Inowrocławskie tężnie otwarto w 2001 r., są drugimi co do wielkości w Polsce. Fot. Damian Rybak.

W Parku Solankowym znajduje się zaledwie dwudziestoletni zespół tężni solankowych, otwarty w 2001 r. Jest to niekwestionowana wizytówka i serce inowrocławskiego parku. Warto wspomnieć, że tężnie te są jednymi z najstarszych w Polsce (trzecie) oraz drugie, co do wielkości. Tężnia ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków o łącznej długości ponad 320 m. i wysokości 9 m. W górnej części znajduje się taras widokowy (podobnie jak w Ciechocinku), z którego można podziwiać panoramę części Inowrocławia i Parku Solankowego.

Solanka pompowana jest do górnej części tężni, z której swobodnie spływa po gałązkach tarniny i paruje. Pod wpływem wiatru i słońca powstaje naturalny solankowy aerozol. Dzięki temu prostemu mechanizmowi wokół tężni tworzy się powietrze nasycone jodem i mikroelementami, co wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, na choroby tarczycy, schorzenia alergiczne skóry, oraz ogólne stany wyczerpania. Spacery w pobliżu i wewnątrz tężni zaleca się również osobom zdrowym. Inowrocławska tężnia to prawdziwe, naturalne inhalatorium o szerokich właściwościach terapeutycznych. Wdychanie powietrza przesyconego minerałami  zabezpiecza przed różnymi chorobami i wzmacnia odporność.

Spacery w bliskim otoczeniu tężni zaleca się również osobom zdrowym. Fot. Damian Rybak.

Uzdrowiskowe spacery i inhalacje można połączyć z różną aktywnością sportową, gdyż w pobliżu tężni znajdują się: mini golf, park linowy, plac zabaw dla dzieci, siłownia terenowa i korty tenisowe.

Po zmroku ściany tężni oświetlone są wielobarwną, zmieniającą swój kolor iluminacją typu LED. Latem w pobliżu tężni organizowane są koncerty oraz imprezy i wydarzenia kulturalne, m.in. w ostatnią sobotę lipca organizowana jest (od 2006 r.) Inowrocławska Noc Solankowa z udziałem Grzegorzem Turnaua. Natomiast w grudniu i styczniu otoczenie tężni i Parku Solankowego przyciąga miłośników iluminacji związanych z Bożym Narodzeniem. Do Inowrocławia warto przyjechać o każdej porze roku.

Tężnie to naturalne inhalatorium o właściwościach terapeutycznych na różne dolegliwości. Fot. Damian Rybak.

Warto również wspomnieć o badaniach archeologicznych, na podstawie których ustalono, że prawdopodobnie tu w Inowrocławiu znajdowały się najstarsze tężnie w Europie (służące wówczas do produkcji soli), a być może nawet na świecie. 

Atrakcje turystyczne w Inowrocławiu i najbliższej okolicy:

Koniecznie przeczytaj – Jesienne spacery: Park Solankowy – rozległe skwery zieleni w Uzdrowisku Inowrocław.

Damian Rybak

Fotogaleria – Tężnie Solankowe w Inowrocławiu:

Wkrótce kolejne zabytki techniki, romantyczne parki miejskie, krajobrazowe i dworskie, zabytkowe kościoły, dwory i pałace, muzea, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

O wybranych zabytkach i atrakcjach “Miasta na soli” możesz także poczytać w licznych moich publikacjach:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Publikacje_dziedzictwo-1024x256.jpg
Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów, w tym przypadku z Inowrocawia i najbliższej okolicy, a także dotyczących badań archeologicznych, oraz działań zbrojnych w regionie 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

O wybranych zabytkach Inowrocławia, atrakcjach powiatu i gminy Inowrocław, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Inowrocławia i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy: