Fragment muralu z królem Popielem. Fot. Damian Rybak.

W legendarnej i historycznej Kruszwicy można oglądać dwa nowoczesne murale. Malowidła są współczesną atrakcją miasta, ale nawiązują do jego bogatej historii. Znajdują się one na budynkach przy ul. Zamkowej. Autorem obu murali jest artysta plastyk z Inowrocławia Marcin Fołda – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który w swoim dorobku artystycznym ma już kilka takich dzieł.

Mural z królem Popielem (ul. Zamkowa 16)

Mural przedstawia główną legendę kruszwicką o bardzo złym i okrutnym słowiańskim królu zwanym Popielem. Malowidło uwieczniające legendarnego władcę znajduje się na szczytowej ścianie kamienicy, za restauracją „U Piasta Kołodzieja”. Najbardziej znana kruszwicka opowieść kończy się próbą ucieczki przed myszami. Jednak gryzonie nie dały za wygraną Popielowi. Najpierw popłynęły na wyspę i przegryzły dno łodzi, aby nikt nie mógł już z niej uciec. A następnie popłynęły Gopłem i zaczęły wdrapywać się na zamkową wieżę. Swoimi małymi ząbkami przegryzły wrota i z piskiem popędziły za władcą. Popiel i jego jeszcze bardziej okrutna żona nie mieli już gdzie uciec. Myszy rzuciły się na niegodziwego króla i jego żonę Gerdę,  pożarły ich na schodach. Legenda oczywiście nawiązuje do pobliskiej Mysiej Wieży. A mural był pierwszym, który namalowano w Kruszwicy.

Mural przy ul. Zamkowej 16. Fot. Damian Rybak.
Fragment muralu z królem Popielem. Fot. Damian Rybak.

Mural przedstawiający gotycki zamek w Kruszwicy (ul. Zamkowa 1)

Mural przedstawia średniowieczny kruszwicki zamek, który powstał za czasów Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku (ok. 1350 r.). Wzorowany jest na rysunku opublikowanym w XVII wieku. Malowidło jest kopią sztychu Willema Swidiego i Erika Dahlbergha „Widok Kruszwicy 1655” z dzieła Samuel’a von Pufendorf’a o dokonaniach króla szwedzkiego Karola Gustawa. Zamek zniszczyli Szwedzi w 1657 r., a pozostałością po nim jest tzw. Mysia Wieża.

Mural przy ul. Zamkowej 1. Fot. Damian Rybak.
Fragment muralu “Kruszwicki Zamek”. Fot. Damian Rybak.

Damian Rybak

Czytaj takżeatrakcje turystyczne w Kruszwicy i najbliższej okolicy:

Wkrótce kolejne murale, zabytki techniki, dwory i pałace, muzea, pomniki przyrody, zabytkowe kościoły, romantyczne parki, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo 😉 bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią innych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉