Statek wycieczkowy „Rusałka” na tle Mysiej Wieży i Gopła. Fot. Damian Rybak.

Któż z nas będąc na wycieczce po Szlaku Piastowskim nie był w legendarnej Kruszwicy? Nawet małe dzieci słyszały opowieści, że właśnie tam myszy zjadły okrutnego króla Popiela. Do najważniejszych atrakcji turystycznych tej urokliwej, kujawskiej miejscowości należy Mysia Wieża, kolegiata pw. śś. Piotra i Pawła, Jezioro Gopło i Nadgoplański Park Tysiąclecia z muzeum. Nie można też zapomnieć o statku wycieczkowym „Rusałka”, który już ponad 50 lat pływa po historycznym jeziorze. To nie tylko atrakcja i symbol Gopła, ale również dziedzictwo techniki jednostek pływających po kujawskich jeziorach. Warto rzucić okiem na najważniejsze atrakcje, zabytki i przyrodę z pokładu „Rusałki”. Dawny tramwaj wodny zbliża się do wieku emerytalnego, ale nadal w okresie sezonu turystycznego, pod banderą PTTK zabiera turystów na 50-minutowe rejsy po Gople i Kanale Ślesińskim. Warto wybrać się na taki rejs po niebieskich falach „Mare Polonorum”, które było świadkiem wielu legendarnych i historycznych wydarzeń.

Historia wycieczkowca

Rusałka powstała w 1960 r. na Węgrzech w stoczni rzecznej Dunaj Hajogyar Vac. Po wyprodukowaniu jej wraz z bliźniaczą Juliszką została ochrzczona jako Margitka. Węgierska stocznia produkowała tzw. Hydrobusy szczególnie dla Austrii i Czechosłowacji, dla której pierwotnie miały być przeznaczone oba bliźniacze statki. Ostatecznie Margitka i Juliszka trafiły na Pomorze Zachodnie drogą lądową, zakupione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Szczecinie. Przez 11 lat statki nabywały doświadczenia na szerokich i głębokich wodach Odry, basenach portowych Szczecina i Jeziora Dąbie. Hydrobusy były pierwszymi jednostkami w szczecińskiej flocie z kadłubami wykonanymi całkowicie z konstrukcji aluminiowej, napędzały je dwa silniki autobusowe Easpel o łącznej mocy 170 KM. Na pokład takiego statku wchodziło 150 pasażerów (często zabierano dużo więcej osób), z czego 112 mogło zajmować miejsca siedzące. Komunikacja hydrobusowa była w pewnym stopniu konkurencją do komunikacji tramwajowej i autobusowej. Margitka i jej bliźniaczka rozpoczęły rejsy pasażerskie pod szyldem MPK, ale korzystały z własnych prowizorycznych przystani. Transport wodny tymi statkami cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców Szczecina. Hydrobusy swoją przygodę i pracę w MPK zakończyły w 1963 r., wtedy Żegluga Szczecińska przyjęła je do swojej floty. Przez następne lata (do 1970 r.) jednostki te były mocno wyeksploatowane, więc wyłączono je z regularnych rejsów.

Statek wycieczkowy „Rusałka”, po wyprodukowaniu nadano mu imię Margitka. Fot. Damian Rybak.

Drugie życie Margitki na Szlaku Piastowskim.

W 1971 r. (50 lat temu) zarząd Oddziału PTTK w Kruszwicy i ówczesne władze miasta wpadły na pomysł sprowadzenia dużego statku wycieczkowego, który będzie pływał po Jeziorze Gopło z turystami. Z dwóch bliźniaczych statków wybór padł na Margitkę, którą przechrzczono na Rusałkę, gdyż oryginalne imię średnio pasowało do statku pływającego po historycznych i legendarnych wodach pierwszych Piastów. Prawdopodobnie pomysłodawcą zmiany był Pan Henryk Wesołowski ówczesny dyr. podstawówki. W Szczecinie na remonty zabrakło pieniędzy, więc kupujący musiał wykonać niezbędne naprawy, malowanie i ogólną poprawę kosmetyki. Początkowo kruszwicki statek cumował do betonowego pomostu przy budce sędziowskiej, a dopiero później przy nowej przystani, która obecnie funkcjonuje. Dzisiejsza przystań powstała dzięki życzliwości i pomocy Cukrowni Kruszwica, która użyczyła również swojej przystani dla Rusałki w okresie zimowym.

Rejsy „Rusałką” dla turystów po Jeziorze Gopło

Wycieczki statkiem po Gople odbywają się w letnim sezonie turystycznym, od 15 kwietnia do 30 października w godz.: 9:30, 11:00, 12:30, 14:30, 16:00 i 17:00. Rejsy mogą odbywać się dla wycieczek szkolnych, dorosłych grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych. Jedyny warunek to minimum 10-ciu pasażerów. Istnieje również możliwość (od lipca do września, po wcześniejszej rezerwacji) zorganizowania rejsu „Rusałką” do Ślesina. Wycieczka taka jest całodniowa, czas trwania takiego rejsu – od godz. 8:00 do 17:00 z postojem 1,5 godz. w Ślesinie. Cała trasa wynosi 39,8 km w jedna stronę. Rejs rozpoczyna się z przystani przy Mysiej Wieży w stronę południową. Po obu stronach Gopła można podziwiać urokliwe tereny Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Dalej płyniemy odcinkiem kanału Warta – Gopło, pokonując śluzę w Koszewie, a następnie Gawrony. Jest to jedna z największych atrakcji tej wycieczki, gdyż dwukrotnie jest pokonywanie tych śluz, a podczas śluzowania woda podnosi stateczek na wysokość 4 metrów. Istnieje również możliwość skorzystania z posiłków na statku, oraz kąpieli i plażowania w ośrodku OSiR w Ślesinie.

Po przeciwnym brzegu Gopła również jest interesująco. Fot. Gabriela Rybak.

Aktualny cennik (2023 r.) na rejsy statkiem „Rusałka”: bilet ulgowy – 24 zł/os. (dzieci,  młodzież szkolna , studenci, osoby niepełnosprawne z opiekunami ), bilet normalny – 27 zł/os. Wycieczki szkolne – na 15 uczestników 1 opiekun gratis , pilot gratis. Bilety można kupić w kiosku z pamiątkami przy przystani – zaleca się wcześniejszą rezerwację dla grup zorganizowanych, aby rejs się odbył musi być minimum  10 osób.

[Dla porównania cennik przed inflacją (2021 r.) : bilet ulgowy – 19 zł/os., bilet normalny – 21 zł/os.]

Ciekawostka

Od tego roku po Gople pływa z turystami drugi, dużo mniejszy statek. Na koniec kwietnia nad jeziorem odbyło się wodowanie statku „Barwanna”, eksploatowanego przez Gospodarstwo Rybackie w Kruszwicy. Jednostka ta jest starsza od „Rusałki”, była ona niepisanym symbolem „Mare Polonorum”, zanim pojawił się statek wycieczkowy „Rusałka”.

Atrakcje turystyczne w Kruszwicy i najbliższej okolicy:

Damian Rybak

Fotogaleria – statek wycieczkowy “Rusałka” obecny symbol Gopła.

Wkrótce kolejne zabytki techniki, dwory i pałace, muzea, pomniki przyrody, zabytkowe kościoły, romantyczne parki, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo 😉 bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl 😉

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią innych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

O statku “Rusałka”, atrakcjach powiatu Inowrocław (gminy Kruszwica), szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉