Miejsce historycznej Bitwy pod Płowcami z Zakonem Krzyżackim. Fot. Damian Rybak

Dziedzictwem historycznym naszego kraju są także miejsca wielkich bitew Polaków z wrogo nastawionym najeźdźcą. Pola, na których rozegrały się te bitwy mają nam przypominać o tożsamości narodowej. Na przestrzeni ponad tysiąca lat polskie ziemie, a szczególnie tereny piastowskie były świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, w tym także bitew. Najpopularniejszym tego typu miejscem w Polsce, Pomnikiem Historii, w którym wspomina się największe zwycięstwo wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim jest Grunwald. Inną, stoczoną na ziemiach pierwszych Piastów, była Bitwa pod Płowcami, jedna z najważniejszych bitew okresu średniowiecza. Wielkie bitwy rozsławiły potęgę oręża polskiego, miały i nadal mają ogromne znaczenie dla historii i kultury narodowej. Współczesne działania lokalnych samorządów (festyny i rekonstrukcje dawnych, historycznych bitew) sprawiają, że miejsca bitew, wydarzeń historycznych stały się dodatkową atrakcją na turystycznej mapie każdego regionu.

22-metrowy pomnik Bitwy pod Płowcami, wg projektu toruńskiego artysty Stefana Narębskiego. Fot. Damian Rybak

Bitwa pod Płowcami – 1331 r.

Płowce to niewielka wieś położona na zachód od Włocławka, na starym Szlaku Piastowskim, pomiędzy Brześciem Kujawskim a Radziejowem. Rodowód miejscowości sięga czasów średniowiecza, pierwsze źródła pisane wymieniają ją w 1143 r. Płowce dla większości Polaków kojarzą się z bitwą wojsk Władysława Łokietka z wojskami zakonu krzyżackiego. Bitwa, która rozegrała się w tych okolicach 27 września 1331 r., nazywana jest w historii pierwszym zwycięstwem oręża polskiego nad Zakonem (inni uważają, że batalię wygrali Krzyżacy, a niektórzy twierdzą, że była nierozstrzygnięta). Zwycięstwu w tej bitwie dopomogła gęsta mgła i strzała, która ugodziła konia krzyżackiego chorążego. Walczący wpadli w popłoch i zostali rozgromieni przez rycerstwo polskie. Dużą odwagą wykazał się sam Władysław Łokietek, który zaatakował tylną straż nieprzyjaciela i rozniósł ją w puch, a następnie wycofał oddział na bezpieczne pozycje. Nie było może w bitwie wielkiego militarnego sukcesu, ale krzyżacy wycofali się w stronę Torunia, co podniosło morale wojsk polskich. Zwycięstwo ochroniło także dopiero co zjednoczone państwo i po raz pierwszy zatrzymało agresywną politykę Krzyżaków, którzy nie byli już niepokonani. Polacy odnieśli kolejny sukces – uniknęli wojny przeciw dwóm silniejszym militarnie państwom, które nie zdołały połączyć sił. Bitwa została zapisana i zapamiętana w historii, ponieważ uczestniczyli w niej głównie chłopi, którzy zniszczyli wrogi oddział i zmusili go do odwrotu.

Miejsce Bitwy pod Płowcami to ważny punkt na turystycznej mapie Szlaku Piastowskiego. Fot. Gabriela Rybak.

Symboliczny kopiec i pomnik

W okresie międzywojennym, w 1931 r., w 600 rocznicę tego wydarzenia usypano w Płowcach kopiec, niestety zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej. Kopiec odbudowano w 1961 r., a na jego szczycie postawiono 22-metrowy pomnik wg projektu toruńskiego artysty Stefana Narębskiego; przy drodze do Witowa powstał symboliczny cmentarz rycerstwa poległego w starciu.

Ciekawostki

Od kilkunastu już lat, z udziałem wielotysięcznej widowni, u stóp pomnika odbywa się inscenizacja „Bitwy pod Płowcami”. To widowisko historyczne przygotowane przez liczne grupy rekonstrukcyjne, obrazuje przebieg bitwy, w której oddziały polskiego króla Władysława Łokietka starły się w krwawym boju z niezwyciężoną do tego dnia armią krzyżacką.

Na cmentarzu poległych rycerzy znajduje się kamień z dużym wgłębieniem. Według legendy, po skończonej bitwie, w kamieniu wypełnionym wodą strudzony Władysław Łokietek obmywał po bitwie ręce i miecz. Prawdopodobnie kamień służył jako kropielnica lub chrzcielnica w nieistniejącym już drewnianym kościele.

Damian Rybak

Fotogaleria – symboliczny kopiec i pomnik historycznej Bitwy pod Płowcami

Wkrótce kolejne miejsca związane z pamięcią i tożsamością narodową, miejsca bitew, nekropolie i cmentarze, zabytkowe kościoły, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O historycznej Bitwie pod Płowcami z 1331 r. możesz także poczytać w następujących moich publikacjach:

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub / obserwuj stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję 😉

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ !!!

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy, szczególnie z gminy Radziejów 😉 😉 😉