Kościół pw. św. Barbary i NMP Matki Kościoła, z późnogotycką rzeźbą Zesłania Ducha Świętego. Fot. Damian Rybak.

Maleńkie miejscowości skrywają często bezcenne zabytki. Taką wsią jest Rechta – leżąca na pograniczu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, oddalona zaledwie 5 km na wschód od Strzelna. Administracyjnie znajduje się ona w powiecie inowrocławskim, w gminie Kruszwica. Z nazwą miejscowości związana jest bardzo ciekawa legenda. Otóż jedna z opowieści przekazywanej przez najstarszych mieszkańców wsi głosi, że „Rechta” pochodzi od charakterystycznego rechotania świń (wieprzy), które ryły ziemie pod rozłożystym starym dębem. Inne z miejscowych podań mówi, że nazwa wsi wywodzi się od rechotania żab, które licznie występowały u źródeł rzeczki (o tej samej nazwie). Ale o tej legendzie opowiem następnym razem… (TUTAJ)

Dawniej wieś Rechta należała do dziedziców dóbr Sukowy, którzy ok. 1570 r. wznieśli drewnianą kaplicę publiczną pw. św. Barbary. Kapliczka po pewnym czasie spłonęła. Dzisiaj w miejscowości mieszka zaledwie kilka rodzin i znajduje się tam bardzo ciekawa drewniana świątynia, wybudowana na miejscu poprzedniej kapliczki. Budowla otoczona jest zielenią, co dodaje jej niezwykłego uroku w okresie letnim.

Drewniana perła architektury w Rechcie, gmina Kruszwica, dekanat Strzelno. Fot. Damian Rybak.

Kościół pw. św. Barbary i NMP Matki Kościoła w Rechcie, to jeden z 10 kościołów w dekanacie strzeleńskim, zbudowany z drewna ok. 1753 r. (inne źródło podaje 1758 r.) w stylu barokowym. Kościół orientowany, zwrócony przedsionkiem zachodnim w kierunku drogi. Zbudowany na planie prostokąta z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, oraz z prostokątną zakrystią i kruchtą. Jest to budowla drewniana – bale w konstrukcji zrębowej, obite pionowymi deskami i od wewnątrz malowane stylizowanymi motywami kwiatowymi, fundamenty kamienne z ceglanym cokołem. Dach dwukalenicowy, kryty łupkiem, nad prezbiterium pięciospadowy, a nad pozostałą częścią kościoła pulpitowy. Na kalenicy dachu, po stronie wschodniej znajduje się sześcioboczna sygnaturka. Okna zamknięte pełnym łukiem, w opaskach z desek, wypełnione witrażami.

Rzeźba z kręgu Wita Stwosza…

Kościół w Rechcie jest idealnym przykładem drewnianego budownictwa sakralnego z połowy XVIII w. na terenie Kujaw. W ołtarzu głównym dwaj rzeźbieni aniołowie adorują obraz św. Barbary – współpatronki kościoła. Ołtarz ten pochodzi z wcześniejszej kaplicy, gdyż podczas prac konserwatorskich (2013-2014) na ołtarzu odkryto datę „1725”. Wśród cennego wyposażenia kościoła należy jednak zwrócić szczególną uwagę na lewy boczny ołtarz z późnogotycką rzeźbą Zesłania Ducha Świętego (prawdopodobnie dzieło ucznia Wita Stwosza z XV w.), drugi boczny ołtarz z kopią MB Częstochowskiej oraz na krucyfiks z XIX w.

Późnogotycki skarb kościoła – rzeźba Zesłania Ducha Świętego. Fot. Damian Rybak.

Na ścianach można zobaczyć skromną polichromię o stylizowanych motywach kujawskich (kwiaty i winorośl) z lat 90 XX w., którą namalowała artystka z Włocławka, pod wpływem inspiracji regionalistki Marii Patyk. Pierwotnie wnętrze świątyni pomalowane było dosyć intensywnym kolorem błękitnym i koralowym, co potwierdziły ostatnie prace konserwatorskie.

Studzienka z cudowną wodą

W pobliżu świątyni znajduje się źródełko (studzienkę w okresie letnim zasłania okazała wierzba płacząca), którego woda miała w dawnych wiekach cudowne właściwości uzdrawiające i przywracające wzrok.

Studzienka, w której dawniej była woda o cudownych właściwościach leczniczych. Fot. Damian Rybak.

Drewniany kościół w Rechcie to niewątpliwie zabytkowa perełka leżąca w sercu żyznych ziem, rolniczych Kujaw. Kościół niestety często jest zamknięty. Warto skontaktować się z księdzem proboszczem, by otworzył drzwi zbłąkanym turystom (obecny ks. proboszcz zarządza również parafią w Stodołach). Przy odrobinie szczęścia można trafić w niedzielę na mszę św. i obejrzeć wnętrze świątyni.

W parafii odbywają się dwa odpusty, na które warto przyjechać: św. Barbary (4 grudnia) i NMP Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego). Całodzienna adoracja odbywa się 2 lipca.

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Damian Rybak

Fotogaleria – drewniany kościół w Rechcie:

Fot. Operator kamery z TV Bydgoszcz – program “Cudne i odludne”.

Zobacz FILM o drewnianej, zabytkowej świątyni w Rechcie zrealizowany przez TV Bydgoszcz w ramach cyklu “Cudne i odludne” odc. 6, pod linkiem – https://bydgoszcz.tvp.pl/61478455/cudne-i-odludne-odc-6-25072022 🙂

A czytałeś już o innych drewnianych kościołach opisywanego regionu na tym portalu? Jeśli nie kliknij w ten WYRÓŻNIONY LINK, zachęcam i życzę owocnej lektury 😉

Wkrótce kolejne zabytkowe kościoły, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, dwory i pałace, pomniki przyrody, miejsca związane z pamięcią i tożsamością narodową, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję 😉

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych i wojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów, w tym przypadku z wsi Rechta i Sukowy, oraz najbliższej okolicy … 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O drewnianym kościele w Rechcie możesz poczytać w najnowszej publikacji (której okładka znajduje się poniżej), oraz atrakcjach powiatu Inowrocław i Mogilno w przewodniku „Skarby regionu: Strzelno, Mogilno, Inowrocław i okolice”, zachęcam do lektury O innych kościołach, perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie nowej publikacji „Dziedzictwo regionu” … obserwujcie aktualności na fanpage dziedzictworegionu.pl na FACEBOOK 😉 tam również dowiesz się o wydarzeniach organizowanych w najbliższej okolicy 😉

Nasz portal jest jednym z kilku patronów medialnych tej publikacji.

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Kruszwicy, Strzelna i najbliższej okolicy prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: