Krzyż przydrożny, oraz kamień upamiętniający 950-lecia Ciechrza. Fot. Damian Rybak.

Ciechrz, wieś sołecka w gminie Strzelno, położona na skrzyżowaniu pielgrzymich szlaków (ze Strzelna i Mogilna) do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach. Miejscowość oddalona jest 6,5 km na północ od Strzelna, w pobliżu drogi krajowej nr 15/25. Ciechrz jest najstarszą udokumentowaną wsią gminy Strzelno. Początki związane są z benedyktyńskim opactwem w Mogilnie i pochodzą z XI w. 5 września 2015 r. mieszkańcy świętowali jubileusz 950-lecia wsi, na podstawie dokumentu fundacyjnego klasztoru, wystawionego przez Bolesława Szczodrego w 1065 r., który wymienia m.in. Ciechrz jako własność mogileńskich benedyktynów.

W 1782 r. część wsi została zasiedlona osadnikami niemieckimi, po których dzisiaj zostały relikty cmentarza ewangelickiego (0,18 ha, bez zachowanych nagrobków). Obecnie jest to typowa wieś rolnicza o powierzchni 728 ha, którą zamieszkuje blisko 205 osób. Obok gospodarstw rolnych znajdują się: zakłady produkcyjne, OSP, świetlica wiejska KGW i Stowarzyszenie „Kwiecista Wieś”, Zakład Ślusarski, sklep spożywczo-przemysłowy w byłym budynku karczmy, oraz przydrożna murowana kapliczka poświęcona św. Franciszkowi. Należy też wspomnieć o funkcjonującej strzelnicy Koła Łowieckiego „Szarak” ze Strzelna. Na okolicznych łąkach, polach i mokradłach możemy zobaczyć: zająca szaraka, sarny, bażanty, kuropatwy, dzikie kaczki i gęsi gęgawy. Tutaj znajdowało się źródło rzeczki „Sławka” – obecnie kanał melioracyjny.

Osobną historię i znaczącą rolę w życiu wsi tworzyła Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, która kontynuowała tradycje szkoły elementarnej założonej w 1861 r. W styczniu 1919 r. młodzież z Ciechrza ostro przeciwstawiła się germanizacji szkolnictwa ludowego, o czym świadczy zapis na kartach starej szkolnej kroniki: A zatem koniec z niemczyzną! … Zwycięstwo naszych Rodaków… Obecnie, ze względu na niż demograficzny i małą ilość uczniów, przy wysokich kosztach utrzymania budynku, szkoła została zlikwidowana.

Dzięki wsparciu burmistrza gminy – Pana Dariusza Chudzińskiego, uchwałą Rady Miejskiej, w dawnych klasach zorganizowano ekspozycje muzealne. Mianowicie ze Szkoły Podstawowej w Strzelnie przeniesiono Izbę Kujawską im. Jerzego Wojciecha Szulczewskiego. Izba zyskała na przestrzeni, można lepiej wyeksponować zbiory dla zwiedzających. Nawet odbyły się już dwa spotkania: z okazji 65-lecia Oddziału PTTK w Strzelnie (w połączeniu z wystawą czasową poświęconą 100. rocznicy urodzin wieloletniego prezesa Pana Antoniego Słowińskiego) oraz spotkanie Polskiego Towarzystwa Historycznego. O Izbie, jej eksponatach i innych ciekawostkach napiszę Państwu w osobnym artykule.

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Czytaj także o zabytkach i atrakcjach ze Strzelna:

Damian Rybak

Fotogaleria – Ciechrz w gminie Strzelno:

Wkrótce kolejne ciekawe historie, zabytkowe kościoły, dwory i pałace, romantyczne parki miejskie, krajobrazowe i dworskie, zabytki techniki, muzea, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

O wielu zabytkach i atrakcjach tego regionu (szczególnie w gminie Strzelno) możesz także poczytać w licznych moich publikacjach:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Publikacje_dziedzictwo-1024x256.jpg
Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.
Większość publikacji można zakupić w Strzelnie (PTTK, Muzeum, Kancelaria parafialna) i innych punktach na Szlaku Piastowskim.

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów, dotyczących Ciechrza, a także innych atrakcyjnych miejsc na Kujawach… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach gminy Strzelno, atrakcjach powiatu Mogilno, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy ze Strzelna i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy: