynkach przy ul. Zamkowej. Autorem obu murali jest artysta plastyk z Inowrocławia Marcin Fołda – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który w swoim dorobku artystycznym ma już kilka takich dzieł.

Mural z królem Popielem (ul. Zamkowa 16)

Mural przedstawia główną legendę kruszwicką o bardzo złym i okrutnym słowiańskim królu zwanym Popielem. Malowidło uwieczniające legendarnego władcę znajduje się na szczytowej ścianie kamienicy, za restauracją „U Piasta Kołodzieja”. Najbardziej znana kruszwicka opowieść kończy się próbą ucieczki przed myszami. Jednak gryzonie nie dały za wygraną Popielowi. Najpierw popłynęły na wyspę i przegryzły dno łodzi, aby nikt nie mógł już z niej uciec. A następnie popłynęły Gopłem i zaczęły wdrapywać się na zamkową wieżę. Swoimi małymi ząbkami przegryzły wrota i z piskiem popędziły za władcą. Popiel i jego jeszcze bardziej okrutna żona nie mieli już gdzie uciec. Myszy rzuciły się na niegodziwego króla i jego żonę Gerdę,  pożarły ich na schodach. Legenda oczywiście nawiązuje do pobliskiej Mysiej Wieży. A mural był pierwszym, który namalowano w Kruszwicy.

Mural przy ul. Zamkowej 16. Fot. Damian Rybak.
Fragment muralu z królem Popielem. Fot. Damian Rybak.

Mural przedstawiający gotycki zamek w Kruszwicy (ul. Zamkowa 1)

Mural przedstawia średniowieczny kruszwicki zamek, który powstał za czasów Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku (ok. 1350 r.). Wzorowany jest na rysunku opublikowanym w XVII wieku. Malowidło jest kopią sztychu Willema Swidiego i Erika Dahlbergha „Widok Kruszwicy 1655” z dzieła Samuel’a von Pufendorf’a o dokonaniach króla szwedzkiego Karola Gustawa. Zamek zniszczyli Szwedzi w 1657 r., a pozostałością po nim jest tzw. Mysia Wieża.

Mural przy ul. Zamkowej 1. Fot. Damian Rybak.
Fragment muralu “Kruszwicki Zamek”. Fot. Damian Rybak.

Damian Rybak

Czytaj także:

„Mysia Wieża – symbol Kruszwicy i historyczne dziedzictwo Kujaw”.

Atrakcje turystyczne w Kruszwicy i najbliższej okolicy: