Most, który przecina Kanał Notecki w okolicy wsi Przedbojewice ze zachodniego brzegu. Fot. Damian Rybak.

Według danych z 2018 r. w Polsce mamy 3531 mostów kolejowych, które utrzymują PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Z czego 210 jest nieczynnych a 3321 przepraw to obiekty nadal eksploatowane. Ciekawostka – łączna długość mostów na kolejowych liniach eksploatowanych wynosi 133 km. Najdłuższy most kolejowy w Polsce znajduje się w Grudziądzu, nad Wisłą i ma 1098,4 m długości. Most im. Bronisława Malinowskiego to obiekt kratownicowy, który funkcjonuje na linii kolejowej nr 208 Chojnice–Działdowo.

Tym razem zapraszam Państwa w okolice Inowrocławia by zobaczyć nieduży, wojskowy most kolejowy. Konkretnie stalowy, kratownicowy most, który przecina Kanał Notecki w okolicy wsi Przedbojewice ze zachodniego brzegu (w gm. Kruszwica) i wsi Łojewo z brzegu wschodniego (w gm. Inowrocław). Zabytkowy most jeszcze niedawno służył do zapewnienia transportu kolejowego dla zaplecza magazynowego Centralnej Składnicy Sprzętu Służb Komunikacyjnych i poligonu 2 Pułku Komunikacyjnego Jednostki Wojskowej 1523 Inowrocław/Łojewo. Nie orientuję się czy nadal jeżdżą pociągi na poligon w Łojewie blisko Jeziora Szarlej, ale można wnioskować, że sporadycznie kolej tam jeździ. Most znajduje się na bocznicy linii kolejowej nr 231 z Inowrocławia do Mogilna (przez Kruszwicę i Strzelno).

Wojskowy most w Przedbojewicach można uznać za zabytek techniki i ciekawą atrakcję turystyczną, do której można się wybrać na wyprawę z aparatem fotograficznym. Obiekt jest widoczny z drogowego wiaduktu (DK 25), dotrzeć można do niego na kilka sposobów. Można dojechać od strony Przedbojewic, z drogi nr 412 (trochę trzeba przejść przez pola uprawne – tak, aby nie zniszczyć roślin, najlepiej po żniwach lub wykopkach), od strony Łojewa lub pokusić się na spływ kajakowy i zobaczyć most od strony Noteci.

Fot. Damian Rybak.

Moim zdaniem obiekt kolejowy jest w całkiem dobrym stanie, choć wymaga na pewno remontu, zarówno części drewnianych jak i stalowych. Poruszanie po konstrukcji wydaje się bezpieczne, jednak zawsze trzeba mieć oczy i uszy dookoła głowy, należy patrzyć pod nogi czy deski nie spróchniały, ale też zza zakrętu może pojawić się lokomotywa z towarowymi wagonami lub jakaś drezyna. Linia kolejowa formalnie jest nieczynna, na moście widnieją napisy „TEREN WOJSKOWY – WSTĘP WZBRONIONY”. Czekamy na Wasze zdjęcia z mostem na głównym planie, najlepiej zrobione o wschodzie lub zachodzie słońca…

Ciekawostka

Nazwa wsi Przedbojewice pochodzi od małej potyczki bojowej, która rozegrała się przed bitwą pod Mątwami, podczas wojny ze Szwedami w 1666 r.

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Damian Rybak

Fotogaleria – Wojskowy most kolejowy w Przedbojewicach:

Wkrótce kolejne zabytki techniki, dwory i pałace, muzea, pomniki przyrody, zabytkowe kościoły, romantyczne parki, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo 😉 bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję 😉

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych i powojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów… (w tym przypadku dotyczących atrakcji turystycznych i innych zabytków z gminy Inowrocław i Kruszwica) 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią innych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉