Park Solankowy słynie z wielu pomników, jednym z nich jest “paw” pełniący funkcję zegara słonecznego. Fot. Damian Rybak.

Parki miejskie jesienią to prawdziwe ostoje przyrody, gdzie można wyjść na spacer, podładować baterie do pracy, złapać świeży oddech, odpocząć psychicznie od stresów dnia codziennego i nabierać odporności w chłodniejsze zimowe dni. Zalety można wymieniać długo, bo moim zdaniem warto odpocząć od kanapy, telewizora, komputera, smartfonów i tabletów. Bardzo cenne dla naszego zdrowia i samopoczucia, szczególnie ważne są atrakcyjne miejsca na świeżym powietrzu, z dala o przemysłu i ruchliwych dróg.

Dziś polecam na spacery i jesienne fotografie na łamach portalu dziedzictworegionu.pl – najważniejszy i najpiękniejszy park w Inowrocławiu. W Parku Solankowym (ok. 85 ha) mieszczą się wszystkie sanatoria i obiekty uzdrowiskowe, tężnie, muszla koncertowa, malownicze stawy, okazy starodrzewia i tereny rekreacyjne (korty tenisowe, park linowy, siłownia na świeżym powietrzu dla dorosłych, 18 torów do minigolfa, 3 tory do gry w kręgle, stoliki do gry w szachy i plac zabaw dla dzieci). Solanki to rozległe skwery zieleni, zaciszne zakątki z pięknymi drzewami oraz zapierające dech w piersiach bajeczne kolorowe dywany kwiatowe.

W Honorowej Alei drzewa zasadzili muzycy, aktorzy i inni znani artyści. Fot. Damian Rybak.

Dębowa Aleja Gwiazd i Ogrody Papieskie

Tradycją stało się już w Inowrocławiu od 2005 r., że sławni goście i kuracjusze (tzw. artystyczne gwiazdy) sadzą w Solankach dęby. W Honorowej Alei Dębów na pamiątkę swojego pobytu drzewa zasadzili już m.in. Bogusław Linda, Krzysztof Penderecki, Irena Kwiatkowska, Wojciech Kilar, Zbigniew Wodecki, Justyna Steczkowska, Joanna Brodzik i inni.

Ulubionym miejscem spacerowiczów są Ogrody Papieskie (otwarte w 2008 r.), nawiązujące układem do tematyki ogrodów watykańskich, zobaczymy tam m.in. runiankę japońską, irgę dammera, jukę karolińską, ognik szkarłatny czy owies wiecznie zielony. W 2012 r. powstały także ogrody zapachów i kolorów, gdzie od wiosny kwitną róże, piwonie i wiele odmian lilii, natomiast zioła uwalniają zapachy o działaniu odprężającym i uspokajającym.

W Parku Solankowym wiewiórki zadomowiły się na dobre. Fot. Damian Rybak.

Od 2013 r. funkcjonują dwie kolejne atrakcje: basen „Inowrocławska Terma” i pijalnia wód – palmiarnia „Inowrocławianka”. Oprócz degustacji wód mineralnych podziwiać tu można przepiękne rośliny egzotyczne, a także zwiedzić ciekawie zaaranżowaną chatę kujawską. Na skraju parku stoi wyremontowany Teatr Letni z ławkami dla 1500 widzów. Latem w weekendy organizowane są tam bezpłatne koncerty plenerowe.

Urokliwe pomniki i słynna ławeczka gen Sikorskiego

W Parku Solankowym znajduje się zespół tężni solankowych, otwarty w 2001 r. Park słynie także z mnogości pomników, przy których można się sfotografować: założyciela Solanek Zygmunta Wilkońskiego, pawia, pełniący rolę zegara słonecznego, trzech gracji, Ziemowita, najbardziej popularny gen. Władysława Sikorskiego, oraz w pijalni wód – jedyny w Polsce – pomnik teściowej.

Ławeczka w pijalni wód, jedyna w Polsce będąca pomnikiem teściowej. Fot. Damian Rybak.

Solanki w Inowrocławiu to zdecydowanie magiczne miejsce, do którego warto przyjechać, by się zrelaksować. Zapewniam Cię czytelniku, że będziesz tu wracał. Inowrocław jest nie tylko „miastem na soli”, lecz także miastem, gdzie są zabytkowe kościoły, muzea, starówka, teatr, nawet zachowany jest  fragment średniowiecznych gotyckich murów miejskich z połowy XV wieku. Tutaj jest sporo hoteli, pensjonatów, dlatego to miasto to dobra baza wypadowa na wycieczki po Kujawach i Szlaku Piastowskim.

Damian Rybak

Fotogaleria – Park Solankowy w Inowrocławiu, magiczne miejsce na Kujawach:

Wkrótce kolejne romantyczne parki miejskie, krajobrazowe i dworskie, zabytkowe kościoły, zabytki techniki, dwory i pałace, muzea, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

O wybranych zabytkach i atrakcjach “Miasta na soli” możesz także poczytać w następujących moich publikacjach:

Atrakcje turystyczne w Inowrocławiu i najbliższej okolicy:

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

O wybranych zabytkach Inowrocławia, atrakcjach powiatu i gminy Inowrocław, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Inowrocławia i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: