Pałac Hugo von Wilamowitza-Moellendorffa w Kobylnikach k/Kruszwicy. Fot. Damian Rybak.

Kobylniki to miejscowość położona zaledwie 1 km na północ od Kruszwicy, nad Jeziorem Gopło. Wieś ma starą metrykę, gdyż już w średniowieczu była osadą służebną Kruszwicy. W czasach baroku należała do rodziny Rolów Kobelnickich, a następnie została przejęta przez Rocha Kortowskiego (połowa XVIII w.). W 1840 r. w Kobylnikach zamieszkała ziemiańska rodzina Wilamowitzów-Moellendorffów. W 1900 r. landrat inowrocławski (urzędnik administrujący w Prusach powiatem – dzisiejszy starosta) Hugo von Wilamowitz-Moellendorff wzniósł eklektyczny pałac, w miejscu dawnej rezydencji barokowej.

Jednocześnie otoczył go rozległym parkiem krajobrazowym z przyległymi, malowniczo zakomponowanymi gajami wśród łąk i stawów. Herb rodu znajduje się na froncie pałacu, nad drzwiami wejściowymi. Pałac znajduje się przy drodze krajowej nr 62 z Włocławka do Strzelna, należy skręcić w aleję położoną naprzeciwko Zakładów Tłuszczowych.

Rezydencja przetrwała w niemal niezmienionym stanie aż do dziś. Przypuszcza się, że projekt sporządził wybitny architekt berliński, przedstawiciel historyzmu – Hans Grisebach (1848-1904). Pałac zbudowany jest w stylu eklektycznym, ale nawiązuje też cechami do nurtu architektury francuskiej określonej ogólnie jako druga faza neorenesansu, łatwo dostrzec w nim konsekwencję i zdecydowanie architektoniczne. Duża zasługa w tym glazurowanej cegły, z której wykonana jest jednolita elewacja i ściany, oraz przepięknych, nieraz wręcz misternych detali z kutego żelaza, ukazująca mistrzostwo nieustalonego mistrza kowalskiego. Na szczególną uwagę zasługują misternie wykonane, perfekcyjne w każdym detalu żelazne balustrady. Nieregularną bryłę dwukondygnacyjnego pałacu z mieszkalnym poddaszem zdobi ciekawa forma frontowego ryzalitu przechodzącego nieomal w trójkondygnacyjną, prostokątną wieżę z tarczą zegarową u jej szczytu. Pod wieżą, na wysokości piętra znajduje się taras zamknięty balkonem. Do wejścia prowadzą schody z dwoma kamiennymi lwami na cokołach, które uważnie strzegą pałacu.

Pałac Hugo von Wilamowitza-Moellendorffa w Kobylnikach k/Kruszwicy. Fot. Damian Rybak.

Od strony parkowo-ogrodowej wejście umieszczono między ryzalitami bocznymi, poprzedza je taras o tralkowej balustradzie, natomiast w skrzydle północnym zbudowano kolistą klatkę schodową wystającą z lica ściany. Korpus pałacu nakryty jest wysokim czterospadowym dachem, którego sylwetkę wzbogacają starannie dopracowane kominy.

Pałac można generalnie zwiedzać z zewnątrz, gdyż wewnątrz funkcjonuje hotel (pokoje w układzie dwu i wieloosobowym na 48 miejsc) oraz regionalna restauracja, której dużym atutem są przepyszne regionalne potrawy przygotowywane z własnych surowców, wyprodukowanych w rodzimej masarni, szczególnie wędliny oparte na tradycyjnych kujawskich recepturach. We wnętrzach rezydencji często są organizowane wesela, komunie, zabawy karnawałowe, sylwestrowe oraz szkolenia firmowe i sympozja, co niestety utrudnia zwiedzanie. Pałac w Kobylnikach zarządzany jest przez przedsiębiorstwo KOM-ROL Kobylniki sp. z o. o. Jest on doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzania Szlaku Piastowskiego (szczególnie Kruszwicy, Inowrocławia, Strzelna) i osobliwości Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia podczas rejsów „Rusałką” po Jeziorze Gopło.

W przylegającym parku krajobrazowym o powierzchni ponad 15 ha, znajduje się bardzo bogaty gatunkowo drzewostan, zobaczymy m.in. cypryśniki błotne (5 pomników przyrody), daglezje, jodły kalifornijskie, klon tatarski, perełkowiec japoński i inne. W parku znajduje się także zabytkowy zespół zabudowań folwarcznych z końca XIX w., m.in. oficyna (z przełomu XVIII i XIX wieku, nazywana „starym pałacem”), domek ogrodnika, spichlerz, gorzelnia. W niewielkiej odległości od obiektów folwarcznych funkcjonuje stadnina koni. Więcej o malowniczym parku już wkrótce…

Ciekawostki

Pałac w Kobylnikach już na początku XX w. był siedzibą loży masońskiej Freimaurerloge zum Licht im Osten, która zrzeszała najbogatszych ziemian pruskich z okolic Inowrocławia. Po II wojnie światowej, w 1946 r. cały majątek należący do został przejęty przez polski Skarb Państwa.

W listopadzie 2021 r. w Kobylnikach wybudowano nowy most na Noteci z rządowego programu „Mosty dla regionów”. Most zbudowała firma z Tczewa, w przyszłości stanie się on częścią obwodnicy Kruszwicy w ciągu drogi krajowej nr 62.

W Wielkopolsce również znajduje się wieś Kobylniki, która ma starą metrykę i przepiękny pałac. Położona jest w powiecie szamotulskim, w gminie Obrzycko, ok. 7 km od Szamotuł przy drodze do Czarnkowa. Miejscowość ta wzmiankowana jest już w 1218 r. jako własność klasztoru cystersów w Łeknie. Natomiast pałac wybudowano w 1886 r. w stylu neorenesansowym dla Tadeusza Twardowskiego herbu Ogończyk…

Damian Rybak

Fotogaleria – zespół pałacowo-parkowy w Kobylnikach k/Kruszwicy:

Atrakcje turystyczne w Kruszwicy i najbliższej okolicy:

Wkrótce kolejne dwory i pałace, zabytkowe kościoły – romańskie, gotyckie i drewniane, pomniki przyrody, architektura drewniana, zabytki techniki, miejsca związane z archeoturystyką, parki miejskie, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych i powojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów… (w tym przypadku dotyczących pałacu w Kobylnikach, oraz innych zabytków i atrakcji turystycznych urokliwej gminy Kruszwica i najbliższej okolicy) 😉

Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O zabytkach i atrakcjach gminy Kruszwica i powiatu Inowrocław, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, możesz zgłębić swoją wiedzę w niektórych z poniższych wydawnictw, a także będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Publikacje_dziedzictwo-1024x256.jpg
Zobacz mój całkowity dorobek wydawniczy.
Większość publikacji można zakupić w Strzelnie (PTTK, Muzeum, Kancelaria parafialna) i innych punktach na Szlaku Piastowskim.

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy: