Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła i łaskami słynąca Madonna w Siedlimowie. Fot. Damian Rybak.

Siedlimowo – wieś położona 5 km na południowy wschód od Wójcina, ok. 7 km na południowy zachód od Jezior Wielkich i ok. 17 km na południe od Strzelna, na tzw. terenie przygranicznym, niedaleko południowej granicy woj. kujawsko-pomorskiego z woj. wielkopolskim. Administracyjnie wieś leży w gminie Jeziora Wielkie, jest siódmą co do wielkości miejscowością tej gminy liczącą ok. 250 mieszkańców.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1357 r. w dokumencie Kazimierza Wielkiego jako własność arcybiskupów gnieźnieńskich. Już wtedy prawdopodobnie znajdował się tu kościół, gdyż w dokumentach źródłowych z 1360 r. zachowało się imię Antoniego, tutejszego proboszcza. Od 1664 r. aż do rozbiorów Polski wieś przeszła na własność kapituły gnieźnieńskiej. Natomiast pod koniec XIX i na początku XX w. spora część Siedlimowa była w posiadaniu Wojciecha Miecha. 

Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła

W centralnej części wsi, na niewielkim wzgórzu otoczonym ogrodzeniem i wysokimi drzewami, znajduje się parafialny kościół pw. św. Michała Archanioła. Świątynia jest widoczna z daleka, dzięki wysokiej zachodniej wieży nakrytej baniastym hełmem z sześcioboczną latarnią. Późnobarokową, drewnianą świątynię wzniesiono w 1786 r. w miejscu poprzedniej (również drewnianej) dzięki staraniom ks. Stanisława Kamińskiego. Jest to kościół orientowany, o konstrukcji zrębowej, w całości oszalowany, na kamiennej podmurówce, z wieżą od zachodu konstrukcji słupowo-ramowej z kruchtą w przyziemiu. Szersza nawa zbliżona do kwadratu. Prezbiterium mniejsze od nawy głównej, zamknięte trójbocznie z przylegającą zakrystią. Dachy dwuspadowe, nad zakrystią pulpitowy, kryte łupkiem. Taki materiał na drewnianych obiektach ogląda się dosyć rzadko, gdyż nawet cienki łupek może mieć zbyt duży ciężar dla ścian.

Łaskami słynąca Madonna i inne wyposażenie świątyni

Monumentalna, drewniana bryła świątyni robi wrażenie, jednak zajrzyjmy do jej środka. Wyposażenie wnętrza utrzymane jest w stylu barokowo-klasycystycznym, z elementami gotyckimi. Wnętrze zdobi belka tęczowa z wyciętym napisem fundacyjnym, a na niej późnogotycka grupa ukrzyżowania z figurą Ukrzyżowanego przy asyście Maryi i św. Jana (z poł. XV w.). W ołtarzu głównym, z początku budowy świątyni, znajduje się gotycka, łaskami słynąca rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. 1420-1430 r. (w niszy w kształcie prostokąta, zwieńczonej zamkniętym łukiem). Do tej od wieków otoczonej kultem figury (świadczą o tym korony i wota wdzięczności) jeszcze wrócę w artykule z serii o gotyckich Madonnach. Nad Piękną Madonną, w górnej kondygnacji obraz św. Michała Archanioła wg Rafaela, z początku XX w. Dwa ołtarze boczne barokowo-klasycystyczne z II poł. XVIII w. (w jednym obraz św. Józefa z Dzieciątkiem a w drugim św. Mikołaj – obecnie w renowacji).

Ołtarz główny i łaskami słynąca rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Fot. Damian Rybak.

Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z prospektem organowym o siedmiu głosach z ok. 1860 r., zbudowany przez nieznanego organmistrza. Niestety organy od kilkunastu lat są zdewastowane i nieczynne, oczekują na renowację, prace konserwatorskie i przede wszystkim na dofinansowanie. Resztki instrumentu (m.in. piszczałki, wiatrownica na siedem głosów, elementy systemu mechanicznego) zostały złożone i zabezpieczone w pomieszczeniach wieżowych za chórem.

Warto także zwrócić uwagę na neobarokową ambonę ze starszymi elementami barokowymi, klasycystyczną chrzcielnicę z 1 poł. XIX w., późnobarokowy krucyfiks procesyjny, oraz liczne obrazy i rzeźby. W kościele znajduje się żeliwna tablica upamiętniająca 200-lecie zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, które obchodzono w 1883 r. (podobne jak w kościele w Kwieciszewie i Wójcinie). Na zewnątrz, przed ogrodzeniem kościoła zobaczymy ludową kapliczkę NMP w koronie z Dzieciątkiem.

Obiekt dla zwiedzających dostępny jest głównie z zewnątrz, zachęcam wcześniej umówić się z księdzem Jackiem – proboszczem parafii, któremu pragnę serdecznie podziękować za możliwość zrobienia zdjęć wnętrza świątyni. Zachęcam również do uczestnictwa we Mszy świętej i zwiedzania przed nabożeństwami (poniedziałek, środa, piątek – godzina 17:00, niedziela – godz. 8:00, 12:00).

W parafii obchodzony jest odpust ku czci św. Michała Archanioła 29 września, a całodzienna adoracja odbywa się 10 marca.

Ciekawostka – miejscowy skarb

O Siedlimowie było głośno podczas zaborów, a dokładnie wiosną 1874 r., podczas wiosennej orki na polu należącym do właściciela wsi E. Sydowa (znany działacz narodowy) wyorano spod ziemi pokruszone urny oraz wysypały się liczne monety. Latem gospodarz zarządził  przeprowadzenie badań i wykopalisk na swoich gruntach. Odnaleziono wówczas siedemdziesiąt dziewięć denarów rzymskich! 12 czerwca 1874 r. krakowski dziennik informacyjno-polityczny „Czas” opisywał to sensacyjne znalezisko w małej kujawskiej miejscowości.

Damian Rybak

Fotogaleria – drewniany kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Siedlimowie:

Drewniane kościoły opisane na tym portalu znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?cat=18

Oglądaliście już film “SZLAK MOGILEŃSKI – Kościół św. Michała Archanioła w Siedlimowie”? – https://youtu.be/CSLjcw976Lccztery pory roku – https://youtu.be/9Fowce27A7Y, zobaczcie również inne filmy o zabytkach i atrakcjach Szlaku Mogileńskiego – http://szlakmogilenski.pl/, a w komentarzach na FB podzielcie się z nami swoją opinią i spostrzeżeniami 🙂

Film autorstwa – Krzysztof Walczak & syn (opowiada – Damian Michał Rybak) 😉

Jeśli ktoś posiada zdjęcia z wnętrza (lub archiwalne z przed lat), to chętnie je tutaj wstawimy, oczywiście z podpisaniem autora 😉

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Wkrótce kolejne zabytkowe kościoły, architektura drewniana, pomniki przyrody, miejsca związane z archeoturystyką, muzea i regionalne izby, zabytki techniki, dwory i pałace, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów, tzw. ziemi jeziorańskiej… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O zabytkach i atrakcjach powiatu Mogilno i gminy Jeziora Wielkie (o drewnianej świątyni w Siedlimowie pisałem w publikacji “Skarby regionu”), szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …  😉

Zobacz mój całkowity dorobek wydawniczy.
Większość publikacji można zakupić w Strzelnie (PTTK, Muzeum, Kancelaria parafialna) i innych punktach na Szlaku Piastowskim.

W najnowszej publikacji (której okładka znajduje się poniżej), można poczytać także o drewnianej świątyni pw. św. Michała Archanioła w Siedlimowie, obserwujcie aktualności na fanpage dziedzictworegionu.pl na FACEBOOK 😉 tam również dowiesz się o wydarzeniach organizowanych w najbliższej okolicy 😉

Nasz portal jest jednym z kilku patronów medialnych tej publikacji, która dostępna jest w siedzibie PTTK, muzeum i kancelarii parafialnej w Strzelnie.

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy, szczególnie w przestrzeni poniżej zapraszamy firmy z powiatu mogileńskiego, słupeckiego i sąsiednich miejscowości gminy Jeziora Wielkie, Strzelno, Wilczyn i Orchowo 😉 😉 😉

Portal dziedzictworegionu.pl poleca korzystanie z usług komputerowych i telefonicznych, oraz zakupy w sklepie “ARTKOM” Waldemar Oborski w Wilczynie, sklep odzieżowy “Look Good” w Wilczynie, a także noclegi i wyżywienie, oraz wszelkie atrakcje w Gospodarstwie Agroturystycznym “Mrówkoraj” w Mrówkach, polecamy także zaprzyjaźniony z redakcją – Gabinet Masażu Karolina Kępska.