Maleńkie miejscowości skrywają często bezcenne zabytki. Taką wsią jest Rechta – leżąca na pograniczu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, oddalona zaledwie 5 km na wschód od Strzelna. Administracyjnie znajduje się ona w powiecie inowrocławskim, w gminie Kruszwica. Z nazwą miejscowości związana jest bardzo ciekawa legenda. Otóż jedna z opowieści przekazywanej przez najstarszych mieszkańców wsi głosi, że „Rechta” pochodzi od charakterystycznego rechotania świń (wieprzy), które ryły ziemie pod rozłożystym starym dębem. Inne z miejscowych podań mówi, że nazwa wsi wywodzi się od rechotania żab, które licznie występowały u źródeł rzeczki (o tej samej nazwie). Ale o tej legendzie opowiem następnym razem…
Dawniej wieś Rechta należała do dziedziców dóbr Sukowy, którzy ok. 1570 r. wznieśli drewnianą kaplicę publiczną pw. św. Barbary. Kapliczka po pewnym czasie spłonęła. Dzisiaj w miejscowości mieszka zaledwie kilka rodzin i znajduje się tam bardzo ciekawa drewniana świątynia, wybudowana na miejscu poprzedniej kapliczki. Budowla otoczona jest zielenią, co dodaje jej niezwykłego uroku w okresie letnim.

Kościół pw. św. Barbary i NMP Matki Kościoła w Rechcie, to jeden z 10 kościołów w dekanacie strzeleńskim, zbudowany z drewna ok. 1753 r. (inne źródło podaje 1758 r.) w stylu barokowym. Kościół orientowany, zwrócony przedsionkiem zachodnim w kierunku drogi. Zbudowany na planie prostokąta z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, oraz z prostokątną zakrystią i kruchtą. Jest to budowla drewniana – bale w konstrukcji zrębowej, obite pionowymi deskami i od wewnątrz malowane stylizowanymi motywami kwiatowymi, fundamenty kamienne z ceglanym cokołem. Dach dwukalenicowy, kryty łupkiem, nad prezbiterium pięciospadowy, a nad pozostałą częścią kościoła pulpitowy. Na kalenicy dachu, po stronie wschodniej znajduje się sześcioboczna sygnaturka. Okna zamknięte pełnym łukiem, w opaskach z desek, wypełnione witrażami.
Rzeźba z kręgu Wita Stwosza…
Kościół w Rechcie jest idealnym przykładem drewnianego budownictwa sakralnego z połowy XVIII w. na terenie Kujaw. W ołtarzu głównym dwaj rzeźbieni aniołowie adorują obraz św. Barbary – współpatronki kościoła. Ołtarz ten pochodzi z wcześniejszej kaplicy, gdyż podczas prac konserwatorskich (2013-2014) na ołtarzu odkryto datę „1725”. Wśród cennego wyposażenia kościoła należy jednak zwrócić szczególną uwagę na lewy boczny ołtarz z późnogotycką rzeźbą Zesłania Ducha Świętego (prawdopodobnie dzieło ucznia Wita Stwosza z XV w.), drugi boczny ołtarz z kopią MB Częstochowskiej oraz na krucyfiks z XIX w.

Na ścianach można zobaczyć skromną polichromię o stylizowanych motywach kujawskich (kwiaty i winorośl) z lat 90 XX w., którą namalowała artystka z Włocławka, pod wpływem inspiracji regionalistki Marii Patyk. Pierwotnie wnętrze świątyni pomalowane było dosyć intensywnym kolorem błękitnym i koralowym, co potwierdziły ostatnie prace konserwatorskie.
Studzienka z cudowną wodą
W pobliżu świątyni znajduje się źródełko (studzienkę w okresie letnim zasłania okazała wierzba płacząca), którego woda miała w dawnych wiekach cudowne właściwości uzdrawiające i przywracające wzrok.

Drewniany kościół w Rechcie to niewątpliwie zabytkowa perełka leżąca w sercu żyznych ziem, rolniczych Kujaw. Kościół niestety często jest zamknięty. Warto skontaktować się z księdzem proboszczem, by otworzył drzwi zbłąkanym turystom (obecny ks. proboszcz zarządza również parafią w Stodołach). Przy odrobinie szczęścia można trafić w niedzielę na mszę św. i obejrzeć wnętrze świątyni.
W parafii odbywają się dwa odpusty, na które warto przyjechać: św. Barbary (4 grudnia) i NMP Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego). Całodzienna adoracja odbywa się 2 lipca.
Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:
- Romańska kolegiata pw. śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy,
- Mysia Wieża – symbol Kruszwicy,
- Jezioro Gopło, Statek „Rusałka”, kruszwickie murale,
- Nadgoplański Park Tysiąclecia z muzeum,
- Pałac w Sukowach, Kobylnikach, Gocanowie, Górkach, Bronisławiu,
- Wiatrak koźlak w Chrośnie, Ostrowie i Wilczynie,
- Drewniany kościół w Kościeszkach, Siedlimowie, Wilczynie, Strzelcach,
- Grodzisko w Mietlicy, Sanktuarium MB Bolesnej w Skulsku,
- Płowce – miejsce historycznej bitwy z 1331 r.,
- „Askaukalis” – prahistoryczna osada w Kruszy Zamkowej,
- Bazylika i Rotunda św. Prokopa w Strzelnie, Romańskie Muzeum,
- Romański kościół Imienia NMP, Gotycka Madonna Uśmiechnięta,
- Gotycki kościół farny pw. św. Mikołaja, Drzwi Jubileuszowe,
- Park Solankowy, Tężnie solankowe, Muzeum im. J. Kasprowicza,
- Sanktuarium Matki Bożej w Markowicach,
- i wiele innych atrakcji, o których wkrótce na portalu dziedzictworegionu.pl
Damian Rybak
Fotogaleria – drewniany kościół w Rechcie:
Wkrótce kolejne zabytkowe kościoły, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, dwory i pałace, pomniki przyrody, miejsca związane z pamięcią i tożsamością narodową, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
O drewnianym kościele w Rechcie, atrakcjach powiatu Inowrocław i Mogilno, możesz poczytać w moim przewodniku „Skarby regionu: Strzelno, Mogilno, Inowrocław i okolice”, zachęcam do lektury . O tym i innych kościołach, perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie nowej publikacji „Dziedzictwo regionu” …
Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Kruszwicy, Strzelna i najbliższej okolicy prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: